Nasza skóra a sen

Sen i jego wpływ na naszą skórę Gdy śpimy, regeneruje się nie tylko nasz organizm, lecz także nasza skóra. Sen […]

nasza skóra

Sen i jego wpływ na naszą skórę

Gdy śpimy, regeneruje się nie tylko nasz organizm, lecz także nasza skóra. Sen sprawia, że staje się ona  bardziej ukrwiona, napina się, usuwane są także zanieczyszczenia skórne.

nasza skora a sen

Pora na sen a kondycja skóry

Nasza skóra jest najbardziej podatna na regenerację przed północną, w związku z czym najlepiej kłaść się spać około godziny 22. Zanim położymy się do łóżka, nałóżmy na twarz specjalne kosmetyki na noc, dzięki czemu zawarte w nich substancje odżywcze będą w stanie lepiej i szybciej się wchłonąć. Warto pamiętać również, aby temperatura w pomieszczeniu nie była za wysoka, a powietrze suche. Wówczas dojść może do przegrzania organizmu, a nasza skóra nie będzie w stanie prawidłowo się zregenerować.

Oczyszczanie i dotlenianie

Głęboki sen koło godziny 24 sprawia, że skóra rozpoczyna oczyszczanie z toksyn. Są one najpierw wyrzucane do układu limfatycznego, a następnie usuwane z organizmu. Pomiędzy godziną 24 a 2 dochodzi do wzrostu temperatury naszego ciała, co dodatkowo sprawia, że tkanki są bardziej dotlenione i elastyczne. Wówczas też komórki dzielą się i odnawiają nawet kilka razy szybciej niż w ciągu dnia. Możliwe jest to za sprawą wydzielanego w trakcie snu przez przysadkę mózgową hormonu wzrostu.

Zbawienna ilość snu

Do godziny 5 rano skóra jest również nawilżana przy pomocy nagromadzonej w naszym organizmie wody. Dochodzi do regeneracji uszkodzeń powstałych w ciągu dnia. To także czas, kiedy do cery docierają niezbędne dla niej witaminy i mikroelementy. Istotną rolę odgrywa również kortyzon wydzielany przez korę nadnerczy. Sprawia on, że stany zapalne ulegają redukcji. Liczne badania potwierdziły, że u osób, które śpią około 6 – 8 godzin na dobę, zmarszczki są znacznie mniej widoczne.

Wieczorna pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać najpóźniej na godzinę przed pójściem spać. Dzięki temu preparaty będą w stanie dobrze się wchłonąć. Pierwszy etap to oczyszczanie skóry. Na początku zajmujemy się usunięciem resztek makijażu na przykład przy pomocy mleczka kosmetycznego i bawełnianego wacika. Czynność taką powinno się powtarzać tak długo aż wacik nie będzie całkowicie czysty. Mleczko to najlepsze rozwiązanie dla skóry suchej. Osoby o cerze tłustej postawić powinny na wilgotne chusteczki nasączone substancjami kojącymi lub płyn micelarny. Wieczorne oczyszczanie skóry jest tak ważne, ponieważ zapobiega zatykaniu się porów, które mogą być przyczyną mało estetycznych zaskórników i wyprysków. Ten etap kończymy przemyciem twarzy tonikiem.

Z kąpielą w pakiecie

Wieczorną pielęgnację można wzbogacić o relaksującą kąpiel, która pomoże organizmowi przejść w spokojny, głęboki sen. W czasie kąpieli nakładamy na twarz odżywczą maseczkę. W celu usunięcia jej resztek jeszcze w wannie możemy wykorzystać specjalny żel do mycia twarzy. Dopiero po takim dokładnym oczyszczeniu nakładamy na skórę specjalny krem nawilżający lub matujący. Wybierając kosmetyki na noc, weźmy pod uwagę zarówno problemy skórne, z jakimi się borykamy, jak i nasz wiek.

Niezdrowe nawyki

Pierwszą oznaką niewłaściwego demakijażu jest przesuszona skóra. Pozostawiona na noc warstwa makijażu nie tylko wpływa negatywnie na jej wierzchnią warstwę, lecz przyczynia się także do spowolnienia procesu odnowy cery. Jednym z następstw przesuszonej skóry może być pogłębienie się zmarszczek. Gdy jest ona sucha i mniej elastyczna, są one znacznie bardziej widoczne. Spanie w makijażu powodować może również zaczerwienienia, podrażnienia, stany zapalne czy zaognienia alergii. Nagromadzenie się zanieczyszczeń powoduje powstawanie wolnych rodników, które sprawiają, że synteza kolagenu spowalnia się, a struktury skórne ulegają uszkodzeniu.

logo