Nici hialuronowe – niechirurgiczny lifting twarzy

Nici  hialuronowe Nici hialuronowe są opatentowaną w Polsce metodą bezpiecznego usuwania zmarszczek. Innowacyjna technika wykorzystania kwasu hialuronowego pozwala na zahamowanie procesu […]

nici hialuronowe

Nici  hialuronowe

Nici hialuronowe są opatentowaną w Polsce metodą bezpiecznego usuwania zmarszczek. Innowacyjna technika wykorzystania kwasu hialuronowego pozwala na zahamowanie procesu powstawania zmarszczek, przywrócenie witalność i młodego wyglądu – od kilku lat jest alternatywą dla kosztownych zabiegów chirurgicznych.

nici hialuronowe

Metoda nici hialuronowych została opatentowana w 2008 roku w Polsce, jako jedna z technik stosowanych w dermatologii estetycznej. Po raz pierwszy została szczegółowo opisana przez dr Monikę Lelonkiewicz z Wrocławia. Innowacyjność metody wynika z połączenia odmładzających właściwości kwasu hialuronowego z odpowiednim – liniowym i śródskórnym sposobem jego wstrzykiwania.

Rosnąca popularność nici hialuronowych

Zabieg, podczas którego wykorzystywane są nici hialuronowe, zyskuje na popularności od 2010 roku, kiedy coraz częściej zaczął pojawiać się w ofertach klinik i gabinetów medycyny estetycznej. Właśnie na 2010 rok datowane są pierwsze wpisy na najpopularniejszych polskich forach internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie. Opinie dotyczące nici hialuronowych w znaczącej większości są pozytywne – 50% pacjentek zaobserwowało poprawę natychmiast po zabiegu, pozostałe – do 3 tygodni. Wiele użytkowniczek ceni fakt, iż zabieg jest właściwie bezbolesny i nie wymaga kilkutygodniowej rekonwalescencji.

Nici hialuronowe – efekty

Kwas hialuronowy odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawodnienia tkanek, zatem dzięki jego działaniu skóra staje się napięta i elastyczna. Jednak wraz z wiekiem ilość wytwarzanego kwasu zmniejszają się, co w konsekwencji prowadzi do utraty jędrności skóry i powstawania zmarszczek.

Nici hialuronowe powodują zwiększenie produkcji kolagenu, czego efektem jest linijne napinanie się skóry. Jest to zabieg umożliwiający:

 • zwiększenie napięcia skóry policzków i czoła,
 • poprawę owalu twarzy,
 • podniesienie brwi,
 • odbudowę skóry dolnej powieki,
 • podniesienie zewnętrznego kącika oka.

Lifting bez skalpela

Nici hialuronowe są alternatywą dla klasycznego liftingu – inwazyjnej metody poprawiania wyglądu, coraz rzadziej wykorzystywanej w medycynie estetycznej. Lifting polega na chirurgicznym usunięciu zbędnego nadmiaru skóry pozbawionej sprężystości, natomiast nici hialuronowe to zabieg przywracający jej napięcie i gładkość, bez użycia skalpela. Efekt liftingu przy użyciu nici hialuronowych zauważalny jest natychmiast po wykonaniu zabiegu, a oprócz tego – dzięki właściwościom kwasu – pobudzona zostaje produkcja kolagenu, odpowiedzialnego m.in. za utrzymanie się efektów.

Ze względu na uzyskiwanie takich efektów, jak w przypadku liftingu chirurgicznego, nici hialuronowe są nazywane także liftingiem hialuronowym, soft liftingiem, liftingiem bezoperacyjnym lub hydroliftingiem. Coraz częściej stosuje się także nazwę nici liftingujących. W przeciwieństwie do tradycyjnego liftingu, nici hialuronowe nie wiążą się z ingerencją chirurgiczną, a tym samym nie powodują powikłań i nie wiążą się z bolesną rekonwalescencją.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry specjalnego, usieciowanego kwasu hialuronowego. Preparat podaje się w postaci długich, cienkich nitek – stąd nazwa „nici hialuronowe”. Wstrzykuje się je wektorowo w te miejsca, które wymagają przeprowadzenia korekty i poprawy sprężystości skóry.
Do przeprowadzenia zabiegu najczęściej wykorzystywane są długie igły lub kaniule, dzięki którym w wybranym miejscu zostawiane są nici zawieszające bądź podnoszące wybraną partię skóry.

W miejscu wkłucia igły może pojawić się zaczerwienienie, a nawet niewielkie zasinienie. W celu zmniejszenia ryzyka ich pojawienia się, nici hialuronowe warto poprzedzać zabiegami uszczelniającymi ścianę naczyń krwionośnych oraz nawilżającymi skórę. Jeżeli jednak skutki uboczne będą mieć miejsce i nie ustąpią po upływie kilkudziesięciu godzin, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Pacjenci decydujący się na nici hialuronowe, zauważają pierwsze zmiany natychmiast po zabiegu, a na całkowity efekt czeka się około 3 tygodni. W tym czasie należy unikać podróży samolotem, nurkowania, opalania oraz wykonywania zabiegów kosmetycznych.

Kiedy zrezygnować z nici hialuronowych?

Nici hialuronowe mogą być stosowane u osób w każdym wieku oraz cechujących się zróżnicowaną kondycją skóry. Trzeba jedynie wiedzieć, że trwalsze efekty uzyskuje się w przypadku osób, których skóra przed zabiegiem była bardziej nawilżona i napięta.

Zabieg, w którym wykorzystywane są nici hialuronowe uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych sposobów pozbywania się zmarszczek. Nie oznacza to jednak, że dopuszcza się rezygnację z konsultacji medycznej bądź nieuwzględnienia przeciwskazań do wykonania zabiegu. Lekarz odradzi nici hialuronowe osobom:

 • w ciąży oraz karmiącym piersią,
 • nadwrażliwym na lidokainę,
 • nadwrażliwym na kwas hialuronowy,
 • chorującym na nowotwory,
 • z chorobami alergicznymi,
 • ze skłonnością do powstawania blizn przerostowych,
 • przyjmującym preparaty stwarzające ryzyko zwiększenia krwawienia w trakcie zabiegu.

Lekarz powinien także odmówić zgody na nici hialuronowe, jeżeli od ostatnio przeprowadzonego zabiegu odmładzania skóry nie minęły co najmniej trzy tygodnie. Do takich zabiegów uniemożliwiających zastosowanie kwasu hialuronowego zalicza się m.in.: laseroterapię, wstrzykiwanie botoksu, peeling chemiczny, mikrodermabrazję.

Nici hialuronowe – cena w największych miastach

Rosnąca popularność, jaką cieszą się nici hialuronowe, wynika nie tylko z wysokiej skuteczności zabiegu, ale również z ceny, które są zdecydowanie niższe, niż koszty liftingu operacyjnego. Chirurgiczny lifting twarzy to wydatek od 4 000 do nawet 20 000 złotych, natomiast cena zabiegu nici hialuronowych waha się od 600 do 3 000 złotych. W największych miastach Polski ceny te wynoszą:

 • Warszawa – od 700 do 3 000 zł
 • Kraków – od 1 200 do 3 000 zł
 • Trójmiasto – od 800 do 3 000 zł
 • Poznań – od 500 do 3 500 zł

Do ceny zabiegu należy doliczyć koszty związane z konsultacjami medycznymi – od 150 do 200 zł.

Stosunkowo niska, w porównaniu do liftingu chirurgicznego cena, wiąże się jednak z koniecznością powtarzania zabiegu w okresach od 8 do 24 miesięcy. Trwałość efektów nici jest uzależniona od kondycji skóry przed ich wykonaniem – im bardziej była ona napięta, tym dłużej wstrzyknięty kwas hialuronowy będzie uwalniał swoje działanie regenerujące.

logo