Niebezpieczne choroby skóry

Najbardziej poważne choroby skóry Choroby dermatologiczne to wszelkiego rodzaju dolegliwości, które dotykają tkanki podskórnej, skóry właściwej, naskórka, a także gruczołów […]

choroby skóry

Najbardziej poważne choroby skóry

Choroby dermatologiczne to wszelkiego rodzaju dolegliwości, które dotykają tkanki podskórnej, skóry właściwej, naskórka, a także gruczołów potowych i łojowych, mieszków włosowych i paznokci. Choć wiele z nich ma przewlekły charakter i tendencję do nawrotów, nie stanowią one poważnego zagrożenia dla naszego organizmu. Istnieje jednak grupa przypadłości, która wymaga podjęcia niezwłocznego leczenia. Mogą one bowiem powodować niebezpieczne komplikacje zdrowotne (np. zapalenie stawów, przerzuty na narządy wewnętrzne), a także wpływać na nasze życie psychiczne i upośledzać relacje społeczne (np. depresja, stany lękowe, myśli samobójcze). Które choroby skóry warto poznać choćby w podstawowej wersji, by nigdy nie zlekceważyć ich objawów?

choroby skóry

Czerniak

To nowotwór skóry, który może rozwijać się zarówno w miejscu znamion barwnikowych, jak i na błonach śluzowych, gałce ocznej czy nawet gładkiej skórze. Za główne przyczyny czerniaka uznaje się skłonności genetyczne i nadmierną ekspozycję na słońce. Najbardziej na to schorzenie są narażone osoby z dużą ilością znamion na ciele oraz jasną karnacją, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Do głównych objawów czerniaka zalicza się powstanie postrzępionej i nierównej obwódki zapalnej dookoła znamienia, zmianę jego kształtu na niesymetryczną, ściemnienie lub rozjaśnienie koloru,  stopniowy wzrost, świąd i dyskomfort skóry. W następnej fazie mogą pojawić się również owrzodzenia. Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie czerniaka jest usunięcie zmiany wraz z marginesem zdrowej tkanki. Czasami oprócz operacji stosuje się również radioterapię i chemioterapię.

Świerzb

To zakaźna choroba skóry, która jest wywołana przez świerzbowca ludzkiego. Świerzbowce najczęściej występują w pachwinach, między palcami u rąk, pod piersiami, w okolicach narządów płciowych i pępka oraz na linii pasa. Do zarażenia tą chorobą przeważnie dochodzi przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną skórą, na przykład przez podanie ręki, czasem także przez noszenie ubrań osoby chorej albo używanie rzeczy osobistych. Główny objaw świerzbu to swędząca wysypka. Gdy odczuwamy nasilony świąd skóry, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który przepisze preparaty zawierające maść siarkową, permetrynę lub lindan. W celu złagodzenia objawów podaje się także leki przeciwhistaminowe i kalaminę.

Martwica

Polega ona na obumarciu tkanek lub narządów w żywym organizmie. Dochodzi do tego na skutek gwałtownego zahamowania procesów przemiany materii. Za najczęstszą przyczynę martwicy uznaje się zablokowanie dopływu krwi do tkanek oraz miejscowe działanie szkodliwych czynników. Główne objawy tej choroby dermatologicznej to obrzęk, podwyższona temperatura ciała, pojawienie się krwotocznych pęcherzy naskórkowych, sączenie się z ran brunatnej substancji o przykrym zapachu i miejscowy zanik czucia. Zaleca się leczenie antybiotykami w połączeniu z chirurgicznym wycięciem obumarłych tkanek.

Pęcherzyca

To przewlekła choroba pęcherzowa skóry, która rozwija się na tle autoimmunologicznym. Do wystąpienia tego schorzenia najczęściej predysponują nas geny. Pęcherzyca często też występuje wraz z chorobami tarczycy czy zapaleniem wątroby. Głównymi objawami pęcherzycy są nadżerki i ubytki na skórze. Równie często zaobserwować można tak zwany „objaw Nikolskiego”, który polega na schodzeniu naskórka po potarciu go palcem. Leczenie bazuje na lekach hamujących wytwarzanie chorobotwórczych przeciwciał, codziennych kąpielach odkażających oraz stosowaniu specjalistycznych maści i aerozoli.

Ropowica

Jest to stan zapalny skóry, który rozszerzać może się na pozostałe narządy, co skutkuje ich niewydolnością. Dolegliwość jest wywołana przez gronkowce i paciorkowce obecne w ludzkiej skórze. Ropowica pojawia się na ranie, do której przedostały się bakterie. Objawem powstałej w ten sposób infekcji jest stan zapalny i silne zaczerwienienie skóry. Chorobie towarzyszyć może gorączka, dreszcze i powiększenie węzłów chłonnych. Leczenie ropowicy opiera się o stosowanie antybiotyków, okładów chłodzących i środków przeciwbólowych. W cięższych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Jeżeli na naszej skórze zauważymy nawet niewielkie, niepokojące nas zmiany, jak najszybciej udajmy się do lekarza. Wykrycie choroby skóry w jej wczesnym stadium może bowiem ochronić nas przed licznymi powikłaniami, a w skrajnych przypadkach nawet uratować nam życie.

logo