Skóra kontra mróz – ochrona skóry

Ochrona skóry przed zimnem Późna jesień i zima to czas, kiedy nasza skóra doświadcza temperaturowego szoku. Nie sprzyja jej ani ochłodzenie […]

Ochrona skóry

Ochrona skóry przed zimnem

Późna jesień i zima to czas, kiedy nasza skóra doświadcza temperaturowego szoku. Nie sprzyja jej ani ochłodzenie i wiatr na zewnątrz, ani ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Jak dostarczyć jej w tym sezonie najlepszej pielęgnacji? Jaka powinna być właściwa ochrona skóry?

Ochrona skóry - mróz

Dobroczynne kremy

Na skutek niskich temperatur odwadnia się naskórek i ulega zmniejszeni wydzielanie łoju. W efekcie warstwa wodno-tłuszczowa, która odpowiedzialna jest za ochronę skóry, staje się znacznie cieńsza i osłabiona. Dlatego odczuwamy szorstkość cery, większą wrażliwość na dotyk i czynniki atmosferyczne.  Aby temu zapobiec, warto stosować kremy bogate w witaminę C i E, prowitaminę B, ceramidy oraz alantoinę. Składniki te tworzą delikatny filtr ochronny, który posiada właściwości odżywcze, a także wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i neutralizują podrażnienia. Dobrze, gdy wybrany preparat posiada również filtry UVA i UVB, które minimalizują niekorzystne działanie słońca. Taka ochrona skóry powinna być szczególnie przestrzegana przez osoby uprawiające sporty zimowe. Śnieg odbija aż 80% światła słonecznego, a intensywność promieniowania UV jest w górach o wiele wyższa.

Bariera przed zimnem

Kremy nowej generacji zalecane do stosowania w okresie zimowym zarówno nawilżają skórę, jak też chronią ją przed niekorzystnym wpływem wiatru, mrozu i szybkich zmian temperatur. Gdy pogoda na zewnątrz jest wyjątkowo wietrzna lub mroźna, zastosujmy krem tłusty lub półtłusty, tworząc w ten sposób specjalną powłoką, która utrudnia wymianę cieplną z otoczeniem. Na jego warstwę nakładamy podkład nawilżający, a na sam koniec suchy puder.

Sposoby na cerę z problemami

Do pielęgnacji skóry suchej w okresie jesienno-zimowym najlepiej nadawać będą się kremy odżywcze, które w składzie zawierają magnez, wyciągi roślinne, lipidy i wody termalne. Składniki te pozwalają na przywrócenie równowagi wodno-tłuszczowej, zapobiegają odwodnieniu oraz wzmacniają ochronny płaszcz hydrolipidowy.

Najbardziej na odmrożenia narażona jest skóra wrażliwa oraz alergiczna. Do jej ochrony zaleca się stosowanie kosmetyków z alantoiną, ekstraktami alg i łagodzącymi wyciągami z rumianku. Z kolei w przypadku cery naczyniowej warto aplikować na noc kremy wzmacniające i uspokajające naczynia krwionośne, które zawierają w swoim składzie witaminę P, rutynę oraz wyciągi z kasztanowca. A co jeżeli chodzi o pielęgnacje skóry u panów? Wodę po goleniu zastąpić oni powinni zimowym kremami ochronnymi, balsamami oraz emulsjami.

Nawilżanie zawsze w cenie

Oprócz kremów warto co kilka dni, w ramach wieczornej pielęgnacji, stosować nawilżające i odżywcze maseczki. Nawilżanie zewnętrzne nie jest jednak wystarczające w okresie jesienno-zimowym. Warto robić to także od wewnątrz. W tym celu należy pić minimum półtora litra dziennie mineralnej wody niegazowanej.

Nie wolno też zapominać o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Ogrzewanie powoduje, że zimą jest ono szczególnie suche. W tym celu można wykorzystać specjalne nawilżacze powietrza, zawiesić na kaloryferach mokre ręczniki lub postawić na nich naczynia z wodą.

Pielęgnacja od głowy do stóp

Na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych są szczególnie narażone nasze usta. Aby je chronić, warto regularnie smarować je natłuszczającymi sztyftami, które są bogate w woski, glicerynę, witaminy, filtry UV oraz tłuszcze roślinne. Raz na kilka dni można potraktować je także peelingiem z pokruszonych migdałów, miodu i żółtka.

Dłonie natomiast smarujmy kremami bogatymi w glicerynę, która zapobiega wysuszaniu się skóry oraz ochrania jej powłokę hydrolipidową.

Zimą nie wolno też zapomnieć o stopach. Powinniśmy sięgać po kremy z substancjami posiadającymi właściwości keratolityczne oraz keratoplastyczne. Zalicza się do nich między innymi kwas mlekowy, kwas salicylowy i mocznik. Warto stosować je codziennie na noc, a po aplikacji nałożyć bawełniane skarpetki.

logo