Zdrowa i piękna skóra

Skóra kontra mróz – ochrona skóry

Redakcja Dermatolog.pl, 13 listopada 2014

Ochrona skóry przed zimnem

Późna jesień i zima to czas, kiedy nasza skóra doświadcza temperaturowego szoku. Nie sprzyja jej ani ochłodzenie i wiatr na zewnątrz, ani ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Jak dostarczyć jej w tym sezonie najlepszej pielęgnacji? Jaka powinna być właściwa ochrona skóry?

Ochrona skóry - mróz

Dobroczynne kremy

Na skutek niskich temperatur odwadnia się naskórek i ulega zmniejszeni wydzielanie łoju. W efekcie warstwa wodno-tłuszczowa, która odpowiedzialna jest za ochronę skóry, staje się znacznie cieńsza i osłabiona. Dlatego odczuwamy szorstkość cery, większą wrażliwość na dotyk i czynniki atmosferyczne.  Aby temu zapobiec, warto stosować kremy bogate w witaminę C i E, prowitaminę B, ceramidy oraz alantoinę. Składniki te tworzą delikatny filtr ochronny, który posiada właściwości odżywcze, a także wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i neutralizują podrażnienia. Dobrze, gdy wybrany preparat posiada również filtry UVA i UVB, które minimalizują niekorzystne działanie słońca. Taka ochrona skóry powinna być szczególnie przestrzegana przez osoby uprawiające sporty zimowe. Śnieg odbija aż 80% światła słonecznego, a intensywność promieniowania UV jest w górach o wiele wyższa.

Bariera przed zimnem

Kremy nowej generacji zalecane do stosowania w okresie zimowym zarówno nawilżają skórę, jak też chronią ją przed niekorzystnym wpływem wiatru, mrozu i szybkich zmian temperatur. Gdy pogoda na zewnątrz jest wyjątkowo wietrzna lub mroźna, zastosujmy krem tłusty lub półtłusty, tworząc w ten sposób specjalną powłoką, która utrudnia wymianę cieplną z otoczeniem. Na jego warstwę nakładamy podkład nawilżający, a na sam koniec suchy puder.

Sposoby na cerę z problemami

Do pielęgnacji skóry suchej w okresie jesienno-zimowym najlepiej nadawać będą się kremy odżywcze, które w składzie zawierają magnez, wyciągi roślinne, lipidy i wody termalne. Składniki te pozwalają na przywrócenie równowagi wodno-tłuszczowej, zapobiegają odwodnieniu oraz wzmacniają ochronny płaszcz hydrolipidowy.

Najbardziej na odmrożenia narażona jest skóra wrażliwa oraz alergiczna. Do jej ochrony zaleca się stosowanie kosmetyków z alantoiną, ekstraktami alg i łagodzącymi wyciągami z rumianku. Z kolei w przypadku cery naczyniowej warto aplikować na noc kremy wzmacniające i uspokajające naczynia krwionośne, które zawierają w swoim składzie witaminę P, rutynę oraz wyciągi z kasztanowca. A co jeżeli chodzi o pielęgnacje skóry u panów? Wodę po goleniu zastąpić oni powinni zimowym kremami ochronnymi, balsamami oraz emulsjami.

Nawilżanie zawsze w cenie

Oprócz kremów warto co kilka dni, w ramach wieczornej pielęgnacji, stosować nawilżające i odżywcze maseczki. Nawilżanie zewnętrzne nie jest jednak wystarczające w okresie jesienno-zimowym. Warto robić to także od wewnątrz. W tym celu należy pić minimum półtora litra dziennie mineralnej wody niegazowanej.

Nie wolno też zapominać o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Ogrzewanie powoduje, że zimą jest ono szczególnie suche. W tym celu można wykorzystać specjalne nawilżacze powietrza, zawiesić na kaloryferach mokre ręczniki lub postawić na nich naczynia z wodą.

Pielęgnacja od głowy do stóp

Na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych są szczególnie narażone nasze usta. Aby je chronić, warto regularnie smarować je natłuszczającymi sztyftami, które są bogate w woski, glicerynę, witaminy, filtry UV oraz tłuszcze roślinne. Raz na kilka dni można potraktować je także peelingiem z pokruszonych migdałów, miodu i żółtka.

Dłonie natomiast smarujmy kremami bogatymi w glicerynę, która zapobiega wysuszaniu się skóry oraz ochrania jej powłokę hydrolipidową.

Zimą nie wolno też zapomnieć o stopach. Powinniśmy sięgać po kremy z substancjami posiadającymi właściwości keratolityczne oraz keratoplastyczne. Zalicza się do nich między innymi kwas mlekowy, kwas salicylowy i mocznik. Warto stosować je codziennie na noc, a po aplikacji nałożyć bawełniane skarpetki.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.