Opalanie natryskowe – bezpieczna alternatywa dla słońca i solarium?

Opalanie natryskowe jest uznawane za … Opalanie natryskowe jest uznawane za najbezpieczniejszą metodę uzyskiwania złocistej opalenizny bez konieczności narażania się […]

opalanie natryskowe

Opalanie natryskowe jest uznawane za …

Opalanie natryskowe jest uznawane za najbezpieczniejszą metodę uzyskiwania złocistej opalenizny bez konieczności narażania się na szkodliwe promieniowanie UV. Dzięki tej metodzie piękną opalenizną mogą cieszyć się także osoby, którym ze względów zdrowotnych odradza się tradycyjne opalanie.

Opalanie natryskowe

Metoda opalania natryskowego jest dostępna dla wszystkich, którym zależy na szybkim zdobyciu opalenizny bez konieczności korzystania z niebezpiecznego dla zdrowia solarium bądź nie mogą pozwolić sobie na wielogodzinne wylegiwanie się na plaży. W szczególności jednak zdrowe opalanie aibrush tanning zaleca się tym, którzy opalać się nie powinni – jest doskonałą alternatywą dla:

 • kobiet w ciąży
 • osób o bardzo bladej karnacji, opalających się „na czerwono”
 • osób chorych na nowotwory skóry
 • osób z zaburzeniami wytwarzania melaniny

Dzięki opalaniu natryskowemu osoby te mogą cieszyć się zdrową i brązową skórą nie narażając się na oparzenia czy powikłania.

Na czym polega opalanie natryskowe?

Zabieg opalania natryskowego jest wykonywany w gabinetach kosmetycznych i polega na nałożeniu na skórę ciała cienkiej warstwy mgiełki preparatu opalającego. Najczęściej wykonuje się opalanie całego ciała, twarzy, szyi i dekoltu, od pasa w górę i od pasa w dół.

Preparat brązujący stanowi emulsja na bazie DHS (dihydroksyaceton), która wchodzi w reakcję z aminokwasami zawartymi w rogowej warstwie naskórka i w ten sposób powoduje jej brązowienie. Dihydroksyaceton jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i gwarantuje zdrowe opalanie pod warunkiem, że preparat posiada certyfikat Ecocert, a w jego składzie nie znajduje się alkohol, substancje zapachowe, środki konserwujące oraz formaldehyd i jego pochodne. Zdarza się, że preparaty o takim składzie są stosowne w gabinetach oferujących opalanie natryskowe w bardzo niskich cenach – zawsze warto dopytać jaki preparat zostanie zastosowany do wykonania zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Chcąc uzyskać lepsze efekty opalania, przed wizytą w gabinecie kosmetycznym należy odpowiednio przygotować ciało do nałożenia bronzera. Przed opalaniem trzeba:

 • wykonać depilację – dwa dni przed opalaniem
 • wykonać peeling dokładnie złuszczający martwy naskórek – dzień przed opalaniem
 • zrezygnować z makijażu, balsamów, kremów, dezodorantu i perfum – w dniu opalania
 • dokładnie osuszyć ciało – bezpośrednio przed zabiegiem

Do gabinetu kosmetycznego należy wybrać się w luźnych, ciemnych ubraniach i klapkach – niewłaściwy strój założony po zabiegu może zetrzeć świeżą opaleniznę i zniszczyć efekty.

Jak wygląda opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe trwa ok. 30 minut, przy czym samo nakładanie substancji brązującej zajmuje kwadrans. Względy higieniczne przemawiają za tym, aby opalać się w bieliźnie lub dwuczęściowym stroju kąpielowym, nie ma jednak przeciwskazań do opalania się nago – warto jednak o takim zamiarze uprzedzić podczas umawiania terminu w salonie kosmetycznym.

W pierwszej kolejności wybiera się kolor bronzera – najbardziej naturalnie wygląda odcień o 2-3 tony ciemniejszy od naturalnej karnacji. Substancję brązującą nakłada się na stojąco w specjalnej kabinie za pomocą urządzenia rozpylającego – dzięki temu na skórze nie pojawiają się przebarwienia spowodowane nierównomiernym nałożeniem preparatu. Trzeba pamiętać o nałożeniu czepka chroniącego włosy oraz klapek – ma to zapobiec zabrudzeniu miejsc, które trudno będzie domyć.

Po nałożeniu preparatu następuje osuszenie ciała przyspieszające wchłanianie. Bezpośrednio po zabiegu należy ubrać się obszerną odzież, tak aby nie zetrzeć z siebie świeżej opalenizny.

Pielęgnacja skóry po opalaniu natryskowym

W przeciwieństwie do tradycyjnego opalania, opalanie natryskowe nie powoduje zwiększenia ilości wytwarzanego w skórze barwnika, dlatego opalenizna jest nietrwała i ulega zmywaniu. Zaraz po zabiegu nie należy się kąpać – trzeba odczekać co najmniej od 4 do 8 godzin, a podczas pierwszej kąpieli nie należy używać gąbki. W pierwszych godzinach po opalaniu lepiej także zrezygnować z wysiłku fizycznego powodującego pocenie, nie używać perfum i dezodorantów zawierających alkohol.

Po opalaniu natryskowym ważne jest częste nawilżanie skóry (ciało należy balsamować co najmniej dwa razy dziennie) oraz unikanie peelingów i wizyt w saunie czy jacuzzi. Po każdej kąpieli należy delikatnie osuszać skórę bez mocnego pocierania jej ręcznikiem – dzięki  temu opalenizna utrzyma się dłużej.

Jak długo utrzymują się efekty opalania natryskowego?

Opalenizna wywołana bronzerem ulegnie zmyciu po ok. 7-14 dniach, w zależności od tego, z jaką dbałością traktowana będzie skóra. Częste nawilżanie i stosowanie dodatkowych, delikatnych balsamów brązujących pozwala na dłuższe zachowanie ciemniejszego kolorytu skóry.

Niektóre osoby efekt opalania natryskowego utrzymują poprzez późniejsze opalanie się w solarium oraz na słońcu. Nie jest to zabronione, ale należy pamiętać, że zdrowe opalanie wymaga stosowania filtrów chroniących skórę przed promieniowaniem UV – opalenizna nie jest w ich przypadku skutkiem wytworzenia się ochronnej warstwy melaniny i bardzo łatwo ją poparzyć.

Ile to to kosztuje – ceny opalania natryskowego

Cena zabiegu jest uzależniona od opalanej partii ciała – im większa jest powierzchnia, tym wyższa cena. Średni należy przygotować się na wydatek:

 • twarz, szyja, dekolt – 30-50 zł
 • od pasa w górę – 50-70 zł
 • od pasa w dół – 50-70 zł
 • całe ciało – 80-120 zł

Decydując się na zabieg warto pamiętać o sprawdzeniu, jakiej substancji brązującej używa się w danym gabinecie – jest to wskazane w szczególności wówczas, gdy cena opalania natryskowego jest dużo niższa niż w innych miejscach.

Przeciwwskazania do opalania natryskowego

Mimo iż opalanie natryskowe jest zdecydowanie zdrowsze od solarium oraz długiego eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych, nie każdy powinien się na nie decydować. Osoby leczące się dermatologicznie powinny powiedzieć o planowanym opalaniu lekarzowi – dermatolog zadecyduje, czy opalenizna nie będzie szkodliwa dla zdrowia. Do podstawowych przeciwskazań zalicza się:

 • łuszczycę
 • alergie skórne
 • skaleczenia i rany
 • wypryski
 • nadmierną potliwość
 • astmę

Osoby podejrzewające, że istnieją powody uniemożliwiające poddanie się zabiegowi powinny powiedzieć o swoich obawach w gabinecie – specjalista oceni czy istnieją przeciwwskazani do opalania natryskowego

Bezpieczne i zdrowe opalanie natryskowe jest coraz popularniejszą alternatywą dla solarium i opalania na słońcu, pozwala na szybsze i zdrowsze uzyskanie brązowej skóry. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry po zabiegu – tylko wówczas jego efekty będą naprawdę zadowalające.

logo