Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne – jak ocenić stopień poparzenia i złagodzić podrażnienia po opalaniu? Oparzenia słoneczne są podstawową konsekwencją zbyt długiego przebywania […]

oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne – jak ocenić stopień poparzenia i złagodzić podrażnienia po opalaniu?

Oparzenia słoneczne są podstawową konsekwencją zbyt długiego przebywania na słońcu,
ich skutki są bolesne, ale mogą okazać się również niebezpieczne dla zdrowia. Podrażnienia po opalaniu należy natychmiast poddać leczeniu, a skórę po wakacjach powinien zbadać dermatolog!

Oparzenia słoneczne powstają, kiedy skóra nie jest w stanie ochronić się przed nadmierną ilością promieniowania UV – może dojść do nich bardzo szybko, np. skóra osób o jasnej karnacji ulega poparzeniu już po 15-20 minutach ekspozycji na słońce. Konsekwencje poparzenia słonecznego to nie tylko zaczerwienienie, ból i pieczenie, ale także przyspieszenie procesów starzenia się skóry i zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwory skóry. Dowiedziono, że ok. 60 proc. osób chorujących na czerniaka, w dzieciństwie i młodości przechodziło poparzenia słoneczne.

oparzenia słoneczne

Jak uniknąć poparzeń słonecznych?

Doprowadzenie do powstania oparzenia słonecznego pociąga za sobą bolesne konsekwencje i ryzyko wystąpienia raka skóry, ale także nie pozwala cieszyć się wakacjami, dlatego należy odpowiednio chronić skórę:

  • unikaj wychodzenia na słońce między godz. 10.00-14.00
  • stosuj preparaty zapewniające ochronę przeciwsłoneczną – wybierając preparat z filtrem pamiętaj, że sunblock musi być dopasowany do Twojej karnacji
  • chroń głowę i pamiętaj o piciu wody
  • sprawdź czy przyjmowane leki nie wykluczają możliwości opalania

Jeżeli mimo ochrony dojdzie do oparzenia, należy pamiętać, że skórę powinien zobaczyć dermatolog – nawet jeżeli podrażnienia po opalaniu nie były dotkliwe, a ich objawy ustąpiły po kilku dniach, mogło dojść do zmian zagrażających zdrowiu w przyszłości.

 

Jak ocenić stopień poparzenia słonecznego?

Pierwsze objawy oparzenia słonecznego pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po opalaniu i dzielą się na trzy grupy. Klasyfikacja odnosi się do stopnia ciężkości poparzenia.

  1. Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia – najczęstszy typ poparzenia, dotyczy zewnętrznej warstwy skóry, która staje się czerwona, tkliwa i bardzo ciepła, następnie złuszcza się w sposób płatowy, po kilku dniach objawy ustępują.
  2. Oparzenie słoneczne drugiego stopnia – dotyka naskórka oraz skóry właściwej, oprócz zaczerwienienia na skórze pojawiają się obrzęk i pęcherze wypełnione płynem surowiczym, występuje częściowa martwica naskórka, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, dermatolog wskaże leki, które złagodzą skutki oraz przyspieszą gojenie, leczenie poparzenia drugiego stopnia trwa od 2 do 6 tygodni.
  3. Oparzenie słoneczne trzeciego stopnia – dotyka naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej i nerwów, skóra wydaje się martwa, nie reaguje na dotyk, co jest związane z uszkodzeniem receptorów czuciowych, oparzenie trzeciego stopnia występuje rzadko, ale wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem, leczenie trwa od kliku do kilkunastu tygodni.

 

Łagodzenie bólu i leczenie poparzeń słonecznych

Niezależnie od czasu ekspozycji skóry na słońce, po opalaniu należy zastosować preparaty po opalaniu – są dostępne w drogeriach i aptekach. Ich celem jest schłodzenie i nawilżenie skóry zanim pojawi się zaczerwienienie i obrzęk oraz zapewnienie sprężystości i elastyczności opalonej skóry. Wybierając balsam czy emulsję po opalaniu warto zwrócić uwagę, aby w składzie znajdowały się wysokie dawki wysokie dawki alantoiny i D-pantenolu.

Na łagodne podrażnienia po opalaniu wywołane poparzeniem pierwszego stopnia zaleca się stosowanie preparatów chłodzących zawierających lanolinę, alatoninę, D-pantenol, witaminę E oraz niewielkie stężenie hydroksykortyzolu. Warto sięgnąć także po dostępne w aptece ekstrakty z cebuli i czosnku, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Łagodzą one stan stany zapalne i zapobiegają powstaniu wysięków pooparzeniowych. Na poparzenia słoneczne pierwszego stopnia można również stosować okłady z zsiadłego mleka, kefiru czy jogurtu – dają one poczucie ulgi, chłodzą i nawilżają skórę zapobiegając powstawaniu bąbli.

Poparzenia słoneczne drugiego  i trzeciego stopnia wymagają konsultacji z lekarzem, w szczególności, jeżeli objawom towarzyszą nudności, zawroty głowy i gorączka. Oprócz stosowania preparatów chłodzących i nawilżających dermatolog może zalecić stosowanie leków zabezpieczających przed zakażeniem bakteryjnym. Na poważne oparzenia stosuje się opatrunek z solą srebrową sulfadiazyny, sulfatiazolu lub z bacytracyną. W celu łagodzenia objawów poparzenia skórę można schładzać za pomocą wody i lodu, zabiegi te powinny być krótkotrwałe.  Jeżeli objawom towarzyszy silny ból, stosuje się leki zawierające ibuprofem lub paracetamol.

Pamiętaj! Podrażnienia po opalaniu nie powinny być silnie natłuszczane, preparaty natłuszczające zablokują odprowadzanie ciepła ze skóry i spowodują dodatkowe podrażnienia oraz doprowadzą do zwiększenia bólu.

 

Po wakacjach skórę powinien zbadać dermatolog

Badanie dermatologiczne po zakończeniu sezonu wakacyjnego jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki nowotworów skóry. Na wizytę u dermatologa powinny umówić się przede wszystkim osoby, które doświadczyły poparzeń słonecznych, ale jest ona zalecana także osobom, na ciele których występują znamiona barwnikowe. Dermatolog wykonując dermatosokopię zbada, czy znamiona nie rozwijają się w niepożądanym kierunku, a w razie zauważenia niepokojących objawów zaleci wykonanie dodatkowych badań. Wczesna diagnoza zmian nowotworowych pozwala na całkowite wyleczenie w początkowych stadiach choroby!

logo