Osocze bogatopłytkowe – top 6 zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe w zabiegach medycyny estetycznej zyskuje coraz większą popularność Osocze bogatopłytkowe jest to substancja, która pomaga zwalczyć wiele problemów […]

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe w zabiegach medycyny estetycznej zyskuje coraz większą popularność

Osocze bogatopłytkowe jest to substancja, która pomaga zwalczyć wiele problemów ze zdrowiem i urodą.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe to naturalna substancja lecznicza pozyskiwana wprost z ludzkiej krwi. Mała próbka krwi pacjenta za pomocą specjalistycznej lekarskiej wirówki jest przetwarzana w taki sposób, aby wyodrębnić plazmę bogatopłytkową PRP. – Osocze bogatopłytkowe to zagęszczone osocze, w którym znajdują się płytki krwi w stężeniu kilka lub kilkanaście razy większym niż we krwi pacjenta – tłumaczy Ewa Szpringer, dermatolog i wenerolog. W medycynie substancja ta jest stosowana już od blisko 10 lat. – Ma ona długą historię. Początkowo była wykorzystywana w ortopedii w celu regeneracji mięśni, ścięgien i układu kostnego. Z czasem zaczęto ją wykorzystywać w chirurgii oparzeniowej i dermatologii – dodaje.

Na czym polega dobroczynne działanie osocza bogatopłytkowego? Ma ono działanie regenerujące tkanki, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, wspomaga proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, a także aktywuje komórki macierzyste. – Dlatego osocza bogatopłytkowego używa się w zabiegach regenerujących skórę i włosy, likwidujących objawy fotostarzenia, a także redukujących blizny pooparzeniowe. Substancja ta ma również niesamowite właściwości przyspieszające gojenie się ran – mówi dermatolog Ewa Szpringer. Oczywiście istnieją też pewne przeciwwskazania do wykonywania tego typu zabiegów. Zalicza się do nich m.in. nowotwory oraz infekcje skórne. – Generalnie jednak to lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu, w zależności od tego, jaki jest cel podania osocza bogatopłytkowego i czy nie ma przeciwwskazań – dodaje Ewa Szpringer.

Osocze bogatopłytkowe | Dermatolog TV:


Wypowiedź w DermatologTV: dr n. med Ewa Szpringer (dermatolog, wenerolog)

 

Osocze bogatopłytkowe – 6 najpopularniejszych zabiegów

  1. Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym

Jest to zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę głowy uzyskanego od pacjenta osocza bogatopłytkowego. Zaleca się go osobom zarówno z łysieniem plackowatym, jak i włosami słabymi, zniszczonymi zabiegami fryzjerskimi i wymagającymi odżywienia. W ostatnich latach coraz częściej poddają mu się mężczyźni, u których naturalny proces łysienia przebiega o wiele szybciej i gwałtowniej niż u kobiet. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwa od 10 do 15 minut. Podane pacjentowi osocze bogatopłytkowe pozytywnie wpływa na cebulki włosów, stymulując je do wytwarzania nowych włosów. Przydatne jest także samo ostrzykiwanie skóry, które pobudza mikrokrążenie oraz wpływa na jej regenerację. W efekcie, zabieg hamuje wypadanie włosów i łysienie, sprawia, że odrastają zdrowsze i mocniejsze. Pełne rezultaty uzyskuje się po wykonaniu serii trzech zabiegów co dwa miesiące.

  1. Osocze bogatopłytkowe stosowane w przyspieszaniu gojenia ran

Płytki krwi pełnią w ludzkim organizmie dwie zasadnicze funkcje. Pierwsza z nich polega na hamowaniu krwawienia z rany dzięki wytwarzaniu skrzepu. Druga – to wydzielanie przez nie szeregu substancji, które pozytywnie wpływają na regenerację tkanek. Dlatego też zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego już po wielu lat są z powodzeniem przeprowadzane u pacjentów z rozległymi ranami, np. po wypadkach samochodowych czy ciężkich poparzeniach. Co ważne, przyspieszenie gojenia odbywa się w sposób zupełnie naturalny – osocze jest tzw. produktem biokompatybilnym, czyli właściwym dla ludzkiego organizmu i regenerującym tkanki dzięki naturalnym właściwościom. Warto też pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się u młodych osób, których skóra posiada bardziej rozwinięte zdolności regeneracyjne. U seniorów efekty mogą być mniej spektakularne.

  1. Wampirzy lifting twarzy

Wampirzy lifting polega na wstrzyknięciu pod skórę pacjentki osocza bogatopłytkowego, które w tym przypadku pobudza do pracy peptydy, będące odpowiedzialne za stan skóry. W ten sposób uzyskuje się efekt ujędrnienia i odmłodzenia skóry, a także wypełnienia zmarszczek. Zabieg przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą uzyskać wygląd młodszy wygląd, a szczególnie poleca się go osobom obawiającym się tradycyjnego liftingu, wstrzykiwania botoksu i innych wypełniaczy, a także tym, którzy z różnych powodów medycznych nie mogą się poddać tego typu działaniom. Mogą z niego korzystać także alergicy, uczuleni na składniki preparatów stosowanych w medycynie estetycznej – osocze bogatopłytkowe jest substancją naturalną, więc nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.

  1. Rehabilitacja ortopedyczna

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest bardzo skutecznym elementem rehabilitacji ortopedycznej oraz leczenia naciągnięć i naderwań mięśni, urazów kolan, łokci, stawów skokowych, zerwań ścięgien itd. Substancja jest bowiem gwarancją pobudzenia tkanek do odbudowy i regeneracji. Zabieg nie różni się zbytnio od tych przeprowadzanych w medycynie estetycznej – z pobranej od pacjenta krwi za pomocą specjalistycznej wirówki wytrąca się skoncentrowane osocze, które później wstrzykuje się w najbardziej bolące miejsce. Należy pamiętać, że sama iniekcja np. w chory łokieć jest dość bolesna, a wielu pacjentów skarży się również na ból przez kilka dni po zabiegu. W wielu przypadkach kończyna tuż po zabiegu zostaje unieruchomiona, a po 7-10 dniach zalecana jest wizyta kontrolna. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego przez ten okres należy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową.

  1. Leczenie blizn

Blizny pooperacyjne, potrądzikowe czy pourazowe to przyczyna wielu kompleksów. Głębokie i dawne blizny są trudne do usunięcia, zwłaszcza gdy przyjmą już swoją ostateczną formę i barwę. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest terapia osoczem bogatopłytkowym, które w naturalny sposób pobudza tkankę do odnowy i regeneracji. Niekiedy łączy się ją także z leczeniem laserowym. Leczenie blizn osoczem, tak jak w innych przypadkach, polega na wstrzyknięciu substancji w newralgiczne miejsce. Przedtem można posmarować je kremem znieczulającym. Zabieg może być wykonywany na każdym obszarze skóry, a po kilku tygodniach od jego przeprowadzenia blizna staje się węższa, płytsza i jaśniejsza, a skóra wokół niej wygładza się, jest bardziej jędrna i elastyczna. Zadowalające efekty przynosi zazwyczaj od 3 do 6 zabiegów, wykonywanych co 2-3 tygodnie. O ich częstotliwości decyduje lekarz.

  1. Regeneracja skóry

Regeneracja skóry za pomocą osocza bogatopłytkowego jest przeznaczona dla każdego, u kogo widoczne są objawy starzenia się skóry: utrata jędrności, plamy barwnikowe, cienkość i wiotkość skóry, zmarszczki mimiczne, brak blasku itd. Zabieg może również uzupełniać inne metody regeneracji i odmładzania skóry, takie jak lasery, peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja. Wykonuje się go zarówno na twarzy, jak i szyi, dekolcie, ramionach czy dłoniach. Osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane we wszystkie miejsca poddawane terapii. Miejsca iniekcji są płytkie i głębokie, tak aby objęły możliwie najwięcej warstw skóry oraz bardzo gęste, aby jak najsilniej ją pobudzić. Po serii zabiegów (3-6 co 2-3 tygodnie) skóra jest odmłodzona i odświeżona, pełna blasku, napięta i elastyczna, a zmarszczki i inne niedoskonałości stają się mniej widoczne.

logo