Peeling chemiczny – zabieg idealny czy ryzyko dla skóry?

Peeling chemiczny na wszystkie problemy skóry? Według statystyk, aż 70% Polek ma problemy ze skórą i jej niedoskonałościami. Co skutecznie […]

peeling chemiczny

Peeling chemiczny na wszystkie problemy skóry?

Według statystyk, aż 70% Polek ma problemy ze skórą i jej niedoskonałościami. Co skutecznie pomoże zwalczyć problemy skórne? Bardzo popularny, nieinwazyjny zabieg wykonywany przez lekarzy medycyny estetycznej – peeling chemiczny. Polega on na naniesieniu na skórę preparatu o różnym stężeniu, który zawiera silnie działające substancje złuszczające i regenerujące.

peeling chemiczny

Dla kogo peeling chemiczny?

Peeling chemiczny stosuje się najczęściej w przypadku skóry młodej, z problemami łojotokowymi. Jest to zabieg głęboko oczyszczający skórę zarówno twarzy, jak i ciała. Powoduje poprawę stanu naskórka, a często także skóry właściwej, poprzez usunięcie zlokalizowanych w jej obrębie niedoskonałości lub zmian chorobowych.
Peeling chemiczny polega na aplikacji na skórę różnych związków chemicznych, które powodują złuszczanie, a następnie regenerację naskórka i skóry właściwej. W tego rodzaju peelingach jako substancja złuszczająca i przeciwzapalna dobierany jest odpowiedni kwas. Dobór stężenia oraz preparatu uzależniony jest od rodzaju cery i leczonych zaburzeń.

Peeling chemiczny przeprowadza się również w celu redukcji zmarszczek powierzchniowych, przywrócenia skórze elastyczności i jędrności oraz w leczeniu trądziku pospolitego, blizn potrądzikowych i przebarwień. Służy on zatem nie tylko głębokiemu oczyszczaniu skóry, usunięciu martwych tkanek, ale także wygładzeniu, regeneracji i nawilżeniu naskórka.

Sam zabieg jest bezbolesny, jedynie pod koniec odczuwalne może być pieczenie skóry. Kilka godzin po peelingu może pojawić się niewielki rumień oraz uczucie napięcia skóry. Po kilku dniach zaczyna się ona naturalnie złuszczać. Należy w tym czasie unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosować kremy z filtrami.

Rodzaje peelingów chemicznych

Istnieją różne rodzaje peelingów chemicznych. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze z nich to:

Peeling glikolowy – polecany szczególnie dla posiadaczek skóry suchej i zmęczonej. Kwas glikolowy ma bardzo efektywne działanie nawilżające; wspomaga on także odnowę i regenerację skóry właściwej.

Peeling pirogronowy – najlepiej sprawdza się do cery tłustej, łojotokowej oraz u posiadaczy aktywnych zmian trądzikowych. Kwas pirogonowy ma silne działanie regulujące wydzielanie sebum i zmniejszające tłustość skory łojotokowej i trądzikowej.

Peeling migdałowy – polecany dla osób ze skórą alergiczną, skłonną do podrażnień oraz tych, którzy borykają się z trądzikiem różowatym. Kwas migdałowy jest kwasem o największych właściwościach przeciwbakteryjnych, nie uwrażliwia skóry na słońce i dlatego może być stosowany przez cały rok.

Peeling z kwasem salicylowym – idealny do cery suchej oraz z zanieczyszczonymi porami i trądzikiem. Kwas salicylowy redukuje przebarwienia, odblokowuje pory, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników.

Co daje peeling chemiczny?

Najważniejsze i najbardziej widoczne efekty peelingu chemicznego to:  wygładzenie i rozjaśnienie skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, poprawa napięcia i sprężystości skóry, zredukowanie widocznych blizn i przebarwień. Peeling chemiczny przyczynia się również do regulacji wydzielania sebum, zwężenia porów, regeneracji włókien kolagenowych oraz spłycenia i zredukowania zmian potrądzikowych i rozstępów.

Przeciwwskazania

Z peelingu chemicznego zrezygnować powinny osoby borykające się z problemami takimi, jak: alergie skórne, opryszczka, skłonność do powstawania bliznowców czy ciąża i okres karmienia piersią. Nie wskazany jest on również u tych pacjentów, którzy przeszli zabieg chirurgiczny w obrębie twarzy (do 2 miesięcy wstecz), posiadają liczne znamiona, podrażnioną i uszkodzoną skórę czy ciężkie postacie trądziku. Peeling chemiczny wykluczony jest również u osób, które przyjmowały doustnie preparaty z pochodnymi witaminy A (wymagana jest minimum półroczna przerwa).

Pielęgnacja skóry po peelingu chemicznym

Przez miesiąc od momentu poddania się zabiegowi zrezygnować należy z opalania. Niezbędne jest również stosowanie kremów z wysokim filtrem – z faktorem minimum 30 lub wyższym. Na skórę po peelingu nie powinno się nakładać kosmetyków zawierających  kwasy AHA. Przez pierwszą dobę po chemicznym złuszczaniu skóry trzeba dać jej odpocząć i nie nakładać na nią makijażu.
Żeby jak najdłużej cieszyć się efektem, 2 razy dziennie można aplikować na skórę krem nawilżający lub zawierający witaminę C.

Peeling chemiczny: cena

Ceny peelingu chemicznego zaczynają się od 150 złotych (na twarz) i od 180 złotych (dekolt, plecy szyja). By uzyskać zadowalający efekt, należy poddać się serii zabiegów (od 3 do nawet 8). Odstępy między kolejnymi peelingami to minimum 7 – 10 dni.

Należy pamiętać, że wyboru konkretnej substancji dokonuje specjalista, po wnikliwej analizie stanu skóry oraz jej rodzaju i problemów. Peeling chemiczny w rękach niekompetentnej osoby może stać się powodem powstania kolejnych, poważnych kłopotów ze skórą.

logo