Zdrowa i piękna skóra

Pielęgnacja skóry atopowej

Redakcja Dermatolog.pl, 30 marca 2015

Pielęgnacja skóry atopowej

Cera dotknięta atopowym zapaleniem skóry (AZS) wymaga szczególnej pielęgnacji i leczenia. Dzieje się tak, gdyż AZS jest przewlekłą dolegliwością dermatologiczną, na którą do tej pory nie znaleziono w pełni skutecznego leku. Nawet okresowa eliminacja objawów nie ochroni nas przed nawrotami schorzenia. Jak sobie radzić z tą uporczywą przypadłością? Jaka jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej?

pielęgnacja skóry atopowej

Cera atopowa, czyli jaka?

Cera osoby zdrowej pokryta jest płaszczem lipidowym, czyli tłuszczami wytwarzanymi przez komórki naskórka i łojem wydzielanym przez gruczoły łojowe, które wspólnie tworzą barierę ochronną. W przypadku cery atopowej – na skutek predyspozycji genetycznych, ale także w rezultacie nabytej nadwrażliwości – dochodzi do zaburzeń w procesach produkcji tych niezbędnych substancji. Skóra pozbawiona naturalnego zabezpieczenia staje się bezbronna na działanie środowiska zewnętrznego (zwłaszcza alergenów), które dla osoby zdrowej jest całkowicie nieszkodliwe. W efekcie dochodzi do takich reakcji, jak nadmierna suchość i szorstkość, pieczenie, świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się, a podczas nasilenia zmian – także do powstawania pękających i bolących ran. Pielęgnacja skóry atopowej i jej leczenie ma m.in. na celu wytworzenie sztucznej bariery lipidowej, aby naskórek stał się bardziej odporny i nie ulegał tak błyskawicznemu podrażnieniu. Sposobem na przeciwdziałanie AZS jest także identyfikacja uczulającego bodźca i jego eliminacja z otoczenia, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej – pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja skóry atopowej opiera się przede wszystkim na  intensywnym jej odżywianiu i nawilżaniu, aby – na ile to możliwe – odbudowywać warstwę ochronną. Dobrze służą temu gęste, półtłuste kremy, które pozostawiają na skórze zabezpieczający ją film. W ich składzie może znajdować się np. gliceryna, euceryna, witamina E, masło shea, ceramidy czy zimnotłoczone oleje roślinne. Kosmetyki warto przechowywać w lodówce, gdyż chłód aplikowanego preparatu pomaga zlikwidować uczucie świądu. Olej z jojoby, lnu, czy pestek winogron, można na noc aplikować bezpośrednio na twarz, co przynosi dobre efekty łagodzące i niweluje stany zapalne. Nie warto sięgać natomiast po emulsje czy żele o lekkiej konsystencji, gdyż skóra bardzo szybko je wchłania, przez co nie uzyskamy pożądanego efektu ochronnego. Jeśli szukamy domowych sposobów na pielęgnację, możemy wypróbować maski z siemienia lnianego zalanego gorącą wodą. Po ostygnięciu miksturę nakładamy na twarz i przykrywamy wilgotną gazą.

Mydło dla posiadaczy skóry atopowej

Odczyn skóry powinien wynosić około 5,5 pH, czyli tworzyć kwaśne środowisko. Zapewnia ono naszej skórze optymalną ochronę przed alergenami i drobnoustrojami. PH zwykłego mydła przeważnie wynosi powyżej 7, co oznacza, że jego odczyn jest zasadowy. Skutecznie usuwa ono ze skóry brud, ale pozbawia nas też warstwy ochronnej. Dla posiadaczy cery normalnej, tłustej i mieszanej, zwykle nie stanowi to większego problemu. Jednak w przypadku AZS może powodować poważne konsekwencje. Dlatego codzienna pielęgnacja skóry atopowej powinna być oparta na stosowaniu specjalnych środków myjących, w których składzie znajdziemy oleje o bezpiecznym pH. Delikatnie oczyszczają one skórę, a jednocześnie natłuszczają ją i chronią przed wysuszeniem. Zapobiegają również powstawaniu podrażnień i swędzeniu, a także redukują szorstkość i łuszczenie się naskórka.

Pielęgnacja skóry atopowej – pielęgnacja ciała

Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry muszą pamiętać, że po kąpieli wilgoć niezwykle szybko paruje z naskórka. Dlatego też preparaty do ciała należy aplikować od razu po wyjściu z wanny lub prysznica. Kosmetyki dla posiadaczy AZS powinny być wolne od barwników, czy substancji zapachowych, które mogą podrażniać skórę. Zaleca się stosowanie bezwonnych, natłuszczających emulsji, które łagodzą podrażnienia, redukują szorstkość i suchość skóry oraz regenerują barierę hydrolipidową. Niezastąpioną rolę odgrywają także emolienty (substancje nawilżająco-natłuszczające), które na dłużej utrzymują wilgoć w skórze. Ich zadaniem jest jednoczesne odżywianie i kojenie zmienionego chorobowo naskórka. W stanach nasilenia objawów sięga się natomiast po kortykosteroidy (np. hydrokortyzon). Leczenia za ich pomocą nie można jednak stosować długotrwale, dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej. Odpowiednie postępowanie pomoże skutecznie zminimalizować związane z nią trudności.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.