Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy i leczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry Pieluszkowe zapalenie skóry to popularna choroba wśród niemowląt i małych dzieci. Ponieważ ich skóra nie stanowi jeszcze […]

pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to popularna choroba wśród niemowląt i małych dzieci. Ponieważ ich skóra nie stanowi jeszcze w pełni wykształconej warstwy ochronnej, jest ona bardziej narażona na wszelkie dolegliwości. Czynniki drażniące są zawarte w kale i moczu. Zalicza się do nich także wysoki stopień wilgotności w pieluszce.

pieluszkowe zapalenie skóry

Objawy i dolegliwości

Pieluszkowe zapalenie skóry daje pierwsze objawy w okolicy pośladków i narządów płciowych. Czasem rozprzestrzeniają się one na pachwiny, uda czy okolice brzucha. Na początku mamy do czynienia ze zmianami rumieniowymi i delikatnym łuszczeniem się naskórka. W przypadku braku właściwej pielęgnacji, może dojść do cięższej postaci nadżerkowej. Wówczas na podłożu zmian zapalnych pojawiają się krostki, które po czasie ulegają przekształceniu w nadżerki. Ponieważ stanowią one doskonałe podłoże do rozwoju różnego rodzaju bakterii, bardzo często mogą być pokryte charakterystyczną wydzieliną ropną. Zmianom tym nierzadko towarzyszy świąd skóry. Pojawić może się również nadkażenie drożdżakami, które objawia się kolejnymi nadżerkami lub niewielkimi, białymi krostkami. Pieluszkowe zapalenie skóry najrzadziej przybiera formę ziarniaka pośladków. W tym przypadku mamy do czynienia z czerwonymi grudkami i guzkami, które z czasem mogą ulegać owrzodzeniu. Wszystkie te objawy są niezwykle bolesne dla dziecka. Dlatego cierpiący z ich powodu maluszek staje się płaczliwy, odmawia jedzenia, ma problemy ze snem i podwyższoną temperaturę ciała.

Pierwsze niepokojące symptomy

Jeśli tylko zauważymy, że pojawiło się zaczerwienienie, warto jak najszybciej zaopatrzyć się w inne niż dotychczas stosowane pieluszki i zmieniać je co około 3 – 4 godziny. Szybkość podjęcia interwencji jest ważna, gdyż odparzenie może w krótkim czasie przenieść się na narządy płciowe, podbrzusze i pachwiny. Jeżeli zadbamy o właściwą pielęgnację i odpowiednią wentylację podrażnionych okolic, zmiany skórne powinny zniknąć po kilku dniach. Pamiętajmy, by przy każdym przewijaniu dziecka smarować jego skórę kremem bogatym w cynk, który posiada właściwości bakteriobójcze i wysuszające. Zrezygnujmy natomiast tymczasowo ze stosowanych na co dzień oliwek czy balsamów. Mogą one powiększać objętość odparzenia.

Pieluszkowe zapalenie skóry – leczenie

Jeżeli zastosowane zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą pożądanych efektów, a na skórze zaczynają pojawiać się kolejne zmiany, konieczna będzie wizyta u lekarza. W zależności od stopnia nasilenia objawów, specjalista może zalecić do stosowania preparaty przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne lub maści zawierające w swoim składzie sterydy, które posiadają silne działanie przeciwzapalne. Gdy pieluszkowe zapalenie skóry ma wyjątkowo ciężki przebieg, lekarz może włączyć także leczenie doustne, które pozwoli na opanowanie stanu zapalnego i ograniczy możliwe zakażenie bakteryjne lub drożdżakowe. Tego typu leki powodują również redukcję świądu i pieczenia skóry. Natomiast w przypadku, gdy nadżerka utrzymuje się przez długi czas, pomocne mogą się okazać kąpiele z dodatkiem kory dębu, roztworu taniny czy nadmanganianu potasu.

Aby nie dopuścić do ponownego wystąpienia stanu zapalnego, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości, chłonne pieluchy z funkcją air, która zapewnia skórze dziecka swobodny dostęp powietrza. Pamiętajmy także, by pieluch nie zapinać ciasno i zmieniać je, gdy tylko zajdzie taka potrzeba – nawet w godzinach nocnych.

logo