Zdrowa i piękna skóra

Pieprzyki i znamiona – na co zwracać uwagę?

Redakcja Dermatolog.pl, 11 grudnia 2014

Pieprzyki i znamiona – na co zwracać uwagę?

Pieprzyki i znamiona oraz plamki ma na skórze każdy z nas. Zazwyczaj mają one podłoże genetyczne i nie powinny nas martwić. Niektóre z nich mogą jednak prowadzić do niebezpiecznych zmian, które trzeba uchwycić jak najszybciej. Dlatego raz na kilka miesięcy musimy przyjrzeć się wszystkim znamionom na naszym ciele i sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe.

pieprzyki

Szukamy znamion

Zwłaszcza po okresie letnim powinniśmy obejrzeć całe nasze ciało – ręce, nogi, brzuch, twarz, szyję, uszy, skórę pod pachami oraz łokcie. Równie istotne są miejsca niewidoczne gołym okiem takie, jak podeszwy stóp, miejsca między palcami, zgięcia pod kolanami, miejsca za uszami oraz pod pośladkami.

Czego szukamy?

Wszelkich zmian atypowych, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu podstawnokomórkowego lub czerniaka.

Dla ułatwienia możemy zastosować metodę ABCDE, a więc obejrzeć pieprzyki i znamiona pod kątem:

  • A – asymetrii,
  • B – brzegów,
  • C – koloru,
  • D – wielkości,
  • E – ewolucji.

Przy tym pamiętajmy, że zaniepokoić powinny nas znamiona niesymetryczne, o nieregularnych brzegach, nierównym zabarwieniu, wielkości powyżej 5mm i zmieniające się na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy.

Znamiona pod lupą

Jasnobrązowe oraz brązowe pieprzyki, które wyglądają tak samo od kilku lat nie muszą nas natomiast martwić. Gdy jednak znamię zaczyna boleć, swędzieć lub powodować dyskomfort, niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który zadecyduje o metodzie leczenia.

Precyzyjne określenie, czy znamię jest bezpieczne czy też klasyfikuje się do usunięcia, umożliwia dermatoskop, czyli urządzenie, które umożliwia obejrzenie znamion w 20 krotnym powiększeniu. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Nie gwarantuje ono jednak 100% pewności odnośnie charakteru zmiany skórnej. Daje ją jedynie badanie histopatologiczne – znamię po wycięciu metodą chirurgiczną bada się w laboratorium tak, aby rozpoznać jego rodzaj. Analiza ta umożliwia również ustalenie, czy pieprzyk został usunięty w całości (czyli z uwzględnieniem marginesu zdrowych tkanek).

Usuwamy znamiona

Istnieje kilka metod usuwania znamion. Pierwszą z nich jest elektrokoagulacja. Zabieg ten polega na niszczeniu zmian skórnych z zastosowaniem prądu zmiennego mającego dużą częstotliwość. Jego istotą jest ciepło, które powoduje termiczne uszkodzenie białek, które znajdują się w tkance. W czasie zabiegu wytwarzana jest wysoka temperatura, dzięki której możliwe jest natychmiastowe usunięcie niepożądanych znamion. Do zabiegu dermatolog wykorzystuje specjalny aparat posiadający kilka metalowych końcówek. To, które z nich zostaną użyte jest uzależnione zarówno od lokalizacji i wielkości zmian, jak i tego, jak głęboko są osadzone w skórze. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i polega na przyłożeniu elektrody do zmiany, a następnie zniszczeniu jej przy pomocy łuku elektrycznego, który pojawia się pomiędzy elektrodą czynną a bierną. Zabieg trwa kilkanaście minut.

Równie często spotyka się metodę laserową, która umożliwia usunięcie zarówno plam barwnikowych, jak i tych głębiej zakorzenionych w skórze. Wykorzystuje się tutaj wiązkę światła o dużej energii, która powoduje powierzchniowe odparowanie znamienia (istnieje także możliwość wycięcia głębokich zmian). Gdy znieczulenie zaczyna działać, lekarz za pomocą lasera wykonuje tak zwane strzały niszczące zmiany. Usunięcie mniejszych z nich trwa kilka minut, a większe usuwa się etapami, co trwać może nawet kilka tygodni. Pomiędzy kolejnymi zabiegami zaleca się wykonanie około 4-8 tygodniowej przerwy.

Zastosować można także metodą chirurgiczną. Opiera się ona na wycięciu znamienia skalpelem po znieczuleniu miejscowym. Usuwa się go z marginesem zdrowej skóry tak, by mieć pewność, że nie pozostały w niej żadne niebezpieczne tkanki. Gdy pieprzyk zostanie usunięty, zakłada się szwy oraz opatrunek.

Decydując się na zabieg oraz wybierając optymalną metodę zawsze warto posłużyć się rekomendacją dermatologa. Lekarz zaleci nam bowiem leczenie dostosowane do zaawansowania zmian i zadba o to, by było ono w pełni skuteczne.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


2702