Piercing – rodzaje i możliwe powikłania

Piercing W ostatnich latach piercing stał się popularnym sposobem na uatrakcyjnianie swojego wizerunku. Przekłuwanie różnych części ciała, w tym również […]

Piercing

W ostatnich latach piercing stał się popularnym sposobem na uatrakcyjnianie swojego wizerunku. Przekłuwanie różnych części ciała, w tym również miejsc nietypowych, intymnych okazało się idealną metodą na podkreślenie własnej oryginalności. Istnieją różne formy piercingu, począwszy od klasycznego kolczykowania np. ucha, poprzez kolczyki powierzchowne, dermale oraz mikrodermale zamieszczane pod skórą przy użyciu skalpela.

Piercing

Piercing będący formą modyfikacji ciała swoją popularność uzyskał już w starożytnym Egipcie, Rzymie oraz w Grecji. Kolczykowanie było wówczas zarezerwowane dla osób pochodzących z najwyżej położonych klas społecznych, a każda ozdoba, w zależności od umiejscowienia, posiadała konkretne znaczenie.

 

Rodzaje piercingu

Współcześnie piercing praktykowany jest przez różne kultury na całym świecie. Kolczykowaniu klasycznemu najczęściej poddaje się okolice głowy i szyi, pępek oraz sutki. Coraz powszechniejszy staje się piercing okolic intymnych, a także wnętrza jamy ustnej – języka, górnej część wędzidełka.

W ostatnim czasie zaczęto popularyzować kolczykowanie powierzchowne (ang. surface), dermale oraz microdermale. Dermale mają kształt sztangi znajdującej się pod skórą, zwykle na karku czy biodrach, zakończonej dwoma kuleczkami wystającymi ponad powierzchnię skóry. Microdermale natomiast składają się z umieszczonej bezpośrednio w skórze stopki oraz trzonka. Wykonanie obu powyższych typów piercingu wymaga ogromnej precyzji, związanej z niemal chirurgicznym sposobem wszczepienia ozdób pod powierzchnię skóry. Tak głębokie umiejscowienie skutkuje dłuższym czasem gojenia się rany w porównaniu do klasycznego kolczykowania. Ponadto dermale oraz microdermale niekiedy posiadają tendencję do migracji oraz odrzucania przez skórę klienta. Największe ryzyko takich powikłań występuje w przypadku obszarów ciała pozbawionych tkanki tłuszczowej np. pod obojczykiem.

 

Piercing – dla kogo?

Piercing, jedna z form tzw. body art jest klasyfikowany do metod ozdabiania ciała polegających na kontrolowanym samookaleczeniu. Bez względu na technikę wykonania zawsze towarzyszy mu naruszenie ciągłości skóry skutkujące powstaniem rany. Osoby wrażliwe na ból lub charakteryzujące się niską zdolnością regeneracji uszkodzonych tkanek powinny w sposób szczególny przygotować się do zabiegu. Niezwykle ważny jest wybór studia, które gwarantuje sterylne warunki przekłuwania. Należy do nich używanie wyłącznie jednorazowych igieł i skalpeli odpakowywanych bezpośrednio przy kliencie. Obszerna dezynfekcja skóry oraz jednorazowe rękawiczki powinny być stosowane przez cały personel. Niewłaściwa sterylizacja sprzętu oraz brak środków ochronnych mogą bowiem powodować transmisję chorób zakaźnych, takich jak HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C czy tężec. Innymi, mniej poważnymi, lecz częściej występującymi komplikacjami piercingu są oczywiście odczyny alergiczne oraz miejscowa reakcja zapalna wywołana nadwrażliwością lub zakażeniem.

Aktualnie kolczyki wykonuje się zwykle z materiałów hipoalergicznych korzystnie wpływających na proces gojenia. Natomiast ryzyko zakażenia bakteryjnego jest uwarunkowane głównie stopniem higieny podczas przekłuwania skóry.

 

Powikłania piercingu

Powikłania kolczykowania zazwyczaj są skutkiem nieprawidłowej techniki przekłucia lub nieodpowiedniej higieny oraz pielęgnacji skóry po zabiegu. Najczęściej występującymi komplikacjami są:

  • ból oraz krwawienie miejsca kolczykowania (osoby posiadające tendencję do krwotoków lub przyjmujące leki przeciwkrzepliwe powinny zrezygnować z piercingu rejonów silnie unaczynionych)
  • blizny, ziarniny oraz bliznowce będące reakcją tkanki na wszczepione ciało obce lub spowodowane odrzucaniem kolczyka
  • reakcje alergiczne w towarzyszącym świądem oraz obrzękiem
  • migracja (inaczej odrzucanie) kolczyków, głównie w przypadku dermali oraz mikrodermali umiejscowionych pod skórą
  • ropne zakażenia bakteryjnie rany
  • próchnica, ukruszenia zębów, cofające się dziąsła w przypadku kolczyków zlokalizowanych w jamie ustnej
  • wirusowe infekcje przenoszone wraz z krwią (np. WZW typu C)

 

Jak pielęgnować skórę po piercingu?

Naruszenie ciągłości skóry zawsze wiąże się z zaczerwieniem, tkliwością oraz niewielkim krwawieniem miejsca przekłucia. Z zależności od rejonu ciała dolegliwości te mogą być różnie nasilone. Na przykład piercing języka, ze względu na jego obfite unaczynienie i unerwienie, może być powikłany znacznym obrzękiem oraz krwawieniem.

Aby zminimalizować ryzyko rozwoju blizn, przebarwień miejsca zlokalizowane na powierzchni skóry należy przemywać roztworem soli fizjologicznej lub delikatnymi środkami dezynfekującymi i myjącymi. Nigdy nie należy dotykać rany nieumytymi dłońmi oraz pozostawiać jej wilgotnej. Po myciu/dezynfekcji najlepiej jest osuszyć skórę jednorazowym papierowym ręcznikiem. Nie można również płukać przekłutego miejsca wodą utlenioną bądź roztworami alkoholu.

W przypadku utrzymującego się obrzęku i tkliwości do pielęgnacji warto włączyć maści antybakteryjne dostępne bez recepty lub skorzystać z konsultacji lekarza dermatologa.

logo