Zdrowa i piękna skóra

Plastyka powiek – ABC zabiegu

pawelszynkiewicz, 29 maja 2015

Na czym polega plastyka powiek, czyli blepharoplastyka?

Wygląd oczu oraz ich najbliższej okolicy ma ogromny wpływ na wyraz całej twarzy. Na podstawie oczu wyczytać można informacje zarówno o stanie zdrowia, jak i wieku. To właśnie na cienkiej skórze wokół oczu najszybciej uwidacznia się proces starzenia. Obwisła skóra czy zmarszczki są w stanie skutecznie odebrać blask spojrzeniu i pogorszyć samopoczucie. Z pomocą przychodzą lekarze specjaliści, a wraz z nimi blepharoplastyka, czyli plastyka powiek.

plastyka powiek

Przygotowanie do zabiegu

Zanim zdecydujemy się na zabieg, niezbędna będzie konsultacja z chirurgiem, w czasie której należy poinformować go o wszystkich dolegliwościach oraz przebytych chorobach. Bardzo ważna będzie dla niego również informacja na temat przyjmowanych witamin i leków oraz palenia tytoniu. Chirurga poinformować trzeba także o tym, czy leczymy się u okulisty i nosimy okulary lub szkła kontaktowe. Okazać się może, że konieczna będzie dodatkowa konsultacja okulistyczna. W czasie spotkania z chirurgiem oceniany jest również stan skóry powiek i określany zakres ich korekty. Podczas konsultacji otrzymujemy także informację odnośnie techniki zabiegu, znieczulenia jakie zostanie zastosowane oraz ewentualnego ryzyka, które jest nieodłącznym elementem leczenia korekcyjnego.

Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić takie leki, jak: Aspiryn, Acylpyrin, Alnagon czy Mironal – ich zażywanie utrudnić może przebieg operacji. U kobiet zabieg nie może być wykonywany w trakcie miesiączki. 10 dni przed planowanym terminem operacji warto zacząć stosować maść Auriderm, która wspomaga proces gojenia.

Bardzo ważna jest także obecność osoby, która będzie nam towarzyszyła po zabiegu przez przynajmniej 24 godziny i zapewni bezpieczny transport do domu.

Jak przebiega plastyka powiek?

Plastyka powiek górnych przeważnie wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Czasem pacjent otrzymuje również doustny lek, gwarantujący spokój i relaks w czasie zabiegu. Korekcja może trwać od jednej do trzech godzin – uzależnione jest to od zakresu operacji. W jej trakcie chirurg wykonuje cięcia w przebiegu naturalnych załamań powiek górnych. Dzięki temu możliwe jest odpreparowanie fragmentu skóry i zredukowanie jej nadmiaru. Cięcia zszywa się przy pomocy cienkich szwów, co minimalizuje widoczność blizn. Na sam koniec zabiegu, na powieki nakłada się specjalną maść oraz sterylny opatrunek.

Po operacji

Po zabiegu powieki mogą być napięte i zdrętwiałe. Po ustąpieniu znieczulenia odczuwać można lekki ból, który załagodzą doustne leki przeciwbólowe. Przez kilka dni po operacji niezbędne jest przykładanie w okolicę powiek zimnych kompresów, mających na celu redukcję siniaków oraz obrzęku.
Rozmiar powstałych po zabiegu zasinień jest kwestią indywidualną – największe pojawiają się zwykle w ciągu pierwszych dni i stopniowo wchłaniają się.
Ulgę w swędzeniu i pieczeniu oczu mogą przynieść krople. W pierwszych kilku tygodniach po operacji odczuwać można także nadwrażliwość na światło oraz wzmożone łzawienie oczu.
Szwy zdejmuje się zwykle po upływie około 4 – 5 dni.

Plastyka powiek i związane z nią ryzyko

Gdy plastyka powiek przeprowadzana jest przez doświadczonego chirurga, ryzyko powikłań w postaci infekcji czy niekorzystnej reakcji na znieczulenie jest niewielkie. Po zabiegu u wielu pacjentów pojawia się obrzęk oraz zasinienie powiek, lecz zanika po upływie około 7 – 14 dni. Nieco rzadziej spotkać można się z lekkimi zaburzeniami ze strony ośrodka wzroku, w postaci zamazanego lub podwójnego widzenia. Dolegliwości te ustępują po kilku dniach od operacji. Bardzo rzadko dochodzi do problemów z zamykaniem powiek. Jeżeli nie ustępuje ono przez 2 do 4 tygodni, niezbędna może się okazać reoperacja.

Stopniowy powrót do zdrowia

Po operacji powiek górnych, pacjenci powracają do aktywnego życia po upływie około 10 dni. Czytanie książek oraz oglądanie telewizji możliwe jest już po pierwszym dniu po zabiegu.
W pierwszym tygodniu po operacji nie należy spożywać alkoholu, przez 3 tygodnie – wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Ekspozycja na słońce w ciągu pierwszych kilku tygodni możliwa jest jedynie po założeniu okularów przeciwsłonecznych. Delikatny makijaż oczu panie wykonać mogą po około tygodniu od zabiegu.

Gojenie jest procesem stopniowym, blizny pooperacyjne przez kilka miesięcy po zabiegu mogą być zaróżowione. Po tym czasie bledną i stają się niemal niezauważalne. Skuteczność leczenia wspomaga właściwa pielęgnacja skóry oraz rezygnacja z palenia tytoniu.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

1 komentarz
    Alinecka

    Ja po plastyce powiek miałam około 10 dni sińce i obrzeki. Już zaczełam się martwić, ale okazało się, że to naturalne i tak musi być. Teraz jestem miesiąc po zabiegu i jestem mega zadowolona.

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.