Zdrowa i piękna skóra

Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Redakcja Dermatolog.pl, 6 lipca 2019

Pokrzywa zwyczajna – nadzwyczajne właściwości lecznicze

Pokrzywa zwyczajna to jednoroczna, dziko rosnąca roślina zwykle kojarzona ze swędzącymi, piekącymi bąblami powstającymi na skórze po bezpośrednim kontakcie. Pomimo tego, ze względu na swój bogaty skład chemiczny pokrzywa przede wszystkim jest niezwykle drogocenną rośliną leczniczą. Surowcami zielarskimi posiadającymi udokumentowane działanie medyczne są liście pokrzywy, nasiona oraz korzeń.

pokrzywa na trądzik

Złożone właściwości pokrzywy medycyna wykorzystuje już od wielu wieków. Pierwsze opisy jej zastosowania zewnętrznego oraz doustnego pochodzą ze starożytności. Jednak pomimo upływu lat wciąż jest jedną z podstawowych roślin używanych w fitoterapii. Aktualnie na rynku dostępne są różne preparaty zawierające sproszkowany wyciąg z pokrzywy, np, w tabletkach dla skóry trądzikowej (Derminax, Nonacne), czy herbatki przeznaczone do robienia naparów.

 

Pokrzywa – bezcenny skarb natury

Pokrzywa zawiera w sobie niezliczoną liczbę witamin, minerałów oraz innych substancji wspomagających pracę całego organizmu człowieka. Napar z liści pokrzywy głównie wskazany jest w leczeniu schorzeń układu moczowego. Jego moczopędne działanie łagodzi objawy kolki nerkowej, zmniejsza obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody oraz wspomaga wydalanie różnych szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto działa przeciwzapalnie oraz poprawia ogólną odporność przeciwbakteryjną oraz przeciwwirusową. Tradycyjnie pokrzywa stosowana jest także w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych w przebiegu reumatologicznego zapalenia stawów i dny moczanowej (artetyzmu). Wciąż dosyć dużą popularnością cieszą się okłady z liści pokrzywy oraz biczowania podnoszące poziom ukrwienia oraz odżywienia skóry i przyspieszające gojenie się zmian infekcyjnych lub alergicznych. Zawarte w liściach flawonoidy są silnymi przeciwutleniaczami oraz środkami przeciwzapalnymi. Zmniejszają miejscowy obrzęk skóry i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Tabletki z ekstraktem pokrzywy szczególnie polecane są dla osób cierpiących na autoimmunologiczne choroby skóry (łuszczyca, toczeń skórny), trądzik zwykły oraz różowaty, a także dla skór podatnych na występowanie rumienia i innych zmian alergicznych.

 

Pokrzywa na trądzik

Tabletki z pokrzywą stanowią wartościowy suplement poprawiający wyniki leczenia trądziku pospolitego oraz różowatego. Popularne preparaty na trądzik oparte na wyciągu pokrzywy np. Nonacne, Derminax skutecznie redukują ilość produkowanego łoju oraz ograniczają zaleganie sebum w porach skóry. Zawartość witamin z grupy B, E, C, kolagenu oraz minerałów (krzem, miedź, żelazo, cynk i wiele innych) widocznie poprawia jakość cery. Udowodniono, że standaryzowany ekstrakt pokrzywy ogranicza proces zapalny redukując ilość grudek oraz krost. Poza tym pozytywnie wpływa on na proces gojenia się ran powstałych po nieumiejętnym, manualnym usuwaniu zmian trądzikowych. Uszczelnianie ścian powierzchownie zlokalizowanych naczyń krwionośnych sprawia, że pokrzywa w tabletkach ujednolica kolor skóry zaczerwienionej, nadreaktywnej, podrażnionej zewnętrznymi preparatami przeciwtrądzikowymi.

Połączenie doustnej suplementacji tabletkami pokrzywy z regularnym przemywaniem twarzy jej naparem znakomicie oczyszcza cerę trądzikową, zapobiega rozwojowi zaskórników i nadaje skórze zdrowy odcień.

 

Inne zastosowania pokrzywy w dermatologii – pokrzywa na włosy

Kosmetyki na bazie pokrzywy (łacińska nazwa Ultrica dioica) wykorzystywane są w pielęgnacji włosów i skóry przetłuszczającej się. Regularne płukanki włosów naparem z jej liści wzmacniają cebulki włosów i pobudzają je do wzrostu. Eliminują łupież będący skutkiem nadmiernego łojotoku skóry głowy. Ponadto pokrzywa odbudowuje strukturę włosów, które staję się wówczas lśniące, elastyczne i puszyste. Płukanka z pokrzywy może zostać przygotowana z suszonych liści lub pokrzywy w torebkach (tzw. „herbatki”)  – przykładowo dwie torebki zaparza się w szklance wody i lekko przestudza. Wykonuje się ją na umytą, wypłukaną głowę i pozostawia na włosach bez ponownego spłukiwania wodą.

 

Pokrzywa – przeciwskazania

Pokrzywa u niewielkiej liczby pacjentów może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego jej stosowanie warto rozpocząć od stosowania małych dawek i obserwacji swojego organizmu. Objawami nadwrażliwości na pokrzywę może być wysypka lub pokrzywka z towarzyszącym świądem. Niekiedy, po podaniu doustnym, pojawiają się problemy ze stronu układu pokarmowego. Pokrzywa w tabletkach jest suplementem bezpiecznym, jednak nie należy jej przyjmować w trakcie ciąży oraz karmienia piersią.

 

Udokumentowane, wielowymiarowe właściwości pokrzywy gwarantują, że roślina ta wciąż będzie ceniona i lubiana przez pacjentów cierpiących na choroby skóry oraz inne schorzenia ogólnoustrojowe.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.


8022