Zdrowa i piękna skóra

Powiększanie ust – co należy wiedzieć przed zabiegiem

pawelszynkiewicz, 27 sierpnia 2015

Powiększanie ust

Pełne, ponętne i zmysłowe usta są od lat symbolem kobiecości. Niestety, nie wszystkie panie mogą pochwalić się seksownymi ustami w stylu Angeliny Jolie. Z pomocą przychodzą zabiegi współczesnej medycyny estetycznej, takie jak powiększanie ust kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem.

Powiększanie ust

Wąskie wargi, zmarszczki mimiczne, opadające kąciki ust – problemy z wyglądem okolic ust to codzienność wielu kobiet, które marzą o pełnych i seksownych ustach, podobnych do tych, którymi chwalą się hollywoodzkie gwiazdy. Nie oszukujmy się jednak, u znikomej części z nich to dar od natury. Zdecydowana większość aktorek i modelek regularnie oddaje się w ręce dobrego lekarza medycyny estetycznej i powiększa sobie usta za pomocą jednej z dostępnych metod. – Powiększanie ust to bardzo specyficzny zabieg, który można by właściwie zaproponować każdemu, o ile pamięta się o umiarze i dobrym smaku – mówi dr Marcin Ambroziak, dermatolog. – Zmiana o 1 milimetr w średnicy ust może poprawić wygląd i sprawić, że twarz wydaje się bardzo otwarta i ciepła, ale 1 milimetr za dużo sprawi, że będziemy wyglądać śmiesznie – przestrzega.

Dlatego w procesie powiększania ust potrzebny jest przede wszystkim umiar i dobry dermatolog, który profesjonalnie wykona zabieg. Pamiętajmy więc o tym, żeby dokładnie sprawdzić klinikę, do której się wybieramy, poczytać opinie na internetowych forach, porozmawiać z poprzednimi pacjentami – w grę wchodzi nasz dobry wygląd, więc wskazana jest jak największa ilość informacji.

Powiększanie ust – Popularne metody powiększania ust | Film w Dermatolog TV

Wypowiedz: dr Marcin Abroziak

Kwas hialuronowy – podstawa powiększania ust

Obecnie najpopularniejsze metody powiększania ust polegają na wypełnieniu ich kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem pacjenta, pobieranym wcześniej z brzucha lub ud. Lekarze skłaniają się jednak do tej pierwszej metody. – Najbardziej polecanym zabiegiem na okolice ust jest zastosowanie kwasu hialuronowego. Jest to produkt naturalny, który nie daje prawie żadnych działań niepożądanych i jednocześnie jest odwracalny. Oznacza to, że jeśli pacjentka dojdzie do wniosku, że nowy wygląd ust jej jednak nie odpowiada, zawsze możemy odwrócić efekty zabiegu za pomocą specjalnego enzymu – mówi dr Marcin Ambroziak. Dzieje się tak dlatego, że kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie. Jego podstawową właściwością jest wiązanie cząsteczek wody, co zapewnia skórze jędrność i elastyczność. Co ważne, organizm codziennie wydala pewne ilości kwasu, a z biegiem lat traci zdolności uzupełniania tych zapasów.

Dlatego kwas hialuronowy w medycynie estetycznej podaje się w postaci zastrzyków, aby wygładzić skórę, odmłodzić ją i wypełnić zmarszczki. Od niedawna stosuje się go także do powiększania ust. Aby cofnąć rezultaty zabiegu, wystarczy wstrzyknąć w dane miejsce hialuronidazę, czyli enzym, który rozbija kwas hialuronowy na mniejsze kawałki i ułatwia wydalenie go z organizmu. Należy jednak pamiętać, że hialuronidaza rozpuszcza także nasz własny kwas hialuronowy, więc nie należy go stosować zbyt często. Oczywiście także wstrzyknięty w usta kwas hialuronowy z biegiem czasu zostanie usunięty z organizmu, więc zabieg co jakiś czas trzeba powtarzać. – Efekty powiększania ust kwasem hialuronowym są bardzo różne i zależą od indywidualnych predyspozycji danego pacjenta. Średnio utrzymują się od trzech do dwunastu miesięcy – informuje dr Marcin Ambroziak.

Powiększanie ust własnym tłuszczem – trwalszy efekt

Alternatywą dla kwasu hialuronowego jest powiększanie ust za pomocą własnego tłuszczu. Zabieg daje podobne efekty, więc także jest polecany dla pań posiadających małe i wąskie wargi, niesymetryczne usta, opadające kąciki oraz tych, które chcą zniwelować objawy starzenia się ust. Podobnie jak kwas hialuronowy, powiększanie ust własnym tłuszczem nie jest zbyt skomplikowane – trwa około 15-30 minut, przeważnie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym oraz polega na wstrzyknięciu odpowiednio dobranych ilości tłuszczu w problematyczne miejsca.

W przypadku obu zabiegów, rekonwalescencja jest krótka, nie występują poważniejsze skutki uboczne (możliwe są jedynie niewielki obrzęk ust, drobne zasinienie i przejściowe zaburzenia czucia) i nie ma większych przeciwwskazań do ich wykonywania (oczywiście powiększania ust, tak jak innych zabiegów medycyny estetycznej, nie wykonuje się u kobiet w ciąży, chorych na nowotwory, padaczkę, cukrzycę, bielactwo oraz łuszczycę). Jednak co ważne, w przypadku powiększania ust własnym tłuszczem – choć on też jest częściowo wchłaniany przez organizm – po 2-3 zabiegach wykonanych co 6-12 miesięcy rezultaty mogą utrzymywać się przez kilka lat.

Kwas hialuronowy i własny tłuszcz pacjentki to podstawowe, naturalne wypełniacze, które w mało inwazyjny sposób mogą wyraźnie poprawić wygląd ust. Każdy dobry dermatolog w pierwszej kolejności poleci pacjentkom właśnie te metody. – Nowości w tej dziedzinie traktujemy z ostrożnością i dystansem. Usta to taka część twarzy, która bardzo nas zmienia, więc aby uniknąć śmieszności efektów, z nowościami trzeba bardzo uważać – podsumowuje dr Marcin Ambroziak.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.