Powiększanie ust kwasem hialuronowym – hit czy chwyt marketingowy?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym Polscy dermatolodzy estetyczni, zapytani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging o to, jaki rodzaj zabiegów […]

powiększanie ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Polscy dermatolodzy estetyczni, zapytani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging o to, jaki rodzaj zabiegów wykonują najczęściej, wskazali wypełniacze (86%, dane z listopada 2013, PTMEiAA). Wśród nich prym wiedzie m.in. powiększanie i modelowanie ust. Skąd wzięła się ta ogromna sympatia do ostrzykiwania warg i czy kwas hialuronowy na tym polu rzeczywiście jest bezkonkurencyjny?

powiększanie ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust przed erą hialuronianu

Istnieje wiele rodzajów wypełniaczy, które mogą być wstrzykiwane w usta i skórę wokół nich. Aktualnie do tego celu stosuje się głównie produkty, które są podobne w swojej strukturze do kwasu hialuronowego, dlatego że jest on substancją naturalnie występującą w organizmie, stąd bardzo bezpieczną. Zanim jednak nastała era panowania hialuronianu, usta modelowano przy pomocy innych substancji. Stosuje się je nadal, jeśli specjalista uzna to za zasadne i najkorzystniejsze z perspektywy planowanych efektów.

Kolagen – przed kwasem hialuronowym jeden z najczęściej stosowanych wypełniaczy. Obecnie przy wypełnianiu i modelowaniu ust stosuje się go rzadziej, bowiem nowsze fillery są bezpieczniejsze, a efekty utrzymują się dłużej.

Powiększanie ust własnym tłuszczem – zastrzyki z taką substancją niosą ze sobą to ryzyko, że tkanka nigdy do końca się nie wchłonie, a co za tym idzie – istnieje szansa, że po 6-12 miesiącach, usta nadal będą większe, niż przed wykonaniem pierwszego ostrzyknięcia, a do tego nierówne. „Niepewny efekt końcowy sprawia, że dermatolodzy estetyczni odchodzą od wykorzystywania własnej tkanki tłuszczowej, jeśli chodzi o usta.” – dr Chase Lay, z kliniki w San Francisco.

Wypełnianie ust Artecolem – przy tym wypełniaczu, który jest mieszanką kolagenu i cząsteczek pleksiglasu, istnieje obawa, że substancja ulegnie zbiciu w ustach w nieestetyczne i widoczne grudki.

Aquamid – filler ten jest mieszaniną wody i zaledwie niecałych 3% hydrożelu. Po wpływem tej domieszki, woda zamienia się w galaretowatą substancję, która nie będzie się wchłaniać i przemieszczać. Jednak przy częstym korzystaniu z solarium i kąpieli słonecznych, zwłaszcza w pierwszych dwóch tygodniach od wykonania zabiegu, preparat może się błyskawicznie wchłonąć. „Inne ryzyko niepożądanego efektu końcowego wypełniania ust przy pomocy Aquamidu, to powstanie ziarniaków – grudek, nawet kilka lat po zabiegu, ponieważ w składzie preparatu znajduje się poliakrylamid” – mówi dla portalu Dermatolog.pl kosmetolog z jednej z warszawskich klinik. Mogą także pojawić się silne reakcje alergiczne na preparat, które całkowicie zniweczą założone efekty zabiegu.

Chirurgiczne powiększanie ust – w obrębie zabiegu można wyciąć pasek czerwieni wargowej i odpowiednio przesunąć go we właściwe dla korekty miejsce lub wprowadzić do skóry wkładkę korekcyjną, przez nacięcia w okolicy kącików ust. Chirurgiczne metody są jednak mocno inwazyjne, a efekty cięć – nieodwracalne.

Kwas hialuronowy – wypełniacz idealny?

Wypełniacze stosowane do korekty i powiększania ust, muszą zawierać kwas hialuronowy usieciowany, co przekłada się na nienaganny efekt oraz jego trwałość. Ostrzykując usta przy pomocy takich hialanów, można poprawić ich kształt, strukturę oraz objętość.

Rezultaty utrzymują się około sześciu/ośmiu miesięcy, po których – dla ich podtrzymania – zaleca się dostrzyknięcie substancji.

Zastosowanie kwasu hialuronowego pozwala na kontrolowanie efektu powiększenia ust, poprzez stały nadzór lekarza nad ilością podanej substancji i tworzonym w ten sposób wyglądem warg. Dodatkowym plusem tego wypełniacza jest fakt, że jeśli pacjentka nie do końca wyobraża sobie, jak finalnie będą wyglądać jej usta, zastrzyki mogą być podawane w odstępach czasowych, aż do uzyskania satysfakcjonującego wizerunku.

Gdyby po zabiegu pojawiły się efekty uboczne, np. w postaci grudek w ustach, można je w łatwy sposób rozpuścić i zniwelować, co jest trudniejsze w przypadku innych wypełniaczy.
Iniekcja kwasem hialuronowym to także mniej siniaków oraz obrzęków, w porównaniu z pozostałymi fillerami i metodami.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym daje także wystarczająco trwałe efekty, nie niosąc jednocześnie ryzyka powstania zmian nieodwracalnych i stałych.

Kolejnym argumentem przemawiającym na rzecz hialuronianiu, jest bardzo niski stopień ryzyka powstania reakcji alergicznych skóry. Kwas ten jest bowiem substancją naturalnie występującą w organizmie. Tylko w przypadku wypełniaczy hialuronowych, które zawierają lidokainę (pozwala uśmierzyć ból), należy uprzednio poinformować lekarza o nadwrażliwości na tę substancję i jej pochodne.

Najczęściej stosowane wypełniacze ust z kwasem hialuronowym:

 • Restylane, Restylane-L, Restylane Silk
 • Perlane, Perlane-L
 • Juvederm Ultra, Juvederm Ultra Plus, Juvederm Volumna XC , Juvederm 30, Juvederm 30HV
 • Prevelle Silk
 • Captique
 • Belotero Saldo
 • HylaForm
 • Elevess
 • HylaForm

Wszystkie substancje są aplikowane w ten sam sposób, czyli przy pomocy cieniutkiej igły i strzykawki, i dają podobne wyniki. Niektóre z nich mogą zawierać wspomniany już dodatek – lidokainę, wykorzystywaną w tym przypadku do znieczulenia miejscowego.

powiększanie ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – zabieg krok po kroku

Wstrzyknięcie preparatu w czerwień wargową jest wykonywane podczas jednej wizyty w gabinecie i trwa ok. pół godziny. Przed zabiegiem skóra może zostać znieczulona miejscowo przy pomocy maści lub kremu albo zastrzykiem z preparatem podobnym do tego, jaki wykonują lekarze stomatolodzy.

Po tym etapie lekarz dokonuje oznaczenia obszarów przeznaczonych do ostrzyknięcia, a następnie, przy pomocy cienkiej igły, precyzyjnie aplikuje preparat do skóry.

Kiedy już iniekcja zostaje zakończona, do ust może zostać przyłożony lód, który pomaga zwalczyć dyskomfort związany z bólem i złagodzić obrzęk. Różnica z wyglądzie ust będzie widoczna od razu, a po kilku dniach, kiedy opuchlizna ustąpi, usta będą wyglądać naturalnie.

Skutki uboczne

Powiększanie ust kwasem hialuronowym jest bezpiecznym zabiegiem, jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić skutki uboczne i efekty niepożądane.

Najczęściej występujące objawy, ale mijające w ciągu kilku dni od momentu ostrzyknięcia, to:

 • Krwawienie z miejsc, które zostały nakłute
 • Obrzęk i zasinienie okolic poddanych zabiegowi
 • Zaczerwienienie skóry i odczuwalna bolesność w miejscu wstrzyknięcia fillera

Poważniejsze i dłużej utrzymujące się skutki uboczne:

 • Silny obrzęk/zasinienie, które trwa dłużej niż tydzień
 • Asymetria ust (wargi są różnych rozmiarów)
 • Ziarenka i zbrylenia wyczuwalne w wargach
 • Zakażenie
 • Owrzodzenia, blizny
 • Częściowa utrata czerwieni wargowej
 • Reakcja alergiczna (zaczerwienienie, świąd wokół ust).

Powyższe reakcje występują najczęściej po tych zabiegach, które zostały przeprowadzone nieumiejętnie i w gabinetach o niepewnej renomie.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – cena

Koszt zabiegu zależy od użytej substancji, opinii o klinice lub lekarzu, który ma wykonać zabieg, ale także miejscowości. Zazwyczaj cena obejmuje strzykawkę preparatu – 0,5 lub 1 ml.

W Warszawie powiększanie ust kwasem hialuronowym to średnio 800 zł, w Krakowie ok. 1000 zł, we Wrocławiu ok. 800 zł, a w Poznaniu ok. 900 zł.

Przeciwwskazania do powiększania ust

 • Infekcja, w szczególności aktywna opryszczka
 • Cukrzyca
 • Toczeń
 • Problemy krzepnięcia krwi

Dobry dermatolog estetyczny – jak go znaleźć?

Znalezienie odpowiedniego lekarza to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o powiększanie ust kwasem hialuronowym. Należy od razu zrezygnować z tych gabinetów, które dopiero zaczynają przygodę z ostrzykiwaniem, nie posiadają własnej galerii zdjęć z efektami przed i po zabiegu, nie dają możliwości wyboru fillera, jak również nie posiadają odpowiednich uprawnień do wykonywania takich iniekcji.

Jeśli już padnie wybór konkretnego lekarza, warto zapytać go o szkolenia i edukację, ilość wykonanych zabiegów powiększania ust, obejrzeć efekty jego pracy na zdjęciach. Konsultacja nie musi skończyć się zabiegiem. Jeśli cokolwiek budzi wątpliwości – warto udać się po opinię do innego specjalisty.

logo