Problem ciężkich nóg i żylaków? Pomoże flebolog

Skąd się wziął flebolog? Société Française de Phlébologie to naukowe stowarzyszenie założone w 1947 roku przez Raymonda Tournay’a, które jako […]

flebolog

Skąd się wziął flebolog?

Société Française de Phlébologie to naukowe stowarzyszenie założone w 1947 roku przez Raymonda Tournay’a, które jako pierwsze na świecie zajęło się zgłębianiem tematyki flebologii. Czym jest ta dziedzina medycyny i kto powinien z niej skorzystać? Czym się zajmuje flebolog i kiedy się do niego udać?

flebolog

Flebologia to specjalizacja lekarska, która skupia się na leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej oraz problemów będących na pograniczu medycyny i kosmetyki, takich jak chociażby obrzęki nóg, pajączki, owrzodzenia czy żylaki. Flebolog pomóc może nam również uporać się ze znacznie poważniejszymi dolegliwościami, jak zapalenie żył czy zakrzepica.

Dla kogo flebolog?

Flebolog będzie potrzebny, gdy na nogach (a zwłaszcza na ich wewnętrznej stronie) zauważymy żylaki lub pajączki, a także opuchlizny niewiadomego pochodzenia. Niepokojące może być także zaczerwienienie, zasinienie lub świąd skóry nóg, ból lub regularne skurcze łydek, uczucie ciężkich nóg oraz ból wzdłuż przebiegu żyły. Problemy tego typu dotyczą głównie kobiet.

Jak leczy flebolog?

Pierwsza wizyta u flebologa skupia się wokół oceny przyczyn problemu, jego skali, a także dobrania najbardziej stosownych metod leczenia. Większość zabiegów wykonać można bezpośrednio w gabinecie bez znieczulenia, jako że są to metody nieoperacyjne pozwalające na bezpieczne, skuteczne i szybkie wyleczenie dolegliwości układu żylnego.

Przed wykonaniem zabiegu, niezbędne jest przeprowadzenie testu sprawdzającego stan żył. Stosuje się tutaj:

  • próbę opaskową – pacjent leży z nogą uniesioną do góry, lekarz natomiast masuje ją (masaż ten przypomina „wyciskanie” krwi do brzucha), a następnie zakłada opaskę uciskową. Pacjent wstaje, lekarz natomiast ściąga opaskę. W przypadku niewydolności zastawek na nodze –błyskawicznie pojawiają się żylaki
  • próbę marszową – pacjent stoi, a lekarz zakłada na jego udo opaskę uciskową. Następnie osoba poddana zabiegowi spaceruje przez kilka minut, co powoduje wciskanie krwi z żył powierzchniowych do żył głębokich, przez pracujące mięśnie. Jeżeli po spacerze żylaki nie znikną, świadczy to o niewydolności żył głębokich
  • badanie duplex-doppler – w jego trakcie lekarz przesuwa po nodze głowicę aparatu dopplerowskiego. Na monitorze można wówczas zobaczyć, czy zastawki są zdrowe, w żyłach nie znajdują się zakrzepy, a krew płynie bez przeszkód. Jest to nowoczesne i niezwykle precyzyjne badanie.

Aby pozbyć się dolegliwości, flebolog zalecić może zabiegi, takie jak:

  • skleroterapia – zaleca się ją w szczególności przy żylakach naczyniowych, głębokich, pajączkach oraz gdy konieczna jest likwidacja niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu do żyły środka, który ma na celu zwłóknienie ścian naczynia oraz zamknięcie żyły, w efekcie czego żylaki czy pajączki stają się niewidoczne. Skleroterapię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym. Stosuje się tu leki płynne lub też w postaci pianki. Po zabiegu niezbędne jest noszenie opaski uciskowej.
  • echoskleroterapia – lek wstrzykiwany jest tu w spienionej formie, pod kontrolą urządzenia USG. Stosuje się go najczęściej w przypadku niewydolności pni żył powierzchniowych – żyły odstrzałkowej oraz żyły odpiszczelowej wielkiej. Zabieg ten trwa około 20 – 30 minut i wykonuje się go w pozycji leżącej. W jego trakcie do niewydolnych naczyń wykonuje się serię nakłuć, w trakcie których podaje się lek w formie spienionej, zawierający mikropęcherzyki powietrza. Na koniec na nogę zakładana jest opaska uciskowa. Echoskleroterapia prowadzi do zniknięcia żylaków i zarośnięcia nastrzykiwanej żyły.
  • kompresjoterapia (tak zwany ucisk stopniowany) – metoda opiera się o nierównomierne, zmniejszające się od stopy do pachwin uciskanie nóg przy pomocy specjalnych opasek lub rajstop uciskowych albo elastycznych pończoch. Stosuje się ją zarówno w celu zapobiegania żylaków, jak i wówczas, gdy są one niewielkie. Kompresoterapia zalecana jest również u osób, które nie mogą lub nie chcą poddać się operacji lub ostrzykiwaniom albo niedawno przeszły operację. Opaski, rajstopy czy pończochy zakłada się przed wstaniem z łóżka. Warto pamiętać, że posiadają one cztery klasy ucisku, dlatego też przed ich zakupem, niezbędne będzie zmierzenie obwodu nogi na różnych poziomach tak, aby dobrać właściwy rozmiar.
logo