Prosaki – dlaczego powstają i jak je usunąć?

Prosaki – dlaczego powstają i jak je usunąć? Prosaki mają postać niewielkich guzków i grudek o wielkości od kilku do […]

prosaki

Prosaki – dlaczego powstają i jak je usunąć?

Prosaki mają postać niewielkich guzków i grudek o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów, które przybierają białą lub bladożółtą barwę. Najczęściej pojawiają się one na skroniach, policzkach, powiekach, ramionach, klatce piersiowej i ustach. Czasem występują także na wargach sromowych, prąciu i mosznie. Początkowo prosaki nie są wyraźnie wyczuwalne na skórze. Gdy jednak dojrzeją, przybierają formę twardych cyst. Nie pieką, nie swędzą i nie mają żadnego zapachu, jednak stanowią niemały problem natury estetycznej. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak sobie z nimi poradzić?

prosaki

Prosaki – przyczyny powstawania

Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić genezy powstawania prosaków. Część specjalistów  wspomina o przyczynach mikrobiologicznych, inni twierdzą, że odpowiedzialne są za nie geny, a jeszcze inni wiążą je z zaburzeniami hormonalnymi, np. nieprawidłowościami w funkcjonowaniu tarczycy, wątroby czy jajników. Pewne jest jednak to, że prosaki tworzą się na naszej skórze wskutek nadmiernego gromadzenia się sebum w ujściu gruczołów skórnych.

Leczenie prosaków

Jeżeli na naszej skórze pojawiły się prosaki, nigdy nie usiłujmy ich wyciskać samodzielnie. W ten sposób możemy uszkodzić naskórek, doprowadzić do zakażenia lub nabawić się powikłań. W aptece nie znajdziemy maści czy kremów, które pozwoliłyby nam na pozbycie się prosaków. Jedyny skuteczny sposób to usunięcie ich w gabinecie dermatologicznym lub salonie kosmetycznym. Wówczas mamy do wyboru kilka metod – m.in. nakłuwanie, wymrażanie, traktowanie przy pomocy lasera lub wykonanie zabiegu chemabrazji, czyli peelingu chemicznego, podczas którego wykorzystywany jest kwas pirogronowy. Jeżeli zmiany są niewielkie, specjalista może zalecić też złuszczanie naskórka, na przykład za pomocą peelingu ziołowego czy mikrodermabrazji. Po wykonaniu zabiegu nasza skóra staje się bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Dlatego najlepszym czasem na usuwanie prosaków jest okres jesienny.

A może elektrokoagulacja?

Najnowszą metodą usuwania prosaków jest elektrokoagulacja (zabieg elektrochirurgiczny). Prowadzi ona do wysuszenia („wypalenia prądem”) skórnego intruza, który w rezultacie sam odpada. Po elektrokoagulacji pojawić może się niewielki obrzęk, zasinienie i świąd, jednak skóra powraca do pierwotnego stanu po około 7 dniach. Nie zapominajmy wówczas o jej szczególnej ochronie przed promieniami UV i innymi drażniącymi czynnikami. Zabieg ten najlepiej sprawdza się w przypadku małych prosaków występujących w niewielkich skupiskach.

Czy to na pewno prosaki?

Prosaki są często mylone z brodawkami i kaszakami. Przypadłości te mogą pojawić się w podobnych rejonach ciała – np. na twarzy, dekolcie, klatce piersiowej, karku czy skórze głowy. W odróżnieniu od prosaków, na brodawkach zauważymy drobne zagłębienia odpowiadające warstwie rogowej naskórka. Z kolei na niewielkim guzku zwanym kaszakiem, pojawia się zwykle czop łojowy. Brodawek możemy się pozbyć, regularnie stosując specjalne maści dostępne w aptekach. W przypadku kaszaków jedyną metodą jest ich chirurgiczne wycięcie. Najlepiej, gdy każdą z takich zmian skórnych obejrzy dokładnie lekarz, ustali diagnozę i podejmie decyzję o wskazanej interwencji. Ponieważ mają one tendencję do odrastania, jednorazowy zabieg może nie przynieść nam trwałych efektów i konieczne jest podjęcie dłuższego leczenia.

logo