Pryszcze – wyciskać czy nie?

Pryszcze – Czy powino się wyciskać pryszcze? Pryszcze bardzo skutecznie potrafią uprzykrzać życie. Pojawiają się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie […]

Pryszcze wyciskać czy nie

Pryszcze – Czy powino się wyciskać pryszcze?

Pryszcze bardzo skutecznie potrafią uprzykrzać życie. Pojawiają się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie i miejscu. Pierwsza myśl, jaka wtedy przychodzi do głowy, to ich wyciśnięcie. Czy na pewno wyciskanie pryszczy jest dobrym pomysłem?  Czy są lepsze sposoby pryszcze?

pryszcze

Skąd się biorą pryszcze?

Zdrowa skóra produkuje niewielkie ilości łoju. Pryszcze zaś powstają w wyniku nadczynności gruczołów łojowych, które wytwarzają nadmierną ilość sebum. Jest on potrzebny, ponieważ wpływa na prawidłowe nawilżenie i napięcie skóry, ale w nadmiarze przyczynia się do zatykania ujścia gruczołów. W efekcie wydzielina nie może wydostać się na zewnątrz i łój gromadzi się pod skórą. W ten właśnie sposób powstają zaskórniki czyli zmiany niezapalne (woreczki wypełnione tłuszczami i keratyną). Takie miejsce jest świetną pożywką dla bakterii – naturalnie występujących na skórze – które zaczynają się mnożyć. Gdy dochodzi do podrażnienia, tworzą się stany zapalne, czyli tzw. pryszcze: krosty, grudki i torbiele, zawierające ropę. Są czerwone, bolesne i mają biały czubek. Pryszcze tworzą się głównie na czole, brodzie, nosie i na policzkach, ale występują również na plecach i na klatce piersiowej. Są to miejsca, w których umiejscowionych jest najwięcej gruczołów łojowych.

4 fakty na temat wyciskania pryszczy

  1. Naszych dłoniach znajduje się mnóstwo bakterii, zatem wyciskanie (a nawet już samo dotykanie) powoduje, że zarazki roznoszą się po całej buzi. Efekt? Więcej niechcianych pryszczy i większe stany zapalne.
  2. Wyciskając pryszcze nieumiejętnie, bardzo często nie jesteśmy w stanie usunąć całej ropy. Cześć zostaje w skórze, powodując dalsze namnażanie bakterii i zaognianie podrażnienia. Dodatkowo może się zdarzyć, że wydzielina zostanie przesunięta jeszcze bardziej w głąb skóry, co w konsekwencji skutkuje efektem zupełnie odwrotnym do zamierzonego (większy stan zapalny, większy obrzęk, dłuższe gojenie się, itp.).
  3. Wyciskanie pryszczy powoduje powstawanie trwałych i trudnych do usunięcia blizn oraz przebarwień.
  4. W wyniku mechanicznego usuwania krostek, może dojść do deformacji porów skóry, przez co stają się one jeszcze bardziej rozszerzone, widoczne i tym samym trudne do zamaskowania.
Nonacne - tabletki na pryszcze
Tabletki na pryszcze – Nonacne bez recepty

20% Rabatu od Dermatolog.pl na Nonacne >>

Jak pozbyć się pryszczy?

Pryszcze na twarzy, pryszcze na pleach i na innych cześciach ciała – zdarza się, że pryszcz jest duży, widoczny i powoduje taki dyskomfort, że nie jesteśmy w stanie powstrzymać się przed jego wyciśnięciem.  jak skutecznie pozbyć się dużego pryszcza? W takim wypadku niezwykle ważne jest zastosowanie się do kilku fundamentalnych zasad, dzięki którym zredukujemy do minimum ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii po całej twarzy lub innej części ciała, pogłębiania się infekcji oraz powstawania ewentualnych blizn i przebarwień.

Na początku działania należy się upewnić, że krosta/pryszcz nadaje się do wyciskania, tzn. ma jasny czubek, który wychodzi ponad powierzchnię skóry. W innym wypadku absolutnie nie wolno niczego wygniatać, bo można tylko powiększyć problem. Konieczne jest zadbanie o odpowiednią higienę rąk – należy je dokładnie umyć i wytrzeć do sucha. Miejsce wokół krosty warto jest przemywać gorącą wodą lub przyłożyć do niego na chwilę gorący kompres. Dzięki temu skóra zostanie zmiękczona, a pory otworzone. Następnym krokiem jest umycie twarzy, najlepiej oczyszczającym, antybakteryjnym żelem i delikatne osuszenie (rekomendujemy jednorazowy, papierowy ręcznik zamiast typowego, bo ten drugi może stanowić doskonałą pożywkę dla bakterii).

Aby przystąpić do usuwania pryszczy, trzeba owinąć palce chusteczką higieniczną i nacisnąć nimi delikatnie na miejsce wokół pryszcza, jednocześnie wyciskając ropę. Przy grubszym naskórku, można przebić czubek krostki zdezynfekowaną wcześniej igłą. Wyciekająca krew lub przezroczysty płyn jest sygnałem, że czynność należy przerwać. Na zakończenie zabiegu konieczne jest przemycie okolic pryszcza środkiem odkażającym i nałożenie antybakteryjnego żelu punktowego.

Mechaniczne formy usuwania pryszczy mogą być tylko stosowane w wyjątkowych sytuacjach.  Osoby ze skórą trądzikową powinny rozważyć inne sposoby leczenia trądziku.   Wizyta u dermatologa jest najlepszym rozwiązaniem ponieważ trafna diagnoza jest kluczowa dla właściwego leczenia.  Poza leczeniem dermatologicznym, można zastosować tabletki na trądzik i szereg innych preparatów na trądzik bez recepty,  które skutecznie redukcja skutki zewnętrze trądziku.

Jak ukryć pryszcza?

Największym sprzymierzeńcem w kamuflowaniu nieestetycznych krost, jest antybakteryjny korektor. Najlepiej, żeby był koloru zielonego, dzięki czemu doskonale będzie sobie radził z niwelowaniem zaczerwienia wokół pryszcza. Jak go stosować? Nanieś odrobinę preparatu na palec, a potem na krostę. Następnie pokryj twarz fluidem, którego używasz na co dzień i przyprósz pudrem. Pozwoli to zmatowić skórę oraz utrwalić cały make-up.

Jeśli pryszcze pojawiają się od czasu do czasu, można spróbować z nimi walczyć przy pomocy domowych sposobów. Jeżeli jednak pojawiają się w coraz większej ilości, zwiększając dyskomfort i wpływając negatywnie na samopoczucie, warto udać się do specjalisty. Dobry dermatolog dobierze odpowiednie leczenie i sprawi, że problem pryszczy oraz ich wyciskania – zniknie na dobre.

Przeczytaj też:  

Tabletki na trądzik –  TOP 6 najskuteczniejszych preparatów

Dieta na trądzik: co szkodzi, a co pomaga?

logo