Przebarwienia skóry – wszystko na ich temat

Przebarwienia skóry – istotne informacje na ich temat Choć przebarwienia skóry mają różną genezę, najważniejszą rolę w ich powstawaniu odgrywa słońce. […]

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry – istotne informacje na ich temat

Choć przebarwienia skóry mają różną genezę, najważniejszą rolę w ich powstawaniu odgrywa słońce. To katalizator reakcji, które zachodzą w skórze.

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry pod lupą

Przebarwienia skóry to nic innego jak ciemniejsze plamy na skórze powstałe na skutek nieprawidłowego działania melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie barwnika skóry, jakim jest melanina. Zazwyczaj pojawiają się w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych, takich jak dekolt, dłonie, twarz, ramiona czy przedramiona. Do ich tworzenia przyczyniają się niektóre leki, stany zapalne, zmiany w wydzielaniu hormonów oraz substancje fotouczulające zawarte w kosmetykach czy perfumach. Ich powstawanie nasila się również wraz z wiekiem.

 

Hormony na celowniku

W młodszych latach pojawianie się przebarwień wiąże się zwykle z ciążą, stosowaniem leczenia hormonalnego czy antykoncepcji hormonalnej. Mogą być one również skutkiem niedoczynności kory nadnerczy, niedoczynności tarczycy czy stanów zapalnych przydatków. W przypadku kobiet po 45 roku życia występowanie przebarwień powiązane jest ze zmianami hormonalnymi, jakie mają miejsce w okresie przekwitania lub też ze stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej. W tym wieku na skórze pojawiać mogą się również plamy soczewicowate mające kształt ziarna soczewicy, które z czasem zlewają się w większe plamy.

 

Przebarwienia skóry –  ich rodzaje

  • Piegi – są one dziedziczną cechą i powstają na skutek zaburzeń w pracy melanocytów. Osoby posiadające piegi mają taką samą ilość melaniny co większość z nas, lecz barwnik ten nie jest u nich rozmieszczony równomiernie.
  • Plamy wątrobowe – zazwyczaj pojawiają się na dekolcie, twarzy oraz grzbietach dłoni. Powstają na skutek zaburzonej pracy melanocytów, które wraz ze starzeniem się coraz słabiej pracują. Tego typu przebarwienia skóry usunąć można przy pomocy lasera, azotu czy peelingu z użyciem kwasu trichlorooctowego.
  • Ostuda – żółtobrunatne, symetryczne przebarwienia pojawiające się na twarzy. Zazwyczaj spotyka się je u kobiet przyjmujących leki hormonalne czy tabletki antykoncepcyjne, w ciąży bądź intensywnie opalających się. Powracają, gdy niewystarczająco chronimy naszą skórę przed słońcem.
  • Niewielkie, ciemne plamki – najczęściej pojawiają się po opalaniu, a ich występowanie uzależnione jest od wrażliwości na słońce. U jednych osób melanina tworzy przebarwienia, u innych natomiast rozkłada się równomiernie.
  • Białe plamki – powstają przeważnie na skutek zranień, otarć, oparzeń czy wyprysków.

 

Pozbywamy się przebarwień

Niezbędna będzie w takim przypadku wizyta u dermatologa, który wskaże z nam, z jakiego rodzaju przebarwieniami mamy do czynienia i zaleci stosowny sposób leczenia. Zaproponować może on między innymi krioterapię, działanie światłem pulsującym (tak zwany IPL) czy głęboko złuszczające peelingi chemiczne z użyciem kwasu glikolowego, trójchlorowwego czy azelainowego. W usuwaniu przebarwień skuteczne okazać mogą się także kosmetyki, które w składzie zawierać powinny kwasy owocowe i witaminę C (odpowiedzialne za rozjaśnianie przebarwień) oraz umbeliferon, hydrochinon, arbutynę i kwas kojowy (hamują działanie melanocytów oraz wytwarzanie melaniny).

W celu zredukowania przebarwień możemy też udać się do gabinetu kosmetycznego. Zaleca się wykonanie zabiegów takich, jak mikrodermabrazja (mechaniczne złuszczanie za pomocą korundowych lub diamentowych kryształków) czy peeling kawitacyjny (rozbijanie komórek warstwy rogowej przy użyciu ultradźwięków oraz warstwy wody). Oba zabiegi mogą spłycić przebarwienia, nie dają jednak gwarancji na ich trwałe usunięcie.

logo