Zdrowa i piękna skóra

Rodzaje cery i jej pielęgnacja

Redakcja Dermatolog.pl, 26 listopada 2014

Rodzaje cery i ich pielęgnacja

Podstawowe rodzaje cery to: cera suchą, tłustą i mieszaną. Czasem jednak bez specjalistycznej konsultacji w gabinecie dermatologicznym trudno nam jest określić, którą z nich posiadamy i w jaki sposób powinniśmy pielęgnować skórę.

Rodzaje cery

Cera sucha

Jest gładka, cienka, mało elastyczna, posiada jasny kolor, występować mogą na niej przebarwienia, posiada tendencję do łuszczenia się i reaguje zaczerwienieniem na warunki atmosferyczne, wodę czy mydło. Tego typu cera ma tendencję do szybkiej utraty wody ze względu na brak płaszcza wodno- lipidowego. U posiadaczek cery suchej już około dwudziestego roku życia pojawić mogą się pierwsze zmarszczki wokół szyi, ust i oczu.

Osoby o cerze suchej nie powinny stosować maseczek mających działanie ściągające, używać do mycia twarzy inwazyjnych mydeł, zbyt intensywnie opalać się czy aplikować peelingów gruboziarnistych.

Zalecane jest u nich natomiast stosowanie toniku bezalkoholowego, wykonywanie demakijażu przy pomocy łagodnego mleczka kosmetycznego, robienie dwa razy w tygodniu maseczek odżywczych i nawilżających, używanie kremu pod oczy i na szyję rano i wieczorem, wykonywanie raz na dwa tygodnie łagodnego peelingu enzymatycznego, nawilżanie powietrza w domu i w pracy, a w okresie zimowym stosowanie półtłustego kremu ochronnego.

Cera tłusta

Jest ona przeważnie dosyć gruba i ma błyszczącą powierzchnię, na której występują rozszerzone pory z zaskórnikami. Jej kolor jest szarożółty. Charakteryzuje ją zwykle słabe ukrwienie. Dobrze znosi warunki atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr czy niskie temperatury. Bardzo duży wpływ na stan cery tłustej mają zaburzenia układu trawiennego, stres i zburzenia hormonalne. Stosunkowo później zaczyna się w jej przypadku proces starzenia.

Podczas pielęgnacji tego typu cery szczególną uwagę zwracamy na poprawę ukrwienia skóry, regulację działania gruczołów łojowych i zmniejszanie grubości warstwy rogowej naskórka. W  przypadku cery tłustej nie należy samodzielnie usuwać zmian na naskórku, zbyt intensywnie się opalać czy stosować preparatów wysuszających i odkażających na bazie alkoholu.

Przy cerze tłustej poleca się stosowanie żelu lub mleczka do mycia twarzy, a następnie toniku bezalkoholowego. Na dzień powinno używać się kremu matującego, a na noc preparatu regulującego pracę gruczołów łojowych. Posiadaczki cery tłustej nie powinny zapominać także o żelu lub kremie pod oczy i kremie odżywczym na szyję, a także peelingu ziarnistym, który wykonywać należy dwa razy w tygodniu. W okresie letnim zalecane jest stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB, w zimie natomiast lekkich kremów ochronnych.

Cera mieszana

Stanowi ona połączenie cery suchej oraz tłustej. Skóra tłusta przeważnie dotyczy tak zwanej „strefy T”, czyli centralnej części twarzy, w skład której wchodzi nos, czoło oraz podbródek. Policzki oraz linia szczęki pozostają natomiast zwykle suche.

Cerę mieszaną najlepiej myć co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nie należy kłaść się spać z makijażem, gdyż może to znacząco pogorszyć stan skóry. Stosować powinno się specjalne kosmetyki przeznaczone do cery mieszanej, których działanie opiera się na przywracaniu równowagi skóry.

Do mycia twarzy używać najlepiej nawilżających, delikatnych żeli oraz płynów, które nie zawierają w składzie mydła. Dzięki nim jesteśmy w stanie pozbyć się nadmiaru sebum z obszarów tłustych i nie wysuszyć rejonów suchych. W przypadku cery mieszanej bardzo ważne jest również regularne złuszczanie naskórka przy pomocy preparatów zawierających w składzie retinol lub kwasy alfa- hydroksylowe.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.