Rozstępy – jak im zapobiegać i jak z nimi walczyć?

Rozstępy – jak im zapobiegać i jak z nimi walczyć? Rozstępy to problem, który dotyczy ponad 70% kobiet, a nie […]

rozstępy

Rozstępy – jak im zapobiegać i jak z nimi walczyć?

Rozstępy to problem, który dotyczy ponad 70% kobiet, a nie są od niego wolni także panowie. U pań ciężarnych liczba ta wzrasta aż do 90%. Na skutek mocnego rozciągania skóry dochodzi do pękania jej wewnętrznych warstw. Okoliczności, które temu sprzyjają jest bardzo wiele.

rozstępy

Granice wytrzymałości

Rozstępy to nic innego jak blizny, które powstają w warstwie skóry właściwej na skutek nieprawidłowego funkcjonowania fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. To one nadają sprężystość, wytrzymałość, elastyczność i jędrność naszemu ciału. Uszkodzone włókna stają się słabe i kruche, a podczas mocnego naciągnięcia dochodzi do ich rozerwania. Efektem są nieestetyczne zmiany, które układają się prostopadle do kierunku rozciągania skóry. Najczęściej obejmują one takie partie, jak brzuch, piersi, uda i pośladki. Ich przyczyną najczęściej są uszkodzenia mechaniczne (np. gwałtowna zmiany masy ciała), ale mogą za nimi stać także zmiany hormonalne, za które odpowiada nasza genetyka.

Kto jest narażony?

Ryzyko pojawienia się rozstępów jest szczególnie duże u kobiet w ciąży. Ogromną rolę odgrywa w tym przypadku zarówno zmiana masy ciała i powiększanie się piersi, jak też burza hormonalna, a ściślej rzecz ujmując nadmiar estrogenów i kortyzolu wydzielany przez nadnercza.

Równie często rozstępy pojawiają się u osób, u których często dochodzi do wahań wagi, a ich dieta uboga jest w cynk oraz krzem.

Blizny nierzadko występują także u osób w wieku nastoletnim, gdyż w okresie dojrzewania rozmiary ich ciała ulegają gwałtownym zmianom (np. u dziewczynek rośnięcie piersi). Na rozstępy narażeni są również mężczyźni – np. sportowcy, u których dochodzi do szybkiego przyrostu masy mięśniowej.

Walka z rozstępami

Wyróżnia się dwie główne fazy rozwoju rozstępów

 • Pierwszą z nich jest stan zapalny, kiedy rozstępy mają kolor czerwony, różowy albo fioletowy. Wtedy skóra próbuje samodzielnie naprawić szkody, dlatego też mamy sporą szansę by pozbyć się zmian. Powinno się wówczas stosować preparaty o działaniu przeciwzapalnym oraz pamiętać o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry.
 • Drugą fazą jest faza zanikowa, kiedy rozstępy przybierają kolor perłowy i stają się mniej widoczne, lecz nie ma możliwości usunięcia ich domowymi sposobami. Możemy je jedynie nieco rozjaśnić.

W gabinecie kosmetycznym

Pamiętajmy, że zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych nie usuną rozstępów w 100%, a jedynie zmniejszą ich widoczność i sprawią, że staną się płytsze. W tym celu stosuje się takie zabiegi jak:

 • Mikrodermabrazja – polega na ścieraniu warstw naskórka przy pomocy urządzenia, które posiada głowice ścierające pokryte kryształkami naturalnego diamentu,
 • Peeling chemiczny – w jego trakcie na skórę nakładana jest mieszanka związków chemicznych oraz kwasów octowych,
 • Laser frakcyjny – emituje światło i tworzy na powierzchni skóry tysiące malutkich dziurek, dzięki czemu jego impulsy wnikają w skórę w odpowiedniej odległości tak, by nie spowodować oparzenia,
 • Mezoterapia – polega na wstrzykiwaniu specjalnie opracowanych koktajli do uszkodzonych tkanek,

Jak zapobiegać rozstępom?

 • Regularnie stosuj naprzemienny prysznic ciepłą i zimną wodą, co pobudzi krążenie krwi i sprawi, że skóra staje się bardziej jędrna,
 • Raz w tygodniu wykonuj peeling, nakładając go przy pomocy szorstkiej gąbki, a następnie dokładnie wmasowując w skórę,
 • W czasie każdej kąpieli stosuj masaż szczotką z twardszego włosia,
 • Nie zapominaj o ruchu. Najlepiej sprawdzi się basen, jogging, szybkie spacery oraz ćwiczenia aerobowe, takie jak brzuszki, wykroki, nożyce czy unoszenia nóg,
 • Wzbogać dietę w cynk (otręby pszenne, pestki dyni i słonecznika, kiełki, cebula, czosnek, ryby) i krzem (chleb razowy, płatki owsiane, warzywa korzeniowe).

Działania profilaktyczne w celu zapobiegania rozstępom zawsze będą mieć lepsze efekty niż próby walki z zaistniałymi już bliznami. Warto więc dbać o to, aby nie doszło do nadmiernego naciągania skóry, co w większości przypadków (oprócz tych o podłożu hormonalnym) jest w pełni możliwe.

logo