Zdrowa i piękna skóra

Seks na zdrowie

Redakcja Dermatolog.pl, 27 listopada 2014

Gwarancja pięknej cery i zdrowia przez długie lata? Seks na zdrowie!

W jaki sposób regularnie uprawiane miłosne igraszki oddziałują na nasz organizm? Jak wpływa seks na zdrowie i urodę?

Seks na zdrowie

Zastrzyk estrogenu

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, seks pozytywnie oddziałuje na naszą cerę. Nie tylko poprawia ukrwienie skóry i ją napina, ale także opóźnia biologiczne objawy starzenia się, a podczas pocenia powoduje osuszenie gruczołów łojowych.

Dlaczego kobiety, które regularnie przeżywają orgazm mają mniej zmarszczek?

Jest to zasługa rosnącej wówczas produkcji kolagenu. To jednak nadal nie wszystko. W trakcie aktywności seksualnej organizm kobiety wytwarza podwójną ilość estrogenu, który sprawia, że paznokcie są mocniejsze, mniej łamliwe i nie rozdwajają się. Dzięki temu hormonowi także włosy nabierają blasku i znacznie szybciej rosną.

Recepta na infekcje

Seks skutecznie wzmacnia także układ odpornościowy. System immunologiczny działa najintensywniej w nocy i właśnie wtedy najczęściej mamy czas na współżycie. Jego regularność chroni nas przed infekcjami w sezonie jesienno-zimowym. Ponadto to dobry sposób na gorączkę, migreny czy bóle reumatyczne. Aktywność seksualna to ponadto gwarancja równowagi w gospodarce hormonalnej, a w konsekwencji dobrego nastroju. Dopływająca do mózgu podczas stosunku płciowego duża dawka tlenu powoduje, że jest on lepiej ukrwiony i sprawniej pracuje. Estrogeny chronią nas w dodatku przez chorobą Alzheimera i osteoporozą.

Sprawdzony lek na bezsenność

Gdy naszą głowę zaprzątają codzienne problemy, mogą pojawić się kłopoty z zasypianiem. W czasie seksu zapominamy o zmartwieniach, a po skończonym stosunku jesteśmy przyjemnie zmęczeni. Na skutek orgazmu dochodzi też do wzrostu poziomu serotoniny, czyli hormonu powodującego senność, dzięki czemu znacznie łatwiej jest nam zasnąć. Z kolei poranny stosunek z partnerem podnosi poziom oksytocyny – „hormonu miłości”, który pogłębia naszą bliskość i przynosi poczucie bezpieczeństwa.

Trening w sypialni

Regularne uprawianie seksu przynieść może mieć niekiedy lepsze skutki niż trening na siłowni. W czasie jednego stosunku można spalić nawet 200 kalorii, co stanowi odpowiednik 15-minutowego biegu na bieżni.

Które z pozycji najlepiej wpływają na naszą sylwetkę?

  • Zmodyfikowana wersja pozycji misjonarskiej, w której obejmujemy partnera nogami w biodrach lub kładziemy je na ramiona.
  • Mężczyzna leży na plecach, kobieta natomiast jest na górze, przylega do niego i mocno pracuje biodrami oraz nogami.
  • Doskonałą propozycją dla silnych mężczyzn jest seks na stojąco. Na początku warto wypróbować tego typu igraszki opierając się o meble czy ścianę, a następnie przejść do pozycji bez podparcia.

Bardziej intensywny wysiłek fizyczny wymusza seks w nieco bardziej nietypowych miejscach, jak kabina prysznicowa, wanna, stół czy krzesło. Gdy w czasie igraszek intensywnie poruszymy biodrami, spalić możemy dodatkowe 50 kalorii.

Częściej nie znaczy lepiej

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o optymalną częstotliwość stosunków seksualnych. Jest to bowiem kwestia niezwykle indywidualna, trudno więc powiedzieć, jaka dawka seksu wpłynie pozytywnie na nasz organizm. Regulują to zarówno uwarunkowania psychologiczne, biologiczne, jak i poziom hormonów, faza cyklu miesięcznego czy temperament.

Seks uprawiajmy zatem wtedy, gdy mamy na niego ochotę przy każdej nadarzającej się okazji.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.