Siła młodości w ampułce witaminy A – popularne zabiegi odmładzające

Witamina A lekarstwem na starzenie się skóry Na początku XX wieku odkryto, że dostarczanie do organizmu odpowiednich dawek witaminy A […]

witamina A

Witamina A lekarstwem na starzenie się skóry

Na początku XX wieku odkryto, że dostarczanie do organizmu odpowiednich dawek witaminy A może zahamować proces starzenia i wspomaga odzyskiwanie młodzieńczego wyglądu. Dziś witamina A jest niezbędnym składnikiem większości kosmetyków do pielęgnacji skóry.

witamina-A - zdjecie

Witamina A stanowi jeden z kluczowych składników kosmetyków do pielęgnacji skóry suchej i starzejącej się – pomaga spłycać bruzdy, redukować zmarszczki, rozjaśniać przebarwienia i plamy soczewicowate. Pełni również inne funkcje w organizmie, m.in. przeciwdziała powstawaniu nowotworów, zapobiega poronieniom, stymuluje produkcję plemników oraz uczestniczy w procesach widzenia.

 

Retinol i retinoidy – nieodłączny składnik kosmetyków odmładzających

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej i ze skłonnością do zmarszczek zawierają witaminę A w postaci retinolu oraz pochodnych retinoidów.

Retinoidy odpowiadają za prawidłowe wiązania receptorów w skórze. Służą złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka, co wyrównuje koloryt i wzmacnia warstwy głębokie, dzięki czemu następie wygładzenie zmarszczek. Retinoidy odpowiadają także za produkcję kolagenu utrzymującego jędrność i napięcie skóry. Ponadto stosuje się je w leczeniu trądziku i zaskórniaków u osób w każdym wieku.

Retinol powoduje pogrubienie i wzmacnianie głębokich warstw naskórka, dzięki czemu następuje skuteczne wygładzenie zmarszczek głębokich. Skuteczność retinolu wymaga profesjonalnej aplikacji – działa wolniej niż retinoidy oddziałujące na powierzchni skóry, na efekty trzeba czekać dłużej, ale za to są one długotrwałe i bardziej widoczne.

Najlepsze efekty kuracji witaminowej osiąga się dzięki poddaniu profesjonalnym zabiegom wykorzystującym odmładzające właściwości witaminy A – dzięki odpowiedniej aplikacji i dawkowaniu skóra w ciągu kilku tygodni odzyska witalność w ciągu kilku tygodni.

 • Retix C – peeling odmładzający

Zabieg obejmujący twarz, szyję i dekolt, polega na nałożeniu na te partie maski z retinolem i witaminą C, a następnie pozostawieniu jej na kilka godzin (zmycie maski następuje w domu). Po upływie ok. 2-3 dni rozpoczyna się kilkudniowy proces złuszczania naskórka. Zabieg reguluje proces rogowacenia naskórka, wspomaga odbudowę włókien kolagenowych, wygładza skórę i redukuje przebarwienia, zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

 • Maska tretinoinowa

Zabieg polegający na zaaplikowaniu na skórę twarzy maski preparatu zawierającego pochodnej witaminy A o silnym stężeniu w celu podrażnienia naskórka i stymulowania komórek do przyspieszonego wzrostu. Aplikacja w postaci maski służy głębokiemu wchłonięciu się substancji i minimalizuje ryzyko podrażnień towarzyszące codziennej aplikacji kwasu retinowego.

Kuracja prowadzi do: poprawy nawilżenia i elastyczności skóry, wygładzenia jej powierzchni, redukcji przebarwień i normalizacji wydzielania sebum.

Na efekty kuracji trzeba czekać ok. 3 miesięcy. Pierwsze 4 zabiegi przeprowadza się w odstępach ok. 10 dni, następnie – raz w miesiącu. Zaprzestanie stosowania maski doprowadzi do ponownego pojawienia się zmarszczek.

 • Retises CT Retinol

Zabieg w którym wykorzystuje się wysokie stężenie czystego retimolu, propionianu retinolu i witaminy C, zalecany osobom ze skórą matową, dotkniętą melasmą, skutkami fotostarzenia i zmarszczkami. Retises CT Retinol jest przeprowadzany w postaci peelingu zawierającego składniki złuszczające, stymulujące regenerację komórek i rozjaśniające. Preparat nałożony w gabinecie kosmetycznym zmywa się w domu po upływie 10-12 godzin. Po zmyciu peelingu skóra jest napięta i wymaga nawilżania, po 2-3 dniach rozpoczyna się proces złuszczania naskórka.

W celu zapewnienia skuteczności zaleca się przeprowadzenia serii 4-6 zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych, a po zakończeniu kuracji warto powtarzać zabieg co ok. 2 miesiące.

 • Sonoforeza i maska retinolowa

Kompleksowy zabieg przeprowadzany w siedmiu etapach:

 1. Demakijaż i peeling porcelanowy
 2. Wprowadzenie ampułki z retinolem za pomocą sonoforezy
 3. Masaż techniką kryształowych pałeczek
 4. Nałożenie maski z retinolem
 5. Nałożenie maski napinającej
 6. Zaaplikowanie kremu pod oczy z retinolem
 7. Nałożenie kremu nawilżającego.

Zastosowanie głowicy do sonoforezy pobudza aktywność komórek i zwiększa penetrację aplikowanych substancji w głąb naskórka. Skóra po zabiegu jest dotleniona i nawilżona, co sprzyja przeciwzmarszczkowemu działaniu retinolu, który ponadto eliminuje przebarwienia.

Wtłoczenie ampułki za pomocą głowicy emitującej ultradźwięki, wskutek czego następuje poprawa mikrokrążenia, dotlenienie komórkowe, pobudza się aktywność komórkowa oraz zwiększa penetracja substancji aktywnych w głąb skóry.

Efekty zabiegu są widoczne po 4-6 tygodniach, kuracja powinna składać się z ok. 10 zabiegów powtarzanych co tydzień. W celu utrzymania efektów sonoforezę i maskę retinolowa należy stosować raz w miesiącu.

 • Peeling 40% glikolowy z retinolem

Mocno złuszczający zabieg stymulujący regenerację skóry peelingiem z retinolu i kwasu glikolowego. Zadaniem kwasu glikolowego jest głęboka penetracja skóry rogowej powodująca jej silne złuszczenie, które umożliwia głębsze przeniknięcie retinolu. Witamina A oddziałuje na najgłębsze warstwy naskórka wzmacniając i pogrubiając strukturę skóry.

Peeling wygładza zmarszczki, zmiękcza szorstką skórę poprawiając jej kolory, a także wspomaga leczenie trądziku wieku dojrzałego.

Zaleca się przeprowadzenie serii 6 zabiegów powtarzanych do 8-10 dni, a po zakończeniu kuracji – poddawanie się peelingowi raz w miesiącu.

Należy pamiętać, że retinol jest substancją o silnym stężeniu, jego niewłaściwe zastosowanie może wywołać groźne dla skóry podrażnienia, dlatego jakiekolwiek zabiegi z jego wykorzystaniem można wykonywać tylko w sprawdzonych gabinetach kosmetycznych.

logo