Skąd się biorą czerwone plamy na skórze?

Czerwone plamy na skórze Czerwone plamy na skórze mogą się pojawić z różnych powodów, począwszy od poważnych dolegliwości, a skończywszy na […]

czerwone plamy na skórze

Czerwone plamy na skórze

Czerwone plamy na skórze mogą się pojawić z różnych powodów, począwszy od poważnych dolegliwości, a skończywszy na tymczasowym podrażnieniu czy przesuszeniu. Świadczyć mogą o chorobie alergicznej, ale także być efektem chwilowo zwiększonej aktywności układu krwionośnego, np. na skutek stresującej sytuacji. Podczas obserwacji takich objawów warto zwrócić uwagę na wygląd, lokalizację oraz tempo rozprzestrzeniania się plam na skórze.

czerwone plamy na skórze

Atopowe zapalenie skóry

Głównymi objawami tej choroby jest zaczerwieniony, wysuszony i swędzący naskórek, który nie wytwarza prawidłowo tłuszczu. Czerwone plamy na skórze zwykle obejmują twarz, szyję, zgięcia łokciowe i kolanowe, ale mogą także rozprzestrzeniać się na całym ciele.  Na ich występowanie wpływ mają czynniki genetyczne, kontakt z alergenami pokarmowymi lub wdychanymi razem z powietrzem, stres oraz zanieczyszczone środowisko. AZS przeważnie występuje cyklicznie – objawy czasem samoistnie znikają, aby po jakimś czasie znów powrócić. Gdy zaobserwujemy u siebie lub dziecka niepokojące symptomy, nie zwlekajmy z konsultacją u dermatologa. Zwykle metody pielęgnacyjne nie rozwiążą w pełni problemu, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie leki.

Plamy wybroczynowe

Pojawiają się one na skutek wylewu krwi do skóry i charakteryzują się tym, że bledną przy jej ucisku. Ich barwa uzależniona jest od głębokości, na jakiej się znajdują. Gdy mamy do czynienia z plamami wybroczynowymi powierzchniowymi, skóra przybiera odcień czerwony, gdy z głębszymi – jest sina. Kolor plam uzależniony jest również od upływu czasu i zmienia się od jaskrawego aż po brunatny. Wybroczyny świadczyć mogą o zaburzeniach krzepnięcia krwi, chorobach wątroby czy ogólnych infekcjach bakteryjnych, jak np. posocznica. W przypadku zaobserwowania u siebie takich czerwonych plam na skórze zalecane jest przeprowadzenie badań diagnostycznych.

Przesuszona skóra

Skóra pozbawiona odpowiedniego nawilżenia łatwo się czerwieni, jest cienka, ściągnięta, ma tendencję do łuszczenia się, dobrze widoczne są na niej zmarszczki. Często towarzyszy temu swędzenie, pieczenie, a nawet bolesne pęknięcia. Jest ona bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia i uczulenia, a jej koloryt jest nierównomierny. Przyczyn przesuszenia skóry szukać można zarówno wewnątrz naszego organizmu, jak i w otaczającym nas środowisku. Wpływ mogą mieć na to geny, stan zdrowia, wiek, dieta i niekorzystne czynniki zewnętrzne np. niskiej temperatury lub klimatyzacji. Słabo nawilżona skóra jest trudna w pielęgnacji. Przede wszystkim zrezygnować trzeba ze środków drażniących, które w swoim składzie zawierają alkohol i zastąpić je delikatnymi preparatami o naturalnym pH.

Zwiększona aktywność układu krwionośnego

Mamy z nią do czynienia zarówno w trakcie wytężonego wysiłku fizycznego, jak też w sytuacji stresowej, kiedy to na skutek przyspieszonego bicia serca dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Pojawienie się wówczas czerwonych plam na skórze to naturalna, atawistyczna reakcja organizmu, którą odziedziczyliśmy po naszych przodkach. W przeszłości zaczerwieniona twarz miała za zadanie poinformować przeciwnika o gotowości do walki. Nadmierne rumienienie się może być dziedziczne, związane z płytkim unaczynieniem skóry, emocjonalnością lub gospodarką hormonalną. By stan ten nie nasilał się, zadbajmy o ochronę naczyń krwionośnych, używając kosmetyków z wysokim filtrem UV (minimum SPF 30) oraz suplementów diety, które wspomagają walkę z kruchością naczyń. Pomocny może być również zabieg zamykania naczyń krwionośnych przy pomocy lasera lub elektrokoagulacji.

Czerwone plamy na skórze mogą być wywoływane różnymi czynnikami. Gdy ich pojawieniu się towarzyszą inne dolegliwości lub gdy zaczerwienienie utrzymuje się przez długi czas, skonsultujmy ten problem z dermatologiem.

logo