Skąd się biorą kurzajki?

Kurzajki pod lupą Kurzajki, zwane również brodawkami zwykłymi, to efekt zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, który posiada wiele różnych […]

kurzajki

Kurzajki pod lupą

Kurzajki, zwane również brodawkami zwykłymi, to efekt zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, który posiada wiele różnych odmian. Dolegliwość ta nie zalicza się do bardzo groźnych dla organizmu, jednak bywa krępująca w towarzystwie, czasem przynosi nam objawy bólowe, a ponadto może szybko się rozprzestrzeniać.

kurzajki

Miejsca narażone na atak

Zmiany skórne przeważnie pojawiają się na dłoniach i stopach, gdyż są to miejsca słabiej ukrwione, niż reszta naszego ciała. Często przyjmują postać grudkowatych, szarobrunatnych narośli o szorstkiej powierzchni. Przeważnie nie są specjalnie odczuwalne. Mogą jednak wywoływać silny dyskomfort, drażnić i boleć, gdy wyrosną w okolicach paznokcia, powodując unoszenie jego płytki. Czasami kurzajki występujące na stopach wnikają głęboko w skórę i znacząco utrudniają chodzenie. Bardzo łatwo pomylić je wówczas z odciskami i w rezultacie leczyć w nieprawidłowy sposób.

Różne oblicza HPV

Wirus HPV występuje w wielu odmianach, a każda z nich powoduje inny rodzaj kurzajek. Do najbardziej popularnych zalicza się:

  • Brodawki zwykłe – przyjmują kolor skóry, pojawiają się na naskórku o nierównej powierzchni, a ich wielkość waha się od 5 do 10 milimetrów. Najczęściej spotkać je można na wałach paznokciowych, palcach u rąk, rzadziej pod płytką paznokciową. Wirusy odpowiedzialne za ich tworzenie się to HPV-2, HPV-4 oraz HPV-7.
  • Brodawki płaskie – charakteryzują się gładką powierzchnią i wielkością kilku milimetrów. Są one powodowane przez wirusa HPV-3.
  • Brodawki stóp – posiadają kolor skóry, zlokalizowane są na spodniej części stóp i mają wielkość od 1 do 2 centymetrów. Wyróżnia się wśród nich kurzajki głębokie oraz mozaikowe, które tworzą skupiska. Te pierwsze często są bolesne i mogą utrudniać chodzenie. Brodawki głębokie wywołuje wirus HPV-1, a mozaikowe – HPV-2.
  • Brodawki przejściowe – posiadają cechy brodawek płaskich (wywołują stan zapalny i są ułożone w linii) oraz zwykłych (mają chropowatą powierzchnię i są wypukłe).

Jak zarażamy się kurzajkami?

Kurzajkami można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, czy używanie tych samych przedmiotów osobistych, na przykład ręcznika, odzieży, pościeli. Łatwo może dojść do złapania wirusa podczas przebywania w dużych skupiskach ludzi, do których zalicza się np. sauna, basen (a w szczególności brodziki, przez które przechodzimy wchodząc na pływalnię), siłownia czy solarium. Niektóre osoby mają dziedziczną skłonność do infekcji wywołanych wirusem HPV. Rozwojowi tego patogenu sprzyja  również młody wiek, obniżona odporność organizmu oraz drobne urazy skóry na dłoniach (również te powstałe na skutek obgryzania paznokci). Dlatego unikajmy korzystania z cudzych przyborów do manicure’u czy pedicure’u.

Kurzajki – usuwanie

Walkę z kurzajkami rozpoczyna się od leczenia farmakologicznego. Uzbroić musimy się jedynak w cierpliwość, ponieważ kuracja trwa od 6 do 8 tygodni. Przeważnie stosuje się wówczas preparaty zawierające w składzie kwas salicylowy i mlekowy, którymi należy codziennie smarować brodawkę. Gdy metoda ta nie pomaga, musimy zdecydować się na nieco bardziej agresywne leczenie. Dermatolog zalecić nam wówczas może:

  • Wymrażanie kurzajki ciekłym azotem – ta metoda rzadko pozostawia ślady.
  • Wyłyżeczkowanie kurzajki – w przypadku tego zabiegu należy być świadomym, że jego skutkiem będzie prawdopodobnie odbarwienie na skórze.
  • Usuwanie kurzajki przy pomocy lasera CO2 – metoda ta jest bardzo precyzyjna, może ona jednak skutkować niewielką blizną na naskórku.

Podjęcie właściwego leczenia i szybkie zażegnanie problemu pozwoli nam uniknąć krępujących sytuacji i zminimalizuje ryzyko zarażenia kurzajkami innych osób przebywających w naszym otoczeniu.

logo