Skóra dziecka pierwsze kroki w jej pielęgnacji

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej Skóra dziecka, choć po porodzie jest ona już w pełni ukształtowana, nadal […]

skóra dziecka

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej

Skóra dziecka, choć po porodzie jest ona już w pełni ukształtowana, nadal pozostaje delikatna i nie stanowi takiej bariery ochronnej jak w późniejszym wieku. Jak pielęgnować twarz maluszka, aby nie dopuścić do rozwoju popularnych dolegliwości?

skóra dziecka

Skóra dziecka pod specjalnym nadzorem

Do 4 roku życia skóra dziecka jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne – środki chemiczne, temperaturę, wiatr, słońce, tkaniny, a także niektóre bakterie i grzyby. W tym okresie łatwiej o podrażnienia i zakażenia. Ponadto gruczoły potowe i łojowe nie wytwarzają jeszcze dostatecznej ilości właściwych dla nich wydzielin. Do tego dochodzi brak w pełni wykształconego płaszcza hydrolipidowego i słaba produkcja melaniny, która zabezpiecza nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego delikatny naskórek ma tendencję do przesuszania się i łuszczenia, łatwo w jego przypadku o poparzenia słoneczne, szybko reaguje na zmiany w środowisku i jest bardziej podatny na wszelkie przypadłości dermatologiczne.

skóra dziecka pielęgnacja

Sprzymierzeńcy w trosce o dziecko

Właściwa pielęgnacja dziecka jest sprzymierzeńcem prawidłowego rozwoju skóry i profilaktyki wszelkich schorzeń. W tym celu przed przyjściem na świat maluszka zaopatrzmy się w odpowiednie kosmetyki, które są łagodne, nie wywołują alergii i zawierają jak najwięcej naturalnych składników. Przydatne dla nas będą:

  • Ochronny krem na odparzenia
  • Oliwka do ciała
  • Puder
  • Łagodna emulsja i szampon do kąpieli
  • Mydełko dla niemowląt
  • Krem z filtrem UV
  • Waciki kosmetyczne
  • Chusteczki nawilżane

Pielęgnacja skóry dziecka – postaw na dobre praktyki

Oprócz listy odpowiednich preparatów musimy przyswoić sobie listę dobrych praktyk. Dzięki nim nie dopuścimy do zaniedbań w pielęgnacji skóry dziecka, ale też nie przesadzimy z nadmierną higieną. Twarz maluszka wystarczy przemywać dwa razy dziennie – rano i wieczorem, np. przed kąpielą. Używajmy do tego miękkiego ręcznika lub wacika zamoczonego w ciepłej wodzie przegotowanej bez dodatku mydła. Następnie osuszamy ją równie miękką tkaniną. Zabieg ten należy powtarzać też każdorazowo, gdy dziecku uleje się mleko. Może ono podrażnić delikatną skórę dziecka, dlatego określone partie skóry przemywajmy natychmiast, gdy buzia ubrudzi się pokarmem.

Uwaga na wrażliwe okolice

Podczas higieny twarzy nie zapominajmy o okolicach oczu. Przemywajmy je zwilżonym wacikiem od zewnętrznego kącika w kierunku noska. Jeśli zauważymy nadmiar wydzieliny, skonsultujmy dolegliwość z lekarzem. Nie powinna natomiast zmartwić nas niewielka opuchlizna oczu w pierwszych dniach życia. W ten sposób chronią się one przed nadmiarem światła. Nosek oczyszczamy od zewnątrz i nie ingerujemy bez potrzeby w niewielkie dziurki. Przede wszystkim nie używamy w tym celu patyczków czy chusteczek higienicznych. Podobna zasada obowiązuje nas podczas higieny uszu. Wystarczy co 2-3 dni przetrzeć zwilżonym wacikiem ich zewnętrzne partie oraz okolice z tyłu głowy.

Nie daj się mitom

Na temat pielęgnacji skóry dziecka krąży wiele obiegowych opinii. Warto poznać niektóre z nich, aby nie kierować się błędnymi przekonaniami. Po pierwsze, nie przesadzajmy z kąpielami. Aby maluszek był w pełni zadbany, wystarczy wykąpać go 3-4 razy w tygodniu. Nie jest także konieczne nadmierne natłuszczanie delikatnej skóry. Dziecku o zdrowym naskórku wystarczy kilka kropli płynu nawilżającego lub emolientu dodanego do kąpieli. Po drugie, nie usuwajmy nadgorliwie woskowiny z małych uszek. Ma ona działanie ochronne i oczyszczające. Zajmijmy się jedynie małżowiną i widocznym z zewnątrz ujściem przewodu słuchowego. Po trzecie, do mycia całego ciałka nie musimy używać wody przegotowanej. Jest ona wskazana przy myciu twarzy, natomiast do kąpieli lub umycia pupy w zupełności wystarczy woda z kranu.
Nie pochłaniajmy zatem wszystkich „dobrych rad”, lecz podejdźmy do pielęgnacji skóry dziecka mądrze i z troską. Zarówno rodzicom, jak i noworodkowi lepiej się to opłaci.

logo