Skóra męska i jej pielęgnacja

Pielęgnacja skóry po męsku Jeszcze kilka lat temu dbający o siebie mężczyzna uznawany był za mało męskiego. Dziś sytuacja zmieniła […]

skóra męska

Pielęgnacja skóry po męsku

Jeszcze kilka lat temu dbający o siebie mężczyzna uznawany był za mało męskiego. Dziś sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Dobrze postrzegani są panowie, którzy skrupulatnie przestrzegają higieny, stosują odpowiednie kosmetyki, posiadają zdrową skórę i błyszczące włosy, a nawet pielęgnują paznokcie. Skóra męska wymaga dopasowanej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry u mężczyzn

Skóra męska VS skóra kobieca

Skóra męska jest przede wszystkim grubsza. Jej mniejsza wrażliwość ma podstawy fizjologiczne. Kobiecy naskórek składa się z około 14-20 warstw komórek, a u mężczyzn są to 30-32 i dodatkowo twardsza część rogowa. Skóra panów jest zarazem mniej czuła na ból, mocniejsza, posiada bardziej kwaśne pH i lepiej broni się przed czynnikami atmosferycznymi. W głębszych warstwach męskiej skóry znajduje się więcej kolagenu i włókien mięśniowych, dlatego później zaczyna się ona starzeć, jest bardziej sprężysta i napięta. Możliwe jest to dzięki androgenom, czyli męskim hormonom płciowym, które odpowiedzialne są za regulowanie wydzielania sebum zabezpieczającego naskórek przed wczesnym starzeniem i wysychaniem. Androgeny odpowiadają także za intensywniejsze wytwarzanie melaniny oraz lepsze ukrwienie.

Później, ale szybciej

Chociaż kobieca skóra zaczyna starzeć się szybciej (pierwsze zmarszczki zaczynają na niej pojawiać się już około 30 roku życia), proces starzenia przebiega w tym przypadku stosunkowo wolno. Z kolei u panów zaczyna się on około 40 roku życia, ale postępuje z większym tempem. W tym wieku zmarszczki powoli stają się widoczne i często przybierają kształt głębokich bruzd, co jest efektem nie tylko fizjologii, ale także stylu życia. Wpływ na to może mieć brak ochrony przed słońcem i mrozem, palenie papierosów i regularne spożywanie alkoholu. Starzeniu mężczyzn sprzyja również promieniowanie słoneczne UV, stres, niewłaściwa dieta, klimatyzacja, spadek poziomu hormonów oraz czynniki genetyczne. Aby ten proces nieco opóźnić, panowie stosować powinni kosmetyki bogate w substancje zwalczające wolne rodniki, jak witamina C i E, krzem oraz bioflawonoidy.

Codzienna pielęgnacja

Jej podstawą jest oczyszczenie przy pomocy odpowiedniego żelu lub peelingu. Zapobiegnie to tworzeniu się nieestetycznych krostek i zaskórników. Następnie warto zastosować tonik, który ma działanie aseptyczne i delikatnie matujące. Niezbędny będzie także krem bogaty w cynk oraz witaminy z grupy B, który posiada działanie oczyszczające, antybakteryjne i normalizujące wydzielanie sebum.

W starszym wieku warto zaopatrzyć się w kosmetyk o właściwościach liftingujących i przeciwdziałających starzeniu skóry. Dobrym pomysłem jest także stosowanie kremu pod oczy, który napina i koi delikatne partie, a także usuwa cienie po nocy spędzonej przed ekranem komputera.

Problematyczne golenie

Golenie często powoduje podrażnienie naskórka. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry do tego zabiegu. Najlepiej wykonać go tuż po wyjściu spod prysznica. Jeśli to niemożliwe, przez 2 minuty warto obmywać twarz i szyję bardzo ciepłą wodą, która nieco rozmiękczy naskórek. Jeśli jesteśmy szczególnie podatni na podrażnienia, można zastosować nieco oliwki, która doda maszynce odpowiedniego poślizgu. Równie ważne jest zaopatrzenie się w odpowiedni balsam i płyn po goleniu, które posiadają działanie łagodzące i kojące. Przyda się również balsam z aloesem, który charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, co wspomaga skórę w walce z wypryskami. Zrezygnujmy natomiast z tradycyjnych wód po goleniu. Powodują one nadmierne wysuszanie naskórka.

Trądzik u mężczyzn

Kolejnym problemem, z którym borykają się panowie jest trądzik.

Jak zapobiegać  powstawaniu trądziku?

Kluczowe jest regularne oczyszczanie i złuszczanie skóry. W tym celu warto od czasu do czasu wykonać zabieg mikrodermabrazji lub peeling przy użyciu kwasu salicylowego. Gdy stan zapalny już się pojawił, można skorzystać z zabiegu laseroterapii (najczęściej stosuje się laser bromkowo miedziowy), który nie tylko pomaga go wyeliminować, lecz także zapobiega nawrotom problemu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa około 15 minut. W bardzo trudnych przypadkach niezbędne jest wykonanie kilku serii w około miesięcznych odstępach.

Warto na dobre skończyć ze stereotypem zaniedbanego mężczyzny. Efekty pielęgnacji szybko docenimy sami, jak też z pewnością doceni je nasza partnerka.

logo