Skóra – prawda i mity na jej temat

Pielęgnacja skóry to temat … Pielęgnacja skóry to temat który dotyczy każdego z nas. Często jednak możemy spotkać się z […]

skóra

Pielęgnacja skóry to temat …

Pielęgnacja skóry to temat który dotyczy każdego z nas. Często jednak możemy spotkać się z obiegowymi opiniami, które z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. Sprawdź, jaki jest Twój poziom wiedzy. Nasza skóra – prawdy i mity!

skóra

Wszystkie konserwanty zawarte w kosmetykach powodują że skóra jest podrażniona oraz wywołują reakcje alergiczne

Nic bardziej mylnego. Kosmetyki pozbawione jakichkolwiek konserwantów byłyby bardzo nietrwałe – przechowywać moglibyśmy je maksymalnie tydzień i to w warunkach chłodniczych. Producenci do kosmetyków dodają jedynie minimalne stężenia konserwantów albo ich mieszaniny. Dodatkowo muszą być one dostosowane do prawa obowiązującego na terenie Unii Europejskiej, które gwarantuje naszej skórze bezpieczeństwo.

Słońce jest w stanie wyleczyć trądzik

Jest prawdą, że promienie słoneczne wysuszają krostki, a stan naszej cery ulega poprawie. Niestety po jakimś czasie gruczoły łojowe zaczynają pracować jeszcze intensywniej, aby móc dodatkowo natłuścić przesuszoną pod wpływem słońca skórę. Ponadto liczba grudek i zaskórników może się wówczas zwiększyć. Dodatkowo niezaleczone miejsca po wykwitach często przekształcają się w przebarwienia skórne. Słońce nie jest więc dobrym lekarstwem na pryszcze.

Drogie kosmetyki są lepsze

Skuteczny preparat przeciwzmarszczkowy nie musi kosztować kilkuset złotych. Wystarczy, że wydamy na niego około 40-50 złotych. Droższe preparaty zawierają niekiedy identyczne składniki, co te tańsze – na przykład peptydy czy retinol – ale różnią się ich stężeniem czy rodzajem nośników aplikowanych na skórę. Wystarczy, że kremu za niższą cenę będziemy używać intensywnie i regularnie, by zapewnić sobie niemal podobne efekty. Dlatego warto czytać etykiety kosmetyków, a w razie wątpliwości poprosić o pomoc dermatologa.

Dopiero skóra dojrzała wymaga profesjonalnej pielęgnacji

To dość popularny, a jednocześnie całkiem nieuzasadniony mit. Młoda skóra do 20 roku dojrzewa, ale już po 25 roku życia wchodzi w tak zwany etap starzenia się. Jest to najlepszy moment na rozpoczęcie jej profesjonalnej pielęgnacji. Dodatkowo warto ją uzupełniać, przyjmując regularnie suplementy diety bogate w witaminę A oraz E. Witamina E natomiast nawilża, odmładza i działa przeciwzapalnie, a witamina A odpowiedzialna jest za rozjaśnianie przebarwień i regenerację naskórka. Ponadto od 25 roku życia zmniejsza się produkcja kolagenu.

Kosmetyki dostępne w aptekach są bardziej bezpieczne niż te sprzedawane w drogeriach

Według polskiego prawa „Kosmetykiem jest każda substancja lub preparat przeznaczone do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka (…), których wyłącznym lub podstawowym celem jest utrzymanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu” (Ustawa z dnia 30 marca 2001 r o kosmetykach). Zatem każdy preparat, kupiony czy w aptece czy w drogerii, spełniający tę zasadę jest kosmetykiem. W aptekach (ale także w drogeriach) możemy głównie zakupić tzw. dermokosmetyki. Są to kosmetyki, których składniki są precyzyjnie dobierane do rodzaju cery, zawierają substancje czynne na bazie naturalnych produktów i nierzadko opierają się o wody termalne znane ze swoich właściwości kojących. Ponadto zawierają mniejszą ilość substancji zapachowych. Wszystko to sprawia, że skóra jest skutecznie chroniona, odbudowują jej lipidy, a co najważniejsze – nie uszkadzają naturalnej bariery ochronnej.

Jesteśmy w stanie zatrzymać proces tworzenia się zmarszczek

Nie jest to prawdą. Nowoczesne kosmetyki przeciwzmarszczkowe dostępne na rynku pozwalają nam na spowolnienie i opóźnienie procesu tworzenia się zmarszczek, ale nie jego zatrzymanie. Są one bogate w witaminy A oraz C, które unieszkodliwiają jedną z najważniejszych przyczyn starzenia się skóry, jaką są wolne rodniki. Znajdziemy w nich także koenzym Q10, retinol, peptydy, fitohormony oraz filtry ochraniające nas przed słońcem, które jest w stanie uszkodzić komórki w sposób nieodwracalny.

logo