Zdrowa i piękna skóra

Skóra sucha – jak o nią dbać?

Redakcja Dermatolog.pl, 11 grudnia 2014

Skóra sucha i wrażliwa wymaga …

Skóra sucha i wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji, dzięki której unikniemy zmian czy zaburzeń w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Warto zacząć dbać o nią jak najwcześniej, aby jak najdłużej wyglądała młodo, świeżo i zachowała dobrą kondycję.

Skóra sucha

Czynniki sprzyjające suchości skóry

Suchość skóry występuje u około 20 procent populacji, a nasilenie tego problemu zwiększa się wraz z wiekiem. Głównym jego objawem jest wrażenie ściągnięcia naskórka, które daje poczucie sztywności – „papierowej skóry”, utrata elastyczności, łuszczenie się, pierzchnięcie, szorstkość i ogólny dyskomfort.

Do czynników, które wywołują objawy suchej skóry zalicza się:

 • Zmiany hormonalne (ciąża, menopauza, choroby tarczycy)
 • Przyjmowanie niektórych leków, jak na przykład retinoidy stosowane w leczeniu trądziku
 • Nieprawidłowe odżywianie się
 • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry
 • Palenie papierosów
 • Częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych
 • Stosowanie niektórych detergentów
 • Długotrwały kontakt z wodą
 • Działanie niskich i wysokich temperatur
 • Nadmierne opalanie się
 • Mróz
 • Wiatr
 • Starzenie się

 

Rodzaje suchej skóry

Skóra sucha odwodniona

Pojawia się na skutek zaburzeń wydzielania potu. Zwiększa się jego parowanie i dochodzi do braku tak zwanego naturalnego czynnika nawilżającego.

Skóra sucha odtłuszczona

Pojawia się z powodu zmniejszenia wydzielania łoju lub też działania silnych detergentów.

 

Pielęgnacja suchej skóry

Kluczowe w pielęgnacji skóry suchej jest rozpoznanie mechanizmów, które wywołują objawy suchości, zapobieganie im albo całkowite wyeliminowanie kontaktu z nimi.

W przypadku skóry suchej mamy do czynienia ze zwiększoną przepuszczalnością naskórka, jego odwodnieniem, a także rozluźnieniem połączeń międzykomórkowych na skutek utraty spoiwa między nimi. Dlatego też tak ważne jest w tym przypadku zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia, jej regularne natłuszczanie oraz zwalczanie objawów towarzyszących, takich jak chociażby świąd czy pieczenie wywołujące odruch drapania, a co za tym idzie nasilanie stanu zapalnego i pogłębianie objawów suchej skóry.

Zaleca się wykluczenie czynników działających drażniąco (np. detergenty, dym papierosowy), stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, a także preparatów doustnych, które w swoim składzie zawierają np.  wyciąg z ogórecznika czy wiesiołka.

 

Najlepsze kosmetyki dla suchej skóry

Spora liczba posiadaczy skóry suchej nie toleruje tłustych maści i kremów, a zamiast tego wybiera kremy oraz emulsje szybko wchłaniające się. Osoby te powinny regularnie stosować preparaty, które odbudowują naskórek, chronią przed szkodliwym działaniem czynników drażniących, przyspieszają regenerację komórkową, a także zmiękczają i wygładzają skórę. Doskonale w ich przypadku sprawdzą się emolienty, których zadaniem jest utrzymanie elastyczności skóry i jej prawidłowego nawilżenia. Wpływają one także pozytywnie na tworzenie się na powierzchni skóry filmu lipidowego, powodują zwiększenie uwodnienia warstwy rogowej i stanowią świetne uzupełnienie niedoborów lipidów, które naturalnie występują w naskórku.

Zaleca się również stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie glicerol, wazelinę oraz mocznik.

 

Przydatne rady

Osoby borykające się z problemem suchej skóry unikać powinny długich kąpieli w gorącej wodzie z dodatkiem silnie odtłuszczających mydeł, noszenia ubrań z tworzyw sztucznych i o szorstkiej fakturze oraz nadmiernego przegrzewania w sezonie zimowym.

Skóra sucha wymaga szczególnej troski, jednak poświęcenie jej nieco więcej uwagi może zapewnić nam w szybkim czasie doskonałe efekty.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.