Skóra sucha – jak o nią dbać?

Skóra sucha i wrażliwa wymaga … Skóra sucha i wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji, dzięki której unikniemy zmian czy zaburzeń w […]

Skóra sucha

Skóra sucha i wrażliwa wymaga …

Skóra sucha i wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji, dzięki której unikniemy zmian czy zaburzeń w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Warto zacząć dbać o nią jak najwcześniej, aby jak najdłużej wyglądała młodo, świeżo i zachowała dobrą kondycję.

Skóra sucha

Czynniki sprzyjające suchości skóry

Suchość skóry występuje u około 20 procent populacji, a nasilenie tego problemu zwiększa się wraz z wiekiem. Głównym jego objawem jest wrażenie ściągnięcia naskórka, które daje poczucie sztywności – „papierowej skóry”, utrata elastyczności, łuszczenie się, pierzchnięcie, szorstkość i ogólny dyskomfort.

Do czynników, które wywołują objawy suchej skóry zalicza się:

 • Zmiany hormonalne (ciąża, menopauza, choroby tarczycy)
 • Przyjmowanie niektórych leków, jak na przykład retinoidy stosowane w leczeniu trądziku
 • Nieprawidłowe odżywianie się
 • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry
 • Palenie papierosów
 • Częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych
 • Stosowanie niektórych detergentów
 • Długotrwały kontakt z wodą
 • Działanie niskich i wysokich temperatur
 • Nadmierne opalanie się
 • Mróz
 • Wiatr
 • Starzenie się

 

Rodzaje suchej skóry

Skóra sucha odwodniona

Pojawia się na skutek zaburzeń wydzielania potu. Zwiększa się jego parowanie i dochodzi do braku tak zwanego naturalnego czynnika nawilżającego.

Skóra sucha odtłuszczona

Pojawia się z powodu zmniejszenia wydzielania łoju lub też działania silnych detergentów.

 

Pielęgnacja suchej skóry

Kluczowe w pielęgnacji skóry suchej jest rozpoznanie mechanizmów, które wywołują objawy suchości, zapobieganie im albo całkowite wyeliminowanie kontaktu z nimi.

W przypadku skóry suchej mamy do czynienia ze zwiększoną przepuszczalnością naskórka, jego odwodnieniem, a także rozluźnieniem połączeń międzykomórkowych na skutek utraty spoiwa między nimi. Dlatego też tak ważne jest w tym przypadku zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia, jej regularne natłuszczanie oraz zwalczanie objawów towarzyszących, takich jak chociażby świąd czy pieczenie wywołujące odruch drapania, a co za tym idzie nasilanie stanu zapalnego i pogłębianie objawów suchej skóry.

Zaleca się wykluczenie czynników działających drażniąco (np. detergenty, dym papierosowy), stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, a także preparatów doustnych, które w swoim składzie zawierają np.  wyciąg z ogórecznika czy wiesiołka.

 

Najlepsze kosmetyki dla suchej skóry

Spora liczba posiadaczy skóry suchej nie toleruje tłustych maści i kremów, a zamiast tego wybiera kremy oraz emulsje szybko wchłaniające się. Osoby te powinny regularnie stosować preparaty, które odbudowują naskórek, chronią przed szkodliwym działaniem czynników drażniących, przyspieszają regenerację komórkową, a także zmiękczają i wygładzają skórę. Doskonale w ich przypadku sprawdzą się emolienty, których zadaniem jest utrzymanie elastyczności skóry i jej prawidłowego nawilżenia. Wpływają one także pozytywnie na tworzenie się na powierzchni skóry filmu lipidowego, powodują zwiększenie uwodnienia warstwy rogowej i stanowią świetne uzupełnienie niedoborów lipidów, które naturalnie występują w naskórku.

Zaleca się również stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie glicerol, wazelinę oraz mocznik.

 

Przydatne rady

Osoby borykające się z problemem suchej skóry unikać powinny długich kąpieli w gorącej wodzie z dodatkiem silnie odtłuszczających mydeł, noszenia ubrań z tworzyw sztucznych i o szorstkiej fakturze oraz nadmiernego przegrzewania w sezonie zimowym.

Skóra sucha wymaga szczególnej troski, jednak poświęcenie jej nieco więcej uwagi może zapewnić nam w szybkim czasie doskonałe efekty.

logo