Solarium pod znakiem zapytania

Solarium pod znakiem zapytania Wizyta w solarium to dobry sposób nie tylko na szybkie osiągnięcie opalenizny, ale także poprawę nastroju.  […]

solarium

Solarium pod znakiem zapytania

Wizyta w solarium to dobry sposób nie tylko na szybkie osiągnięcie opalenizny, ale także poprawę nastroju.  Pod wpływem kontaktu ze światłem w naszym organizmie zaczynają wydzielać się endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Niestety opalanie poprzez emitowane promieniowanie UVA szkodzi naszej skórze i może przyczyniać się do groźnych chorób. Dlatego solidnie przemyślmy swój wybór.

solarium

Zanim podejmiesz decyzję

Jednym z efektów regularnego opalania się w solarium jest szybsze starzenie się skóry pod wpływem promieniowania ultrafioletowego tzw. fotostarzenie. Odpowiedzialne są za to promienie UVA, ponieważ docierają bardzo głęboko, bo aż do skóry właściwej. Powodują one uszkodzenie włókien elastyny oraz kolagenu, które nadają naszej skórze jędrność i elastyczność.  Sprawiają także, że dochodzi do pogrubienia warstwy rogowej, w wyniku czego naskórek staje się szorstki i wysuszony. Mają ponadto szkodliwy wpływ na naczynia krwionośne, które dostarczają skórze substancji odżywczych, paznokcie czy włosy. Należy zaznaczyć, że fotostarzenie się skóry to proces powodowany zarówno poprzez ekspozycję ciała na słońce jak i naświetlanie lampami w solariach.

To jednak nadal nie wszystkie z zagrożeń. W przypadku osób, które stosują określone leki (np. przeciwtrądzikowe lub antykoncepcyjne) może dojść do rozległych poparzeń.

Nadużywanie sztucznych kąpieli słonecznych może też przyczyniać się do rozwoju czerniaka – niebezpiecznego nowotworu skóry.

Czerwone światło dla opalania

Istnieje szereg przeciwwskazań, które całkowicie powinny nas zachęcić do rezygnacji z solarium. Zdecydowanie nie powinny się w ten sposób opalać:

 • Osoby o bardzo jasnej karnacji i włosach,
 • Osoby o dużej ilości pieprzyków lub zmian skórnych,
 • Osoby mające atopowe znamiona barwnikowe (poddawanie ich działaniu promieni UV spowodować może rozwój czerniaka),
 • Kobiety w ciąży (ich organizm produkuje hormony w innych stężeniach niż u pozostałych pań. Opalanie w ciąży wywołać może u nich rozległe przebarwienia),
 • Osoby cierpiące na choroby tkanki łącznej, takie jak na przykład zapalenie skórno-mięśniowe czy toczeń,
 • Osoby zażywające niektóre antybiotyki, leki psychotropowe, chemioterapeutyki i niektóre silne środki przeciwbólowe.

Mini kompendium użytkownika solarium

Jeśli jednak zdecydujemy się na solarium, przestrzegajmy kilku zasad, które zminimalizują jego negatywne oddziaływanie. O czym warto pamiętać?

 • Odwiedzaj wyłącznie sprawdzone solaria. Jeżeli wygląd, czystość urządzeń lub sposób ich działania budzą Twoje wątpliwości, poproś o pokazanie stosownych certyfikatów, które świadczą o ich regularnym serwisowaniu.
 • Sprawdź, czy kabina lub łóżko zostały zdezynfekowane po poprzednim użytkowniku. Dodatkowo od dezynfekcji powinno upłynąć przynajmniej kilka minut, aby środek rozwinął swoje działanie. Jest to niezmiernie ważne ze względu na ryzyko zarażenia się grzybicą lub złapania innej infekcji.
 • Przed wizytą w solarium posmaruj twarz i ciało kremem z filtrem UVA.
 • Przed wejściem do kabiny zmyj makijaż, zdejmij biżuterię i zegarek.
 • Nie zapomnij o założeniu okularów ochronnych, gdyż promienie UVA zwiększają ryzyko pojawienia się zaćmy.
 • Brodawki piersiowe najlepiej przykryj chusteczkami, płatkami do demakijażu lub ligniną.
 • Po wyjściu z solarium natłuść skórę bogatym w składniki odżywcze kremem.
 • Pamiętaj, by nie przekraczać bezpiecznego limitu opalani. W skali roku jest to maksymalnie 10 godzin, w które wlicza się nie tylko opalanie w solarium, lecz również na słońcu.
 • Seanse w solarium można powtarzać maksymalnie co 2-3 dni, lecz nie dłużej niż przez okres 10 dni. Nigdy nie opalaj się codziennie. Co 2-3 miesiące przerwij proces opalania się w solarium na minimum cztery tygodnie.
 • Jeśli zależy Ci na pięknej opaleniźnie, pomiędzy wizytami w solarium stosuj delikatny samoopalacz albo balsam brązujący. Tym samym utrwalisz i podkreślisz efekty, a jednocześnie zmniejszysz częstotliwość sztucznego opalania.
 • Nie łącz opalania naturalnego ze sztucznym. Znacznie przyspiesza to proces fotostarzenia.

Zanim podejmiesz decyzję o sztucznym opalaniu – pomyśl zatem dwa razy. Nie dość, że nadmierna opalenizna wyszła już z mody, możesz wyrządzić swojej skórze sporo szkód albo też podjąć żmudne przygotowania do 10-minutowego seansu.

logo