Zdrowa i piękna skóra

S.O.S na wysyp pryszczy

Redakcja Dermatolog.pl, 20 listopada 2014

Pryszcze – częsty problem skórny

Wysyp pryszczy przeważnie pojawia się w najmniej odpowiednim momencie a wypryski trudno zakamuflować nawet najlepszym korektorem.

SOS_na_wysyp_pryszczy

Pryszcze – w jaki sposób powstają i jak możemy się ich pozbyć?

Wszystkiemu winny trądzik

Mechanizm powstawania pryszczy na naszej twarzy jest podobny jak w przypadku trądziku, czyli powszechnie znanej dolegliwością skóry występującej w okresie dojrzewania zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Przeważnie pojawia się on w tzw. „strefie” T, która obejmuje czoło i nos, a czasem także na plecach i klatce piersiowej.

Geneza trądziku jest związana ze zwiększonym wydzielaniem łoju i powiększeniem gruczołów łojowych. Ujście mieszka włosowego ulega rogowaceniu, na skutek czego powstaje czop rogowy wypełniający go i wypychający ku górze. W efekcie wydzielanie łoju zostaje zablokowane i powstaje tak zwany zaskórnik, czyli woreczek wypełniony keratyną i tłuszczami.

 

A jak powstaje pryszcz?

Bakterie uwalniają enzymy, które rozkładają obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząsteczki. Te natomiast powodują tworzenie się stanów zapalnych. Rośnie liczba zakażonych komórek oraz wydzieliny, która wypełnia woreczek. Zwiększa się nacisk na ścianki mieszka włosowego. Gdy dojdzie do jego pęknięcia, zawartość ulega rozlaniu na otaczającą skórę i powstaje stan zapalny.

Pryszcz nie jedno ma imię

Pierwsza z odmian trądziku cechuje się zaskórnikami, które utrzymywać mogą się nawet przez kilka lat. Wyróżnia się tutaj zaskórniki zamknięte (gdzie ujście mieszka jest zatkane, a spod skóry prześwituje biaława grudka; zawartość mieszka nie może wydostać się na zewnątrz, co skutkuje zakażeniami i nagromadzeniem się ropy) oraz otwarte (tutaj ujście nie domyka się i widoczny jest czarny punkt; kolor ten jest wynikiem utleniania się czopu rogowo-tłuszczowego).

Kolejny rodzaj to acne papulopustolosa, gdzie w zaskórniku obecne są zarówno grudki, krosty, jak i zmiany zapalne. Prawie każda z tego typu krostek pozostawia po sobie wklęsła bliznę.

Rzadką formą trądziku jest acne conglobata. Objawia się ona powstawaniem wokół mieszka guzkowatych nacieków, po których pozostają zarówno wypukłe, jak i wklęsłe blizny.

 

Leczenie

Przy łagodnym przebiegu wystarczy stosowanie miejscowych preparatów, które zawierają w składzie nadtlenek benzoilu, kwas azaleniowy, retinody oraz antybiotyki takie, jak klindamycyna i erytromycyna.

Na intensywny wysyp pryszczy, trądzik średnio lub bardzo zaawansowany wykorzystuje się doustne antybiotyki, a w cięższych postaciach pochodne witaminy A. Działa ona bowiem zarówno na odczyn zapalny, jak i nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych i łojotok.

Domowe sposoby na wysyp pryszczy

Gdy chcemy w krótkim czasie pozbyć się pojedynczych pryszczy, możemy wypróbować następujące sposoby:

  • Kostkę lodu należy zawinąć w kawałek gazy i przyłożyć do niechcianej krostki na około 30 sekund. Czynność warto powtarzać kilka razy dziennie. Rozwiązania tego nie zaleca się osobom ze skłonnościami do pękających naczynek.
  • Po dokładnym umyciu twarzy nakładamy na pryszcza miód lub olejek z drzewa herbacianego.
  • Na wyprysk nakładamy białą pastę do zębów, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie zmywamy. Może ona podrażniać skórę, dlatego zrezygnować z tego rozwiązania powinny osoby o bardzo wrażliwej cerze.
  • Przed pójściem spać wmasowujemy odrobinę soku cytryny w krostki i pozostawiamy na noc, a następnie zmywamy.
  • Mieszamy ze sobą miód i cynamon aż do uzyskania klejącej pasty. Nakładamy na twarz, zostawiamy na noc, a rano spłukujemy. Powtarzamy kilkukrotnie aż do uzyskania pożądanego efektu.
[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.