Zdrowa i piękna skóra

Swędząca skóra – czy to świerzb?

Redakcja Dermatolog.pl, 30 marca 2015

Jak rozpoznać świerzb?

Świerzbowiec ludzki to pasożyt należący do roztoczy, którego długość wynosi jedynie 0,4 milimetra. Mimo tak mikroskopijnych rozmiarów, jest on w stanie bardzo uprzykrzyć życie zarażonej osobie.

swędząca skóra świerzb

Sposób działania świerzbowca

Świerzbowiec drąży „tunele” na warstwie naskórka, w których później składa jaja. Najczęściej wybieranymi przez niego miejscami są łokcie, dłonie, podeszwy stóp, brodawki sutkowe, okolice pępka oraz narządy rodne, a więc partie, w których skóra jest najgrubsza. Skutkiem jego działania są charakterystyczne jamki świerzbowcowe, które stopniowo zaczynają się wypełniać kałem roztoczy powodującym silne swędzenie. Przez okres trzech miesięcy świerzbowiec jest w stanie złożyć w naszym organizmie nawet półtora miliona jaj.

Świerzb – drogi przenoszenia

Choroba ta jest przenoszona przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Dojść może do tego na przykład poprzez podanie dłoni, przytulanie czy kontakty seksualne. Sporadycznie zarazić się nim można poprzez używanie tej samej pościeli, koca czy ręcznika. Poza skórą żywiciela pasożyt nie ma jednak dużych szans na przetrwanie i obumiera w ciągu 3 – 4 dni. Szczególnie narażone na jego rozprzestrzenianie się są dzieci. W ich przypadku do przeniesienia choroby może dojść podczas wspólnych zabaw i na skutek niewłaściwej higieny.

Jak sprawdzić, czy nie zostaliśmy zarażeni?

Niestety w początkowym stadium choroby objawy są praktycznie niewidoczne. Pojawiają się dopiero po upływie około 3 – 4 tygodni. Wówczas zaobserwować możemy uczucie wzmożonego świądu. U wielu osób swędzenie początkowo występuje w okolicach ud, nie jest to jednak regułą. O tym, że zostaliśmy zarażeni świerzbem świadczyć może również lekkie zaczerwienienie w miejscach, w których zagnieździł się pasożyt. Stopniowo pojawia się tam również wysypka, grudki wypełnione ropą oraz przeczosy, czyli linie na skórze będące efektem drapania. Kolejną charakterystyczną cechą świerzbu jest nasilenie świądu w nocy oraz po gorącej kąpieli. Dzieje się tak, gdyż przy wysokiej temperaturze świerzbowce stają się o wiele bardziej aktywne i chętniej żerują. Z czasem objawy zaczynają się nasilać, a miejsc zakażonych przybywa. Świerzb jest niekiedy trudny w rozpoznaniu. Wysypka zdiagnozowana może zostać bowiem jako wynik alergii, ukąszenia przez owady, czy ospy wietrznej. Dlatego o właściwe rozpoznanie najlepiej poprosić lekarza.

Świerzb – leczenie

Leczenie powinno być dostosowane do stopnia zmian, jakie zaobserwowano na ciele pacjenta. Najczęściej podczas kuracji stosuje się 10-procentową maść siarkową, środki przeciwpasożytnicze przeciwhistaminowe i przeciwświądowe (np. hydrokortyzon, cetyryzyna). W cięższych przypadkach lekarz może przepisać preparaty na bazie lindanu. Leczenie świerzbu poszerzyć można również o miejscowe środki natłuszczające i odkażające. Ich aplikację warto rozpoczynać od szyi i stopniowo kierować się w dół z naciskiem na te części ciała, na których pojawiły się zmiany chorobowe. Ponieważ preparaty lecznicze powinny pozostać na skórze przez minimum osiem godzin, najlepiej nakładać je na noc. Leczenie świerzbu objąć musi nie tylko osobę zarażoną, lecz również wszystkie osoby z nią mieszkające. 2 – 3 dni przed rozpoczęciem terapii należy wyprać w wysokiej temperaturze ubrania i pościel oraz dokładnie umyć umywalkę, muszlę klozetową, wannę, naczynia i zabawki, którymi bawią się dzieci.

Aby skutecznie wyleczyć świerzb, niezbędne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby. Im dłużej pasożyt grasuje na naszej skórze, tym większe partie ciała zakaża i tym trudniej będzie nam się go pozbyć.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.