Swędzenie skóry głowy: jakie ma przyczyny i jak je złagodzić?

Swędzenie skóry głowy Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, którą może wywoływać wiele czynników. Aby skutecznie się jej pozbyć, niezbędne […]

swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, którą może wywoływać wiele czynników. Aby skutecznie się jej pozbyć, niezbędne jest ich prawidłowe rozpoznanie.

swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy – przyczyny

Przyczyny swędzenia skóry głowy są bardzo zróżnicowane.

Alergia. Często pojawia się ono jako objaw reakcji alergicznej – zarówno po spożyciu określonych pokarmów, jak też po zastosowaniu kosmetyków do pielęgnacji włosów, czy farb koloryzujących. Alergię mogą wywoływać także używane przez nas środki piorące. Jeżeli swędzenie odczuwamy w nocy, zmieńmy preparaty, które stosujemy do prania pościeli i sprawdźmy, czy nie jesteśmy uczuleni na materiał, z jakiego jest ona wykonana. Zmiany alergiczne przeważnie przybierają postać silnie swędzących plamek i krostek.

Infekcja grzybicza. Innym powodem świądu może być infekcja grzybicza. Towarzyszy jej stopniowe pojawianie się na skórze zmian ropnych. Pamiętajmy, aby nigdy ich nie rozdrapywać, gdyż może to prowadzić do rozprzestrzeniania się zakażenia i wiązać z koniecznością zastosowania antybiotyków.

Łojotokowe zapalenie skóry. Głowa może swędzieć także na skutek łojotokowego zapalenia skóry. Wówczas zauważamy takie objawy, jak przetłuszczanie się włosów i tłusty łupież.

Hormony. Inną przyczyną świądu skóry mogą być zaburzenia hormonalne (na przykład niedoczynność tarczycy). W tym przypadku mamy przeważnie do czynienia ze świądem całego ciała. Dodatkowo zaobserwować możemy łuszczenie się naskórka i wypadanie włosów.

AZS. Do częstych dolegliwości, których wynikiem jest swędzenie, należy atopowe zapalenie skóry. Objawia się ono zmianami na większych powierzchniach ciała. Chorzy cierpią z powodu silnego świądu, który zakłóca sen (a nawet codzienne funkcjonowanie), suchości skóry, czerwonych plam, ropnych krost i przeczosów (wyraźnych śladów po drapaniu).

Pasożyty. Gdy zaczynamy nerwowo dotykać naszej głowy, warto rozważyć także możliwość pojawienia się wszawicy. Występuje ona w trzech głównych rodzajach – wszawicy głowy, odzieżowej i łonowej. Insekty za nią odpowiedzialne bytują na naszej skórze i odżywiają się krwią, co powoduje tworzenie się swędzących, ogniskowych stanów zapalnych.

Czynniki zewnętrzne. Skóra głowy może swędzieć na skutek reakcji na czynniki zewnętrze, np. na centralne ogrzewanie, (w efekcie oddziaływania wysokiej temperatury, naskórek porośnięty włosami staje się przesuszony), czy klimatyzację (kiedy wilgoć i obniżona temperatura działają drażniąco na skórę).

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Aby skutecznie zredukować świąd skóry głowy, należy dokładnie zdiagnozować jego źródło. Zanim jednak to się stanie, szybką ulgę przyniosą domowe sposoby. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku olejek eukaliptusowy, który w krótkim czasie redukuje swędzenie i daje poczucie świeżości. W celu przygotowania leczniczej mikstury, 50 mililitrów wody należy zmieszać z 6–7 kroplami olejku.

Aby zminimalizować przykre dolegliwości, można również zastosować ocet jabłkowy. Na początek używamy do mycia głowy szamponu, a następnie w wilgotne włosy i skórę wcieramy opuszkami palców ocet, który spłukujemy po ok. 10 minutach. Podobne właściwości posiadają inne płyny charakteryzujące się kwaśnym pH, jak na przykład sok z cytryny czy aloesu. Pomóc może nam także olej arganowy. Kilka jego kropli wetrzeć należy w swędzące miejsce. Olej ten łagodzi świąd i pieczenie oraz objawy alergii.

Jeżeli czujemy, że skóra głowy zaczyna nas swędzieć, postarajmy się jej nie drapać. Powodować to może bowiem jedynie nasilenie podrażnień. Zamiast tego udajmy się do lekarza, aby zdiagnozować przyczyny i rozpocząć właściwą kurację, a swędzenie skóry głowy przestanie spędzać sen z powiek.

logo