Swędzenie skóry – jak z nim walczyć?

Swędzenie skóry Swędzenie skóry pojawia się w rezultacie podrażnienia zakończeń nerwowych przez czynniki chemiczne lub mechaniczne. Pierwsze z nich mogą […]

swędzenie skóry

Swędzenie skóry

Swędzenie skóry pojawia się w rezultacie podrażnienia zakończeń nerwowych przez czynniki chemiczne lub mechaniczne. Pierwsze z nich mogą pochodzić zarówno z otoczenia zewnętrznego, jak też z naszego organizmu. Dlatego nie należy lekceważyć pojawienia się drażniącego świądu. Nie tylko stanowi on nieprzyjemne odczucie, ale także może być objawem choroby.

swędzenie skóry

Zapalenie skóry

Pojawienie się różowych lub czerwonych plam i swędzenie skóry często jest sygnałem stanu zapalnego, a na zmienionych chorobowo miejscach mogą powstawać rozległe pęcherze. Podobne objawy daje także wyprysk kontaktowy i uczulenie po zetknięciu się z trującą rośliną. Ponieważ trudno jest odróżnić od siebie te dolegliwości, zastosujmy w ich przypadku łagodne środki eliminujące świąd i uważnie obserwujmy reakcje organizmu. Na początek można zażyć wapno lub jeden z dostępnych bez recepty środków przeciwuczuleniowych. Następnie, przemywać skórę letnią wodą z dodatkiem delikatnego mydła, a po osuszeniu nakładać maść z hydrokortyzonem. Jeżeli poprawa nie nastąpi w ciągu kilku dni, udajmy się do lekarza.

Grzybica

Do jej objawów należą czerwone plamy na skórze, które łuszczą się lub swędzą. Do zakażenia grzybicznego może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, korzystając z jej przyborów higienicznych lub odwiedzając publiczne toalety czy kąpieliska. Pierwszym krokiem w walce z grzybicą jest zastosowanie specjalnego żelu lub kremu bez recepty. Kuracja za jego pomocą nie powinna jednak trwać dłużej niż tydzień. Jeżeli objawy nie ustąpią, należy zasięgnąć konsultacji medycznej.

Świerzb

Gdy borykamy się z tą zakaźną chorobą, odczuwamy intensywne swędzenie skóry, które pojawia się zwłaszcza w nocy. Dodatkowo na łokciach, nadgarstkach, pośladkach, piersiach i między palcami może wystąpić chropowata, czerwona wysypka. Do zmian chorobowych dochodzi po około 2 tygodniach od zakażenia. Stanowią one reakcję alergiczną na świerzbowca, czyli pasożyta drążącego pod powierzchniową warstwą skóry korytarze, w których następnie składa jajeczka. Leczenie polega na stosowaniu środków przeciwhistaminowych, które łagodzą swędzenie oraz specjalnego szamponu lub kremu do walki ze świerzbowcem. Gdy po 10 dniach kuracji nie nastąpi poprawa, udajmy się do lekarza, który przepisze nam bardziej specjalistyczne leki.

Niedoczynność tarczycy

Jednym z jej objawów jest nadmierna suchość skóry, która powoduje intensywne złuszczanie się naskórka, świąd oraz wypadanie włosów. Niedoczynność tarczycy związana jest z obniżoną produkcją hormonów i często pojawia się u osób po 65. roku życia. Może ona jednak dosięgać także osób młodych. Pierwsze objawy przesuszonej skóry leczyć możemy używając do kąpieli emolientów i smarując skórę specjalnymi balsamami. Gdy nie przynosi to dobrych rezultatów, należy udać się do lekarza, który skieruje nas na badania laboratoryjne.

Zakażenie enterowirusami

Infekcja objawia się poprzez swędzenie skóry oraz wysypkę w postaci grudek i czerwonych plam. Zmiany pojawiają się między palcami dłoni i stóp oraz na pośladkach. Wirus atakuje głównie dzieci i przenosi się drogą pokarmową lub kropelkową. Przeważnie występuje latem i ujawnia się po około 3 do 5 dni po zakażeniu. Jeżeli zauważymy u naszego dziecka tego typu objawy, nie podawajmy mu ostrych potraw czy owoców cytrusowych, które mogą dodatkowo podrażniać śluzówkę. Po posiłku usta należy płukać roztworem ciepłej wody i soli kuchennej. Niezbędne jest także picie dużej ilości płynów. Gdy pociecha skarży się na nieprzyjemne dolegliwości, możemy podać jej paracetamol. Długotrwale utrzymujące się objawy należy skonsultować z pediatrą.

Swędzenie skóry może być też związane z jej nadmiernym przesuszeniem. W takim przypadku uzupełniajmy niedobór płynów i stosujmy preparaty nawilżające i natłuszczające. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której mimo pielęgnacji lub leczenia, świąd będzie utrzymywał się przez dłuższy czas. Gdy nie możemy samodzielnie zwalczyć dolegliwości, wybierzmy się do lekarza, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

logo