Zdrowa i piękna skóra

Światowy Dzień Trzeźwości – jak alkohol wpływa na skórę?

Redakcja Dermatolog.pl, 10 kwietnia 2015

15 kwietnia – Światowy Dzień Trzeźwości

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 15 kwietnia jako Światowy Dzień Trzeźwości, apelując do wszystkich ludzi na całym świecie, ażeby chociaż tego jednego dnia całkowicie zrezygnowali z wszelkich napojów wyskokowych. Skąd w ogóle taki pomysł?

Światowy dzień bez alkoholu 2015

Alkohol − czemu taki zły?

Jak podaje WHO, alkoholizm to jedna z najbardziej popularnych chorób. Jest źródłem przemocy, przestępstw na tle seksualnym, wszelkiego rodzaju patologii społecznych, itd. Według Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu szkodliwego spożycia alkoholu umiera ok. 3,3 milionów ludzi na całym świecie (dane WHO na 2012 rok). Jak wynika z innych statystyk, każda osoba na naszym globie powyżej 15. roku życia, spożywa średnio 6,2 litra czystego alkoholu rocznie, czyli 13,5 gramów dziennie (dane WHO na 2010 rok). Większy odsetek osób pijących w nadmiarze, obserwuje się głównie w krajach wysoko rozwiniętych ekonomicznie. Jak pokazują dane, statystycznie kobiety piją mniej i rzadziej, niż mężczyźni.

Alkohol spożywany w nadmiarze wywiera bardzo negatywny wpływ na cały organizm, jego poszczególne tkanki i narządy. Jest źródłem chorób wątroby, w tym niebezpiecznej marskości oraz nowotworów. Wpływa negatywnie na układ nerwowy, krążeniowy (w tym na serce) oraz pokarmowy, odpornościowy, a dodatkowo uszkadza nerki. Ponadto najnowsze badania wykazują związek między nadmiernym piciem alkoholu a chorobami zakaźnymi, takimi jak gruźlica oraz wirus HIV.

Oprócz tego alkohol potrafi również bardzo podstępnie i skutecznie niszczyć nasze piękno zewnętrzne. Jak? Oto wpływ alkoholu na cerę i całe ciało.

Odwodnienie organizmu

Nadmierne spożycie alkoholu prowadzi do odwodnienia całego organizmu. Efektem tego jest wysuszona i matowa skóra. Staje się ona bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień, przez co zdecydowanie gorzej reaguje na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wysokie lub niskie temperatury, ich duże zmiany, wiatr, słońce oraz kosmetyki. Odwodniona skóra pozbawiona jest witalności i blasku, sprawia wrażenie zmęczonej. Do tego wszystkiego może być opuchnięta, delikatnie obrzęknięta. Ponadto taka właśnie odwodniona cera dużo gorzej wchłania wszelkie składniki odżywcze, zawarte w kosmetykach.

Starzenie się skóry

Częste odwodnienie organizmu prowadzi do przedwczesnego i szybszego starzenia się skóry. Istniejące już zmarszczki pogłębiają się, a do tego powstają nowe. Nieumiarkowanie w piciu napojów wyskokowych sprawia, że cera przybiera niezdrowy szarawy odcień, co dodatkowo optycznie pozbawia ją młodości i witalności.

Wypłukiwanie niezbędnych składników

Zbyt częste i długotrwałe picie alkoholu przyczynia się do wypłukiwania z organizmu składników, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Są to: witamina A i B oraz kwas foliowy, cynk i wapń. Pomagają one m.in. przeciwdziałać starzeniu się organizmu i skóry. Zatem ich niedobory dodatkowo przyspieszają wszelkie procesy związane z utratą młodości, ale nie tylko. Mogą przyczyniać się również do pękania kącików ust, zaostrzenia krwawienia czy zwiększonej skłonności do pojawiania się siniaków.

Pogorszenie problemów skórnych

Alkohol niezalecany jest osobom, które mają problemy skórne, takie jak: trądzik różowaty, trądzik u dorosłych oraz łuszczycę. Spożywanie napojów wysokoprocentowych przyczynia się do zaostrzenia objawów wyżej wymienionych dolegliwości i w konsekwencji prowadzi do znacznego pogorszenia stanu skóry i pogłębienia problemu. Wszelkie stany zapalne i podrażnienia zostają zaognione, a w dodatku pojawia się ich więcej. Warto mieć na uwadze, że tego typu zmiany nie jest łatwo ukryć nawet pod najlepszym makijażem.

Cera naczyniowa a alkohol

Cera wrażliwa, w tym przede wszystkim naczynkowa, jest szczególnie narażona na negatywne konsekwencje nieumiarkowanego spożywania alkoholu. Dlaczego tak się dzieje? Alkohol sprawia, że naczynia krwionośne nadmiernie się rozszerzają. W przypadku cery skłonnej do ich pękania, bardzo łatwo może dojść do trwałego ich rozszerzenia. Efektem tego są widoczne, nieestetyczne „pajączki” na twarzy oraz trwały rumień, które trudno ukryć pod makijażem i jeszcze trudniej usunąć. Dodatkowo skóra pod oczami jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, przez co na nadmierne spożycie alkoholu reaguje typowymi sińcami.

Osłabiona kondycja włosów

Alkohol spożywany w nadmiarze nie pozostaje obojętny także dla naszych włosów. Częste odwodnienie organizmu wpływa bardzo negatywnie nie tylko na skórę, ale prowadzi również do osłabienia kondycji kosmyków. Są one przede wszystkim bardzo wysuszone, matowe, łamią się i mają rozdwojone końcówki − dają efekt „siana na głowie”. Wyglądają bardzo niezdrowo. Dodatkowo, z racji tego, że alkohol wypłukuje cynk z organizmu, jego niedobór prowadzi do nadmiernego wypadania włosów.

Brzydkie paznokcie

Zbyt częste spożywanie napojów wysokoprocentowych osłabia również nasze paznokcie, które stają się bardziej łamliwe.

Zaburzenia snu

Warto mieć na uwadze, że alkohol wbrew pozorom, nie ułatwia spania, a wręcz przeciwnie, prowadzi do zaburzenia snu. Głęboka i odpowiednio długa drzemka jest najlepszym kosmetykiem i zarazem sposobem na regenerację naszej skóry. Zatem niewysypianie się prowadzi do zmęczonej i niezdrowo wyglądającej cery.

Podrażnione oczy

Zbyt częste i nadmierne spożywanie alkoholu oraz wiążące się z nim odwodnienie i brak snu, prowadzą do podrażnienia i zaczerwienia oczu, a nawet do przewlekłego zapalenia spojówek. Ponadto oczy wyglądają niezdrowo i są podpuchnięte.

Skóra = odzwierciedlenie stanu zdrowia

Warto zawsze pamiętać, że nasza skóra jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia. Zbyt częste i nadmierne spożycie napojów wyskokowych negatywnie wpływa na nasz organizm, co z kolei odbija się na ogólnym pogorszeniu stanu cery.

Alkohol w kosmetykach

Warto unikać alkoholu nie tylko podawanego do wewnątrz organizmu, ale również i tego zawartego w kosmetykach. Najczęściej występuje on w preparatach ściągających, tonikach, kosmetykach odświeżających oraz w produktach przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej. Długotrwałe stosowanie wyżej wymienionych prowadzi do silnego wysuszania skóry, podrażnienia i w dłuższej perspektywie do zaognienia zmian, np. trądziku. Absolutnie zakazane jest stosowanie produktów z alkoholem do cery naczynkowej.

Komu bardziej szkodzi alkohol?

Naukowcy z amerykańskiego National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, na podstawie swoich badań doszli do wniosków, że nadmierne spożywanie alkoholu jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla kobiet, aniżeli dla mężczyzn. Płeć piękna szybciej się upija i dłużej odczuwa skutki takiego upojenia (ich organizmy znacznie gorzej przetwarzają alkohol). Ponadto skutki uboczne nadmiernego spożywania napojów wyskokowych są bardziej niebezpieczne u kobiet.
Reasumując, nie namawiamy do całkowitej abstynencji, tylko do zachowania umiaru w piciu alkoholu. Wino czerwone wypite raz na jakiś czas – okazyjnie, na pewno nie zaszkodzi. Co więcej, może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm i naszą skórę. Zawiera m.in. cenne antyoksydanty (przeciwutleniacze), które pomagają w walce z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za starzenie się organizmu. Dodatkowo kieliszek wina może pozytywnie wpływać na trawienie tłustych i ciężkich potraw.

Warto pamiętać, iż nawet najlepsze, najdroższe kosmetyki i zabiegi upiększające nie są w stanie skutecznie zniwelować skutków ubocznych picia alkoholu w nadmiarze.  Światowy Dzień Trzeźwości to dzień poświęcony przypominaniu o szkodliwych skutkach nadużywania alkoholu, a przy tym podstawowych zasadach dbania o siebie i zdrowy styl życia.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.