Świerzb – domowe sposoby leczenia

Świerzb − domowe sposoby leczenia Świerzb jest bardzo zaraźliwą i wyjątkowo nieprzyjemną chorobą skóry, objawiającą się silnym swędzeniem oraz wysypką. Z […]

świerzb domowe sposoby

Świerzb − domowe sposoby leczenia

Świerzb jest bardzo zaraźliwą i wyjątkowo nieprzyjemną chorobą skóry, objawiającą się silnym swędzeniem oraz wysypką. Z racji tej  uciążliwości najlepiej zapobiegać mu za wszelką cenę, dbając przede wszystkim o higienę osobistą.

Gdy już pojawi się świerzb, najlepiej udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednie i skuteczne środki farmakologiczne, głównie w postaci kremów i maści. Swoją walkę z chorobą warto również wspomóc i tym samym przyspieszyć wyleczenie naturalnymi, domowymi sposobami, które dodatkowo przyniosą ulgę, zmniejszając swędzenie skóry.

świerzb domowe sposoby

Ocet

Świerzb można próbować pokonać ogólnodostępną bronią, jaką jest zwykły, domowy ocet, ponieważ zabija on nie tylko dorosłe świerzbowce, ale również ich larwy oraz jajeczka. Na miejsca zmienione chorobowo można robić okłady z octu, ale najlepsze efekty daje dokładne i częste smarowanie nim całego ciała. Taką kurację powinno się prowadzić przez 14 dni, dobrze wmasowując ocet w skórę 2 razy dziennie. Podczas terapii niestety należy się nastawić na nieprzyjemny zapach ciała oraz możliwość odczuwania pieczenia w miejscach, gdzie zagnieździł się świerzb.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma przede wszystkim działanie kojące, łagodzące oraz antybakteryjne. Dodatkowo ma właściwości lecznicze i przyspiesza gojenie ran. Najlepiej wmasowywać go w miejsce zmienione chorobowo przez 30 minut (bez rozcieńczania). Można go również użyć 2 razy dziennie do kąpieli rano i wieczorem (ok. 25 kropli olejku na wannę ciepłej wody), bądź też do okładów (do miejsc zainfekowanych przykłada się wacik nasączony kilkoma kroplami olejku herbacianego). Dobre efekty daje również smarowanie całego ciała takim olejkiem, najlepiej 2 razy dziennie.

Olejki eteryczne

W złagodzeniu objawów świerzbu może pomóc nacieranie skóry także innymi olejkami, używanymi zazwyczaj do aromaterapii. Najlepiej nadają się do tego produkty o zapachu lawendy (olejek lawendowy) bądź też cynamonu (olejek cynamonowy). Ważne jest, żeby nacierać nimi chore miejsca 2, a nawet 3 razy dziennie.

Olej z miodli indyjskiej

Inaczej zwany olejem neem, ma działanie łagodzące i zmniejszające swędzenie, dzięki czemu przynosi znaczną ulgę. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.  Całe ciało należy nim dokładnie nasmarować i pozostawić na 30 minut. Można również nakładać olej miejscowo, na konkretne obszary skóry zajęte przez świerzb. Jeżeli uda się kupić sproszkowane liście neem, to warto je wymieszać z niewielką ilością wody i z powstałej papki robić okłady, najlepiej godzinne.

Olejek tamanu

Olejek tamanu, jak twierdzą naukowcy, posiada m.in. silne właściwości gojące, przeciwzapalne, antygrzybiczne oraz antybakteryjne. Dodatkowo łagodzi świąd skóry. Podobnie, jak w przypadku pozostałych olejków, najlepiej jest go dokładnie wmasowywać w zmienione chorobowo miejsca.

Kurkuma

Sproszkowaną (mieloną) kurkumę (10 łyżek) trzeba bardzo dokładnie zmieszać ze szklanką mąki oraz szklanką mleka, aż powstanie jednolita, gładka papka. Tak przygotowane smarowidło nakłada się na zainfekowane miejsca i trzyma przez około pół godziny, po czym spłukuje letnią wodą. Żeby kuracja dała efekty, najlepiej prowadzić ją codziennie, przez kolejne 7 dni (raz dziennie). Naukowcy dowodzą, że kurkuma skutecznie zwalcza stany zapalne, dzięki czemu ma właściwości lecznicze.

Nalewka z ostróżki polnej

Dobrym naturalnym sposobem na złagodzenie objawów, jakie daje świerzb jest przemywanie skóry 2-3 razy dziennie nalewką z ostróżki polnej. Jak przygotować taką nalewkę? 10 gramów wysuszonego ziela ostróżki polnej (do kupienia w większości sklepów zielarskich) zalewa się połową szklanki wódki i odstawia na tydzień w suche i nienasłonecznione miejsce.

Picie naparów z ziół

W zwalczaniu stanów zapalnych skóry pomoże picie naparów z ziół, takich jak: piołun pospolity, tymianek, kozłek lekarski oraz nagietek. Wszystkie mają działanie przeciwzapalne.

Maści przeciwhistaminowe

Jeżeli świąd skóry towarzyszący świerzbowi jest wyjątkowo uciążliwy, warto zaopatrzyć się w aptece w maść przeciwhistaminową, do nabycia bez recepty.

Inne domowe sposoby na złagodzenie świądu skóry

  • tabletki zawierające suchy wyciąg z pokrzywy (przy nasilonych objawach: 1-2 tabletki co 2-4 godziny)
  • płukanki z orzecha włoskiego lub rdestu ptasiego (przemywa się nimi miejsca zmienione chorobowo)
  • kąpiele lub okłady wodne z dodatkiem płatków owsianych lub krochmalu
  • naprzemienne prysznice (na zmianę: raz woda ciepła, raz zimna)

Nie wolno zapominać o tym, że po skończonej walce ze świerzbem należy koniecznie wyprać – w możliwie najwyższej temperaturze – ręczniki, pościel, odzież oraz bieliznę, aby uniknąć nawrotu choroby. Dodatkowo, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

logo