Świerzb – jak mu zapobiegać?

Świerzb – jak mu zapobiegać? Świerzb to choroba skóry wywoływana przez pasożyty zwane świerzbowcami ludzkimi. Objawia się ona silnym swędzeniem […]

świerzb

Świerzb – jak mu zapobiegać?

Świerzb to choroba skóry wywoływana przez pasożyty zwane świerzbowcami ludzkimi. Objawia się ona silnym swędzeniem naskórka i wysypką. W jaki sposób możemy się przed nią ochronić?

świerzb

Jak dochodzi do zarażenia?

Świerzbem zarazić można się przez bezpośredni kontakt z chorym – np. przez podanie dłoni, przytulenie czy stosunek płciowy. Rzadziej zdarza się to poprzez używanie jego rzeczy osobistych, jak pościel, ubrania czy ręcznik. Wbrew pozorom świerzb nie zawsze atakuje osoby pochodzące ze środowisk, w których spotyka się zaniedbania higieniczne. Równie często przytrafia się on tym, którzy w prawidłowy sposób pielęgnują swoje ciało. Najbardziej jesteśmy na niego narażeni wówczas, gdy nasza odporność jest obniżona i często przebywamy w dużych skupiskach ludzkich. Dolegliwość ta jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które na co dzień mają kontakt ze swoimi rówieśnikami w szkołach, przedszkolach, na placach zabawach czy w świetlicach. Jeżeli zauważymy u naszej pociechy pierwsze objawy świadczące o tym, że zaatakował ją świerzb, warto jak najszybciej zgłosić to do dyrekcji placówki edukacyjnej. Powinna ona poinformować rodziców o wykrytym zagrożeniu i rozpocząć przeglądy higieniczne zarówno wśród wychowanków, jak i pracowników.

Znaczenie higieny

Niezwykle ważnym działaniem profilaktycznym jest właściwa higiena. Przed posiłkiem czy po przyjściu z zewnątrz do domu obowiązkowo umyjmy dłonie. Każdego dnia dokładnie myjmy całe ciało. Im lepiej nasza skóra będzie oczyszczona, tym mniejsze ryzyko, że zagnieżdżać będą się na niej pasożyty. Pamiętać należy również o regularnym zmienianiu pościeli i ręczników (każdy domownik powinien posiadać swój własny komplet). Nie pożyczajmy ubrań od osób trzecich i nie używajmy ich rzeczy osobistych. Szczególną ostrożność zachowajmy podczas korzystania z publicznych toalet i natrysków. Niezbędne jest również codzienne zmienianie bielizny oraz regularne pranie i prasowanie noszonych ubrań. Róbmy to w temperaturze 90°C lub też stosujmy do prania specjalne środki bakteriobójcze, które są skuteczne już w temperaturze 30°C.

Świerzb – leczenie

Jeżeli zaobserwujemy na naszej skórze lub też na skórze któregoś z domowników pierwsze objawy świerzbu, należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub pediatry. Leczenie opiera się między innymi o zastosowanie specjalnej maści ze środkiem owadobójczym (zwykle wystarcza jednorazowa aplikacja, czasami konieczne jest jej powtórzenie po około 2 tygodniach) czy maści z siarką lub dziegciem (powinno się je aplikować przez kilkanaście dni; niestety mają one nieprzyjemny zapach i mogą brudzić ubrania, dlatego najlepiej nakładać je na noc). Należy także obciąć krótko paznokcie, gdyż mogą pod nimi znajdować się świerzbowce lub złożone jaja. Leczeniu poddani powinni zostać wszyscy domownicy. Przez co najmniej 2 tygodnie od rozpoczęcia kuracji nie należy korzystać z ręczników, pościeli, bielizny i odzieży, które były noszone podczas choroby. Mieszkanie należy dokładnie wysprzątać, a torbę z odkurzacza jak najszybciej wyrzucić, aby skutecznie pozbyć się pasożytów z otoczenia. Pluszowe zabawki dzieci warto umieścić na co najmniej 3 dni w szczelnie zamkniętych plastikowych workach.

Odpowiednia higiena jest naszym największym sprzymierzeńcem w walce ze świerzbem. W przypadku tej dolegliwości najlepiej jest stosować się do zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, gdyż walka z pasożytami bywa uciążliwa i wymaga sporej dyscypliny.

logo