Tatuaż – jak o niego dbać i jak go usunąć?

Tatuaż – za i przeciw Moda na tatuaże trwa i nie przemija. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, jakie ryzyko wiąże […]

tatuaż

Tatuaż – za i przeciw

Moda na tatuaże trwa i nie przemija. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, jakie ryzyko wiąże się z jego wykonaniem oraz jak pielęgnować tatuaż a w razie potrzeby – czy można usunąć?

tatuaż

Przed wykonaniem tatuażu należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Choć zwykle nie jest to dla nas zabieg niebezpieczny, główne ryzyko jest związane z utrzymaniem w pełni higienicznych warunków. Wraz z pigmentem mogą zostać bowiem wprowadzone do skóry czynniki infekcyjne i wirusowe. Dlatego z dużą rozwagą należy zwracać uwagę na to, czy wybieramy w pełni profesjonalny i doświadczony salon tatuażu.

Sterylność zabiegu

Tatuażysta musi dbać o sterylność zabiegu. Nie uchroni nas to jednak przed możliwością wystąpienia reakcji alergicznej. Trzymajmy się zaleceń tatuażysty i niezwłocznie reagujmy na wszelkie niepokojące objawy.

Pielęgnacja po zabiegu

Po zabiegu do mycia tatuażu powinno się używać letniej wody oraz żelu antybakteryjnego lub łagodnego mydła. Przemywać należy go 2 – 3 razy dziennie. Tatuaż smarujemy także maścią z witaminą A lub maściami przeciwbakteryjnymi. Pamiętajmy, by do jego pielęgnacji nie stosować wazeliny. Może być ona zbyt ciężka na świeżą ranę.

Podobnie rzecz się ma, jeżeli chodzi o balsamy czy kremy do ciała. Nie zapominajmy, że naturalnym procesem gojenia jest pojawianie się niewielkich strupków. By je załagodzić 2-3 razy dziennie możemy wykonywać wilgotne, ciepłe okłady. Tatuaż należy również chronić pod słońcem. Działanie promieni ultrafioletowych może spowodować, że zacznie on blaknąć.

tatuaż

W tył zwrot – usunięcie tatuażu

Jeśli nasz plan się nie powiódł lub tatuaż znudził nam się po jakimś czasie, możemy podjąć próbę jego usunięcia. Jej powodzenie jest uzależnione zarówno od głębokości i gęstości pigmentu, sposobu wykonania tatuażu, jego koloru, wielkości oraz lokalizacji.

Łatwiej pozbyć się tatuaży ciemnych – w takich kolorach, jak niebieski, granatowy czy czarny niż tych czerwonych, brązowych, pomarańczowych, zielonych, żółtych czy białych.

Wyróżnia się dwie główne metody usuwania tatuażulaserową i chirurgiczną.

Metoda laserowa

Opiera się ona na pochłanianiu zawartych w tatuażu barwników przez wiązki lasera. W przypadku tego typu metody niezbędnych jest kilka serii. Ich ilość waha się zwykle od 2 do 10 i wykonuje się je w kilkutygodniowych odstępach. Pamiętać należy, że tatuaż szczególnie po jednym zabiegu, może  nie zostać usunięty całkowicie.  Zmniejszyć może się jego intensywność, albo jedynie kontury ulegną rozmyciu. Wyjątkową skuteczność umożliwiają nowoczesne lasery pikosekundowe. Jednak z reguły lekarz dermatolog zaleca kilka zabiegów laserowych(około 2-3) lub w niektórych przypadkach proponuję inną metodę usuwania tatuażu.

Wśród możliwych powikłań warto wymienić przebarwienia, blizny, zmianę tekstury skóry, odczyny uczuleniowe czy infekcje wirusowe i bakteryjne. Najczęściej jednak po tatuażu pozostaje jedynie niewielka opuchlizna i zaczerwienienie, które znikają po kilku dniach.

Cena tego typu zabiegu waha się od około 500 do około 1500 złotych. Miejsce naświetlania powinno smarować się preparatami natłuszczającymi i przyspieszającymi gojenie. Przez pół roku od zabiegu unikać należy światła słonecznego, solarium i samoopalaczy. Przez kilka – kilkanaście dni zrezygnować natomiast musimy z długiego moczenia miejsca, które poddane zostało zabiegowi, masaży oraz ćwiczeń fizycznych.

Metoda chirurgiczna

Stosuje się ją wówczas, gdy laseroterapia okazała się nieskuteczna. Pamiętać musimy przy tym jednak, że usunięcie tatuażu w ten sposób wiąże się z mało estetycznymi bliznami. W związku z tym metodę taką zaleca się jedynie przy tatuażach o niewielkiej objętości.

Usuwanie tatuażu – inne metody 

  • „Cover up” – wykonanie nowego tatuażu w taki sposób, by zasłonić ten niechciany,
  • Kamuflaż – wykonanie tatuażu z barwnikami koloru skóry na starym tatuażu,
  • Dermabrazja mechaniczna – usuwanie powierzchownych warstw skóry wraz z barwnikiem przy użyciu specjalnego urządzenia posiadającego głowicę ścierną,
  • Salabrazja – zabieg z użyciem chlorku sodu. Jest on mało skuteczny, a co więcej pozostawić może liczne blizny i odbarwienia,
  • Peeling chemiczny – na fragment skóry, który pokryty jest tatuażem nakładany jest kwas o właściwościach silnie złuszczających. Tutaj również istnieje ryzyko powstawania blizn i przebarwień.

logo