Trądzik hormonalny – kogo i dlaczego atakuje?

Trądzik hormonalny Do gabinetów dermatologicznych z problemem trądziku zgłasza się coraz więcej osób dorosłych. Ma to związek z zaburzoną gospodarką […]

trądzik hormonalny objawy

Trądzik hormonalny

Do gabinetów dermatologicznych z problemem trądziku zgłasza się coraz więcej osób dorosłych. Ma to związek z zaburzoną gospodarką hormonalną, na którą wpływają nasze warunki życia (m.in. zanieczyszczenia, dieta, stres). Wynikiem tego jest sytuacja, w której nawet u osób dotychczas nie borykających się z trądzikiem, nagle pojawia się trądzik hormonalny.

trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny u kobiet

Trądzik hormonalny, nazywany również trądzikiem dorosłych („adult acne”), najczęściej występuje u kobiet po 25. roku życia. Atakuje on głównie płeć żeńską, ze względu na częste wahania poziomu oraz typu wydzielanych hormonów. Zmiany skórne przeważnie występują w okolicach ust i na brodzie. Tworzą się one bardzo szybko, czasami nawet w ciągu jednego dnia i mają postać rosnących, bolesnych guzków. Dzieje się to na przykład przed miesiączką, w trakcie ciąży czy menopauzy. Trądzik pojawia się albo tuż przed, albo w trakcie burzy hormonalnej zachodzącej w organizmie kobiety. Jednak nie tylko hormony płciowe odpowiadają za pojawienie się zmian trądzikowych. Istotną rolę podczas tego procesu odgrywają także błędy dietetyczne, przemęczenie, wczesne rozpoczęcie kuracji antykoncepcyjnej czy długotrwałe narażenie na stres. Takie czynniki mogą powodować w organizmie wzrost poziomu kortyzolu, który nazywany jest popularnie hormonem stresu. Sprawia on, że gruczoły łojowe zaczynają nadmiernie produkować sebum, co w konsekwencji powoduje zatykanie się ujść porów. Na trądzik hormonalny o wiele bardziej narażone są ponadto osoby, które cierpią na zaburzenia tarczycy – głównie jej nadczynność.

 

Tabletki na trądzik –  TOP 6 najskuteczniejszych preparatów

 

Trądzik androgenny i estrogenny (różowaty)

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, zasadniczy wpływ na trądzik hormonalny mają męskie hormony płciowe, czyli androgeny. Oddziałują one na gruczoły łojowe skóry i powodują nadmierne wydzielanie sebum. Leczenie trądziku androgennego i estrogennego jest zupełnie odmienne, dlatego też niezwykle ważna jest diagnostyka wstępna. Trądzik androgenny przybiera zwykle postać grudkowo-zaskórnikową bez zaczerwienienia, a wypryski przeważnie pojawiają się na obwodowych częściach twarzy – szyi, czole, brodzie i plecach. Przybierają one spore rozmiary i często są bolące. Tego typu trądzikowi bardzo często towarzyszy wypadanie i przetłuszczanie się włosów oraz hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego. Z kolei trądzik różowaty w początkowym stadium przybiera postać rumienia i pajączkowatego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Nieco później pojawić mogą się charakterystyczne zmiany krostkowo-grudkowo-rumieniowe oraz pieczenie i świąd skóry. W najbardziej zaawansowanym stadium na naskórku występują zapalne guzy i nacieki. Trądzik różowaty przeważnie pojawia się na brodzie, policzkach, czole i nosie, a nieco rzadziej także na skórze głowy, plecach, dekolcie oraz za uszami.

 

Leczenie trądziku hormonalnego

Leczenie rozpocząć należy od badań hormonalnych krwi, które u kobiet wykonywać trzeba w określonych dniach cyklu miesiączkowego. Ustala się wtedy poziom hormonów płciowych w surowicy krwi, a czasem także hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową i tarczycę. Leczenie prowadzić należy pod kontrolą dermatologa. Podczas niego stosuje się przeważnie terapię hormonalną, antybiotykoterapię lub leczenie zabiegowe. W likwidowaniu wyprysków i pozostałych po nich blizn, pomóc mogą także takie zabiegi, jak peeling chemiczny, mikrodermabrazja czy kuracja laserowa.

Nigdy nie próbujmy leczyć trądziku hormonalnego na własną rękę. Kurację rozpocząć możemy dopiero po przeprowadzeniu przez lekarza szczegółowego wywiadu na temat stanu naszego zdrowia, a najczęściej dopiero po diagnostyce endokrynologicznej.

logo