Trądzik na plecach

Trądzik na plecach Trądzik na plecach ma takie same przyczyny występowania, jak trądzik pospolity, który pojawia się na twarzy. Odpowiada za […]

trądzik na plecach

Trądzik na plecach

Trądzik na plecach ma takie same przyczyny występowania, jak trądzik pospolity, który pojawia się na twarzy. Odpowiada za niego mechanizm nadmiernej produkcji sebum w gruczołach łojowych, jak też namnażanie się martwych komórek skóry.

trądzik na plecach

Trądzik na plecach – leczenie

Za zmiany trądzikowe odpowiadają przede wszystkim geny. Możemy mieć odziedziczoną skłonność do nadprodukcji łoju skórnego, czego konsekwencją jest pojawianie się wyprysków w okresie młodzieńczym, jak też w latach późniejszych. W takiej sytuacji rzadko będziemy w stanie poradzić sobie sami. Dlatego najlepiej od razu skonsultować się z dermatologiem, który zaleci skuteczną dla nas metodę leczenia. Dobór preparatów miejscowych lub doustnych na trądzik na plecach jest uzależniony zarówno od rodzaju, jak i intensywności zmian skórnych. Główną zaletą środków do stosowania wewnętrznego są szybsze rezultaty, wadą – możliwość występowania skutków ubocznych.

tabletki na trądzik bez recepty - Nonacne
tabletki na trądzik bez recepty – Nonacne

Pielęgnacja i higiena to podstawa

Sposobem na trądzik na plecach może być też systematyczne oczyszczanie skóry. Dolegliwość pojawia się bowiem wówczas, kiedy dochodzi do zmieszania się łoju i martwych komórek nabłonka. Efektem tego są zatkane pory, które stanowią idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Pamiętając o właściwej higienie skóry i złuszczaniu jej co najmniej raz w tygodniu, zmniejszymy intensywność tego procesu. Gdy bierzemy kąpiel, pamiętajmy, aby używać łagodnego mydła i gąbki z długim uchwytem, która pozwoli nam na dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. Na rynku dostępne są specjalne przeciwtrądzikowe preparaty do mycia, które zawierają w swoim składzie substancje łagodzące objawy trądziku. Do żelu, którym myjemy plecy, dodać możemy glinkę marokańską, olejek manuka, lub ekstrakt z drzewa herbacianego. Wykonać możemy również peeling z soku z cytryny, mleka, płatków owsianych i wody. Gdy mamy skórę tłustą, stosujmy preparaty, które w składzie zawierają kwas glikolowy lub salicylowy. Delikatnie złuszczają one skórę i pomagają odblokować pory. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że zbyt częste kąpiele w gorącej wodzie mogą nasilić trądzik na plecach. Do kąpieli używajmy więc wody letniej, a prysznic bierzmy nie częściej niż dwa razy dziennie.

Odzież i jej pranie

Niemałe znaczenie mają także materiały, z jakich wyprodukowane zostały noszone przez nas ubrania. Przy trądziku na plecach najlepiej sprawdzą naturalne i oddychające tkaniny, jak na przykład bawełna. Jeżeli na naszym ciele nagle pojawiły się silne objawy, jak najszybciej zmieńmy proszek do prania i płyn do płukania. Detergenty, jakie się w nich znajdują, mogą uczulać i pogarszać stan skórnych dolegliwości. Warto w takim przypadku wypróbować na przykład specjalne, hipoalergiczne orzechy do prania. Zrezygnujmy również z noszenia plecaka. Jego ciężar powodować może bowiem powstawanie obrzęków i nadmierną potliwość, przez co wypryski będą rozprzestrzeniały się na plecach, jak też w innych rejonach ciała.

Odpowiednia dieta

Na uwagę podczas leczenia trądziku na plecach zasługuje także zbilansowana dieta. Najlepiej, aby znalazły się w niej produkty bogate w antyoksydanty, jak warzywa, owoce czy wyroby pełnoziarniste. Pomagają one w walce z wolnymi rodnikami, które wpływają zarówno za kondycję naszej skóry, jak też zachodzące na niej procesy zapalne. Jeżeli zauważymy, że po spożyciu tłustych dań, fast foodu czy produktów typu czekolada czy orzeszki ziemne, stan trądziku na naszych plecach pogorszył się, jak najszybciej wykluczmy je z codziennego menu.

Trądzik na plecach to bardzo popularna dolegliwość. Szacuje się, że walczy z nim co trzeci nastolatek i co czwarta osoba dorosła. Jednak zastosowanie odpowiednich preparatów w połączeniu z regularnym oczyszczaniem zwykle przynosi trwałe efekty.

 

Przeczytaj też:  

 

Tabletki na trądzik –  TOP 6 najskuteczniejszych preparatów

 

Dieta na trądzik: co szkodzi, a co pomaga?

logo