Trądzik pospolity (łac. acne vulgaris)

Trądzik pospolity (z łac. acne vulgaris) – problem nie tylko nastolatków Trądzik pospolity to przewlekła choroba aparatu włosowo – łojowego, […]

Trądzik pospolity (z łac. acne vulgaris) – problem nie tylko nastolatków

Trądzik pospolity to przewlekła choroba aparatu włosowo – łojowego, której towarzyszy łojotok. Borykają się z nią nie tylko nastolatki, w przypadku których przyczyną jest zwykle nagły wzrost wydzielania się hormonów płciowych, lecz również osoby dorosłe.

trądzik pospolity

Trądzik pospolity – przyczyny

Na występowanie trądziku mają wpływ trzy czynniki – rozwój bakterii wewnątrz mieszka włosowego, zatykanie się gruczołów łojowych i nadmierne wydzielanie się sebum. Nie każda osoba w wieku nastoletnim doświadcza jednak tego problemu. Zależy on od osobniczej skłonności do rogowacenia ujść mieszków włosowych i nadmiernej produkcji łoju. W sporej części przypadków jest to uwarunkowane genetycznie. Trądzik pospolity może posiadać również przyczyny mikrobiologiczne. Wywołują go np. bakterie Propionibacterium acnes, które namnażają się w gruczołach łojowych i produkują enzymy lipotyczne. Te z kolei są odpowiedzialne za hydrolizę (rozkład) trójglicerydów obecnych w łoju.

Objawy trądziku pospolitego

Zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się w okolicach ,policzków, brody, czoła, nosa, a także na klatce piersiowej i plecach. Wyróżnia się zmiany zapalne pod postacią grudek, krostek i torbieli zawierających materiał ropny oraz zmiany niezapalne, które przybierają formę zaskórników otwartych i zamkniętych oraz mikrozaskórników. Zmiany występują przewlekle, jednak zwykle ulegają poprawie w okresie letnim. Mogą one nasilać się w wyniku stresu czy niewłaściwej diety (np. duża ilość czekolady, ostre potrawy). U kobiet do zaostrzenia się zmian zapalnych dochodzi przed menstruacją. Ma to związek z większym uwodnieniem nabłonka, które przypada na ten okres.

Leczenie trądziku pospolitego

Leczenie trądziku pospolitego to proces długotrwały, który może trwać od 6 miesięcy do nawet kilku lat. Wymaga on od chorego cierpliwości i systematyczności. Podczas tego nie należy samemu wyciskać lub podrażniać zmian chorobowych, lecz skierować się dermatologa, który dobierze kurację i zaleci właściwą pielęgnację. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, trądzik pospolity leczy się za pomocą środków stosowanych miejscowo, terapii ogólnej lub skojarzenia terapii ogólnej i miejscowej. W lekkich przypadkach wystarcza zazwyczaj terapia zewnętrzna, w ciężkich stadiach choroby sięga się natomiast po preparaty doustne. Po zakończeniu terapii doustnej często stosuje się leczenie miejscowe, które podtrzymuje efekty.

Środki pomocnena trądzik pospolity

Wśród środków stosowanych miejscowo znajdują się antybiotyki, takie jak chloramfenikol, erytromycyna, klindamycyna, sulfacetamid, i retinoidy (adapalen, izotretynoina, tretynoina i retinol). W terapii ogólnej podaje się antybiotyki (tetracykliny) lub retinoidy (izotretynoinę). Trądzik pospolity leczy się także poprzez zastosowanie terapii hormonalnej lub autoszczepionki. Dobry wpływ na chorą skórę ma również fototerapia oraz zażywanie wybranych witamin (PP, B12 i C). Oprócz dobranych indywidualnie leków pomocne okazać mogą się również tabletki na trądzik bez recepty oraz łagodne preparaty apteczne, np. żele oczyszczające z mentolem czy tymolem.

Po terapii

Całkowite wyleczenie trądziku pospolitego i uniknięcie nieestetycznych zmian na skórze (blizn lub przetok) możliwe jest wówczas, gdy odpowiednią terapię zastosuje się na wczesnym etapie rozwoju zmian chorobowych. Również po zakończeniu choroby warto odpowiednio pielęgnować skórę, m.in. nie wygniatać samodzielnie grudek, unikać tłustych kremów, nie dopuszczać do wysuszenia cery za pomocą preparatów z zawartością alkoholu i regularnie stosować peelingi enzymatyczne.

Przeczytaj też:  

24 błędy, za które pokocha Cie trądzik!

logo