Trądzik różowaty leczenie

Trądzik różowaty – leczenie Trądzik różowaty (z łac. acne rosacea) to jedna z tych chorób skóry, których geneza nie została do tej pory […]

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty – leczenie

Trądzik różowaty (z łac. acne rosacea) to jedna z tych chorób skóry, których geneza nie została do tej pory wyjaśniona, dlatego jej leczenie trądziku różowatego jest bardzo trudne. Jego przyczyny wiążą się zarówno z czynnikami genetycznymi, problemami naczynioruchowymi i immunologicznymi, jak też z czynnikami środowiskowymi, jak przykładowo stres czy niewłaściwa dieta.

Trądzik różowaty leczenie

Trądzik różowaty objawy – Jak go rozpoznać?

Ta przewlekła zapalna choroba skóry objawia się głównie poszerzonymi naczyniami krwionośnymi i rumieniem, który pojawia się przeważnie na środkowej części twarzy. Nieleczony trądzik różowaty może przeistoczyć się w bolesne krostki i grudki. Czasem dojść może również do zwłóknienia i przerostu gruczołów łojowych. Na samym początku choroby zaobserwować można czerwienienie się skóry twarzy (zwłaszcza policzków), na skutek działania takich czynników, jak stres, nagłe zmiany temperatury, dieta bogata w ostre przyprawy czy spożywanie dużych ilości gorących napojów i alkoholu. Objawy nasilić mogą się również podczas kąpieli w basenie z chlorowaną wodą czy wizyty w saunie, gorąca lub mroźnego powietrza.  Mogą one również towarzyszyć zaburzeniom endokrynologicznym, jak np. choroby tarczycy. Dodatkowo można też zaobserwować rozszerzone naczynia włosowate i uczucie pieczenia policzków. W drugim stadium trądziku różowatego pojawiają się dodatkowo mniejsze, bądź większe grudki i krostki, w okolicach zaczerwienionej skóry. W najbardziej zaawansowanym stadium trądziku różowatego, zaobserwować można grudkowate i naciekowe stany zapalne na nosie oraz opuchnięcia. U niektórych osób mogą pojawić się również stany zapalne w okolicach oczu.

Trądzik różowaty – garść statystyk na jego temat

Jak pokazują badania statystyczne, z trądzikiem różowatym boryka się około 10% całej populacji. Przeważnie są to osoby o jasnej karnacji, oczach i włosach. Choroba ta zwykle pojawia się u osób w przedziale od 30 do 55 lat. Więcej przypadków zachorowań dotyczy kobiet, lecz u mężczyzn przebieg trądziku różowatego jest znacznie cięższy.

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie trądziku różowatego jest trudne, zwłaszcza w przypadku zaawansowanego stadium choroby, które wymaga długiej (często wielomiesięcznej) i żmudnej terapii. W przypadku trądziku różowatego stosuje leczenie zindywidualizowane, które dermatolog dobiera do stadium choroby występującej u danego pacjenta. Specjalista musi również wziąć pod uwagę czynniki współwystępujące. Ponieważ nie wyjaśniono do końca, jakie są przyczyny trądziku różowatego, leczy się go za pomocą szerokiej gamy leków. Do najczęściej stosowanych substancji leczniczych, zawartych w lekach na receptę, zalicza się:

 • metronidazol;
 • erytromycyna i klindamycyna – antybiotyki stosowane zewnętrznie;
 • redukujące rumień roztwory: 10% sulfacetamidu sodu i 5% siarki;
 • kwas azelinowy – skuteczny w miejscowym leczeniu zmian grudkowo-krostkowym, ale niezalecany w postaci rumieniowej trądziku;
 • nadtlenek benzoliu – zalecany tylko w trądziku naciekowo-przerostowym;
 • retinoidy;
 • 2% ketokonazol.

Z kolei w leczeniu ogólnym lekarz ma do wyboru przykładowo następujące substancje lecznicze (zawarte w lekach na receptę):

 • tetracykliny I i II generacji;
 • metronidazol;
 • makrolidy;
 • izotretynoina.

Środki przeznaczone do stosowania miejscowego na skórę, bez recepty:

FINACEA żel (30g) – substancją czynną leku jest kwas azelainowy.  Żel charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Redukuje objawy stanu zapalnego i zaczerwienienia skóry towarzyszące trądzikowi różowatemu oraz zmniejsza grudkowate stany zapalne i krosty.

Skinception Rosacea (30ml) – innowacyjne serum na trądzik różowaty, do stosowania bezpośrednio na zmiany. Zawiera botaniczne peptydy. Wykazuje działanie kojące, zmniejsza stany zapalne skóry oraz zaczerwienienia. Wpływa na ogólną poprawę kondycji skóry. Efekty stosowania serum na trądzik różowaty pojawiają się już w ciągu 4-8 tygodni.

 trądzik różowaty leczenie - serum

Kremy na trądzik różowaty oraz właściwa pielęgnacja skóry:

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry powinny być delikatne i mieć naturalne PH, zbliżone do odczynu skóry. Najlepiej stosować kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, np.:

Iwostin Rosacin (40ml) – krem łagodzący na dzień, przeznaczony dla skóry z trądzikiem różowatym. Ogranicza rumień i działa wzmacniająco na naczynia krwionośne.

ZIAJA med (50ml) –  antybakteryjny krem na trądzik różowaty, redukujący podrażnienia. Przeciwdziała tworzeniu się zmian grudkowo – krostkowych.

Ponadto woda używana do mycia twarzy powinna być letnia – nie można używać wody gorącej oraz zimnej. Jeżeli przemywamy twarz tonikiem, powinien on być bezalkoholowy.

Dermatolog może zalecić również pacjentowi terapię światłem lub laserem, które dają doskonałe efekty.

Natomiast w leczeniu postaci przerostowej (najbardziej zaawansowane stadium trądziku różowatego) konieczny może okazać się zabieg operacyjny.

Trądzik różowaty – zapobieganie rozwojowi i nasileniu objawów

Trądzik różowaty nie jest chorobą łatwą w leczeniu. Dlatego jeśli wiemy, że posiadamy do niej predyspozycje genetyczne lub skłonności osobnicze, warto uważać na nasilanie się i rozwój objawów. W tym celu musimy pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry, unikać silnego słońca i mrozu, minimalizować stresujące sytuacje oraz stosować odpowiednią dietę na trądzik różowaty, w tym unikać nadmiernej ilości alkoholu, ostrych i gorących potraw, mocnej herbaty i kawy.

logo