Zdrowa i piękna skóra

Trądzik różowaty na celowniku

Redakcja Dermatolog.pl, 26 listopada 2014

Trądzik różowaty na celowniku

Trądzik różowaty to przewlekła choroba. Z tego względu dyscyplina oraz systematyczność – to dwie podstawowe zasady podczas leczenia trądziku różowatego. U osób ze skłonnością do trądziku różowatego należy też stosować działania profilaktyczne w postaci odpowiedniej pielęgnacji oraz diety.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty – przypadłość osób dorosłych

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry, u której podstaw leżą zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych oraz naczyń krwionośnych. W ostatnim czasie wspomina się także, że jej genezą mogą być drożdżaki, a nawet zaburzenia w pracy układu pokarmowego (np. niedokwaśność soku żołądkowego). Objawia się ona rumieniem na twarzy, sinoczerwonym zabarwieniem nosa oraz części policzków, a czasem także grudkami w ujściach mieszków włosowych.

Trądzik różowaty dotyka osoby dorosłe, głównie kobiety po 40 roku życia.

4 oblicza choroby

Trądzik różowaty może występować w różnych postaciach:

  • Pierwszą z nich jest rumień, występujący głównie na policzkach – zaczerwienienie, które połączone jest z poszerzeniem drobnych naczyń krwionośnych, tak zwanymi „pajączkami naczyniowymi”.
  • Druga to zaczerwienienie skóry, któremu towarzyszą grudki oraz krostki.
  • Trzecia to przerost gruczołów łojowych oraz tkanki łącznej na nosie (przeważnie spotyka się ją u mężczyzn).
  • Czwarta natomiast objawia się zapaleniem spojówek, rogówki oraz brzegów powiek.

Gdy zaobserwujemy u siebie któryś z tych objawów, warto udać się do dermatologa, który zaleci odpowiedni plan leczenia.

Czego unikać?

Trądzik różowaty nasila się na skutek szeregu czynników, takich jak m.in. stres, niewłaściwa dieta, gwałtowne wahania temperatur, ekspozycja na wiatr, przesuszenie powietrza (na skutek kontaktu ze szkodliwymi oparami chemicznymi czy dymem tytoniowym), promienie ultrafioletowe, regularne przebywanie w saunie oraz na słońcu, nadmierny wysiłek fizyczny, alkohol, mocna kawa i herbata, czekolada, gorące i ostre potrawy oraz dania typu fast food.

Pierwsza pomoc u kosmetyczki

Na trądzik różowaty zaleca się kuracje, które silnie obkurczają naczynia krwionośne i są połączone z regeneracją oraz uelastycznieniem. W ich ramach aplikowane są bezpośrednio do skóry przy pomocy ultradźwięków lub manualnie składniki aktywne, które redukują rumień. Ponadto warto stosować zabiegi o właściwościach regenerująco-obkurczająco-wybielających, podczas których stosuje się witaminę C (ma działanie antyoksydacyjne i rozjaśniające) oraz biotynę (regeneruje naskórek).  Kolejną możliwością są zabiegi z użyciem kwasy azelainowego (łagodzi stany zapalne, posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przeciwdziała przenoszeniu się bakterii), elektrokoagulację czy zabiegi z użyciem lasera, które dobrze radzą sobie ze zmianami naczyniowymi.

Ponadto należy stosować do pielęgnacji skóry odpowiednie kosmetyki na trądzik różowaty.

W przypadku zaawansowanego trądziku różowatego, niezbędne jest leczenie specjalistyczne, a nawet chirurgiczne.

S.O.S w gabinecie dermatologa

W leczeniu dermatologicznym stosuje się przede wszystkim doustne antybiotyki, takie jak erytromycyna, metronidazol czy tetracyklina. Wykorzystuje się także izotretinoinę należącą do grupy retinoidów, która reguluje mechanizm rogowacenia naskórka i hamuje aktywność układu immunologicznego. W rezultacie substancja ta zmniejsza odczyn i przyczynia się do redukcji wydzielania sebum.

Godne uwagi są także terapie miejscowe, podczas których stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne czy maści antybiotykowe. Ich działanie opiera się głównie na redukcji nawarstwionego naskórka oraz łagodzeniu odczynu zapalnego.

Przede wszystkim pielęgnacja

Poza leczeniem najbardziej istotną rolę odgrywa pielęgnacja, która zapobiega dalszym postępom choroby.

Do mycia twarzy należy stosować wodę mineralną lub wodę przegotowaną z dodatkiem żelu przeznaczonego do cery naczynkowej.

Unikać warto toników z dodatkiem alkoholu czy ziarnistych peelingów. Do codziennej pielęgnacji zaleca się preparaty bogate w witaminę K oraz C, flawonoidy, rutynę, aranikę górską i wyciąg z kasztanowca.

Produkty do makijażu czy demakijażu powinny być przeznaczone do skóry wrażliwej. Dodatkowo do repertuaru kosmetyków należy włączyć preparaty chroniące skórę przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych i słońcem. Z tego względu musimy zaprzyjaźnić się na stałe z filtrami. Według niektórych źródeł optymalna dla nas będzie wysokość SPF w przedziale od 15 do 30.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.