Zdrowa i piękna skóra

Trzydniówka u dziecka – wysoka gorączka, wysypka

Redakcja Dermatolog.pl, 4 lutego 2018

Trzydniówka u dziecka, czyli wysoka gorączka a potem wysypka

Trzydniówka ( inaczej choroba trzydniowa, wysypka nagła, rumień nagły) to zakaźna choroba wieku dziecięcego najczęściej wywoływana przez wirus Herpes typu 6. Trzydniówka dotyka głównie niemowlęta od 6. miesiąca życia i dzieci do 4. roku życia. Jej charakterystycznymi objawami klinicznymi są gorączka i różyczkopodobna wysypka. Trzydniówka to choroba powszechna o bardzo dużej zakaźności.

trzydniówka

Trzydniówka, jak wiele innych chorób wirusowych wieku dziecięcego, przebiega z rozsianą wysypką. Wysypka ta jest wiodącym objawem infekcji, często nie towarzyszą jej żadne inne symptomy. Nazwa „gorączka trzydniowa” podkreśla specyficzną sekwencyjną ewolucję objawów, gdyż pierwsze zmiany na skórze dziecka zwykle pojawiają się po spadku trwającej 3-4 dni gorączki.

 

Jak zaczyna się trzydniówka?

Epizod trzydniówki występuje nawet u 90% dzieci do 2. roku życia. Szczególnie narażone na zakażenie są dzieci mające regularny kontakt z rówieśnikami np. w żłobku, przedszkolu. Poporodowa odporność odmatczynna powoduje, że rumień nagły z reguły nie dotyczy niemowląt poniżej 2. miesiąca życia. Jednak ze względu na wysoką zakaźność kontakt dzieci w wieku przedszkolnym z wirusem Herpes zwykle zakończony jest rozwinięciem objawowej infekcji. Wówczas nagła gorączka o niewyjaśnionej etiologii dochodząca do 40⁰C i trwająca przez 3-5 dni może być zwiastunem nadciągającej wysypki, czyli najbardziej znamiennego objawu trzydniówki.

 

Trzydniówka wysypka

Po samoistnej normalizacji ciepłoty ciała dziecka pojawia się wysypka utrzymująca się 1-3 dni. Lokalizuje się ona głównie na karku, brzuchu, plecach lub na kończynach. Wysypka w przebiegu trzydniówki zazwyczaj jest bladoróżowa i drobnoplamista. Niekiedy przypomina wykwity skórne towarzyszące różyczce lub odrze.

Zwykle pojawia się jednoczasowo na tułowiu oraz na twarzy, obejmując następnie (w mniejszym stopniu) kończyny dziecka.  Wysypka ustępuje bez złuszczania czy przebarwień po około 2 dniach.

 

Dodatkowe objawy trzydniówki

W okresie gorączkowym poprzedzającym wysiew wykwitów skórnych dziecko często jest rozdrażnione i płaczliwe. Jego apetyt przeważnie ulega widocznemu osłabieniu. Gorączce mogą towarzyszyć powiększone węzły chłonne szyjne. Sporadycznie w badaniu przedmiotowym stwierdza się cechy zapalenia gardła i nieżytu nosa, biegunkę, a nawet drgawki gorączkowe (niegroźne drgawki wywołane wysoką temperaturą ciała dziecka).

 

Kiedy można podejrzewać trzydniówkę?

Wiek dziecka, 3 -4 dniowy okres gorączkowy oraz wystąpienie rozległej drobnoplamistej wysypki w okresie normalizacji temperatury ciała mogą sugerować rozpoznanie trzydniówki. Rumień nagły nie powoduje pogorszenia stanu ogólnego dziecka, a powikłania choroby np. odwodnienie mogą wynikać jedynie z wysokiej gorączki.

 

Leczenie trzydniówki

Postępowanie lecznicze koncentruje się na zwalczaniu zaobserwowanych objawów. Podaje się leki obniżające temperaturę ciała (paracetamol, ibuprofen). Ogromne znaczenie ma odpowiednie nawodnienie oraz odżywienie gorączkującego dziecka. Trzydniówka ustępuje samoistnie (nie istnieją żadne farmakologiczne sposoby skrócenia czasu trwania choroby). Ze względu na wiele odmian wirusa Herpes możliwe jest ponowne zachorowanie dziecka do 4. roku życia. Zakażenie nigdy nie wiąże się z ryzykiem nadkażeń o etiologii bakteryjnej.

 

Zapobieganie trzydniówce

Aktualnie nie ma szczepionki przeciwko wirusom odpowiedzialnym za rozwój rumienia nagłego. Jedynym sposobem zapobiegania infekcji jest kilkudniowa izolacja dzieci chorych.

[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.