Zdrowa i piękna skóra

Ultradźwięki w dermatologii estetycznej

Redakcja Dermatolog.pl, 16 lipca 2017

Ultradźwięki w dermatologii estetycznej

Ultradźwięki to fale akustyczne niesłyszalne dla ludzkiego ucha z powodu swojej zbyt wysokiej częstotliwości wynoszącej minimum 20 kHz. Fale te mogą przechodzić przez niektóre ośrodki, mogą także ulec odbiciu, rozproszeniu lub pochłonięciu. Ze względu na specyfikę swoich oddziaływań z materią znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle wysokich technologii oraz w medycynie, w tym także w dermatologii estetycznej.

ultradźwięki kawitacja

Efekty działania fali ultradźwiękowej przede wszystkim zależą od jej częstotliwości. W medycynie estetycznej korzysta się z 3 typów ultradźwięków: o wysokiej częstotliwości (HF) 3-10 MHz, średniej częstotliwości (MF) 1-3 MHz lub niskiej (LF) 18-1000 kHz. W skórze poddanej ich bezpośredniemu działaniu zachodzą zjawiska termiczne, chemiczne oraz mechaniczne.

Jak ultradźwięki wpływają na wygląd skóry

Ciepło wytwarzane podczas stosowania fal akustycznych rozszerza powierzchownie położone naczynia krwionośnie. Dzięki temu zdecydowanej poprawie ulega ukrwienie skóry oraz tkanki podskórnej (tłuszczowej). Komórki stają się dotlenione, odżywione, ich wewnętrzna przemiana materii znacznie przyspiesza. Miejscowo podwyższona temperatura ułatwia również wchłanianie substancji aktywnych pochodzących z kosmetyków. Cieplne działanie ultradźwięków zwiększa mechaniczną wytrzymałość włókien kolagenowych oraz elastynowych widocznie poprawiając napięcie skóry oraz odmładzając powierzchowne warstwy naskórka. Kolejną charakterystyczną cechą fal akustycznych jest wywoływanie zjawisk fizykochemicznych oraz mechanicznych, czyli tzw. mikromasażu. Powodują one odnowę białek strukturalnych budujących tkankę skórną, ułatwiają usuwanie toksycznych produktów przemiany materii, tłuszczu oraz martwych komórek. Zmieniają również odczyn skóry w kierunku zasadowym działając delikatnie bakteriobójczo.

Zabiegi w wykorzystaniem ultradźwięków

W medycynie estetycznej ultradźwięki stosuje się w zabiegach takich jak:

 • sonoforeza
 • kawitacja
 • termolifting, czyli ujędrnianie skóry przez jej przedłużone rozgrzanie
 • redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej i cellulitu
 • usuwanie nadmiernego owłosienia, czyli wprowadzania do mieszków włosowych (za pomocą ultradźwięków) enzymów je niszczących.

Ultradźwięki – sonoforeza

Sonoforeza (ultrafonoreza) polega na przyspieszeniu przenikania trudno wchłaniających się substancji podanych na skórę. Głęboka penetracja składników leczniczych lub pielęgnujących odbywa się dzięki wprowadzeniu ich w ruch oscylacyjny za pomocą fali akustycznej. W kosmetologii sonoforeza, nazywana także masażem ultradźwiękowym, wykorzystywana jest do dostarczenia głębokim warstwom skóry składników odżywczych, nawilżających i witaminowych. Wskazaniami do wykonania tego zabiegu są podrażnienia, trądzik, rozszerzone naczynka, przebarwienia pozapalne, skóra sucha, wiotka.

Ultradźwięki – kawitacja

Kawitację przeprowadza się ultradźwiękami o niskiej częstotliwości, kierując ich wiązkę na wilgotną skórę. W trakcie kawitacji krople wody pozostające na powierzchni naskórka formują się w pęcherzyki, które pod wpływem drgań gwałtownie pękają. Fale, które rozchodzą się po zapadnięciu się tych pęcherzyków, rozbijają martwe komórki najbardziej zewnętrznych warstw skóry. Celem zabiegu kawitacji jest zatem mechaniczne złuszczenie zrogowaciałych komórek naskórka (dlatego często określa się go mianem peelingu kawitacyjnego). Wraz z usunięciem martwych komórek zniszczone zostają znajdujące się na skórze bakterie oraz grzyby. Dodatkowo w warstwach rogowych naskórka tworzą się kanały zwiększające miejscową biodostępność kosmetyków. Kawitacja przeznaczona jest głównie dla cer tłustych charakteryzujących się zaburzonym cyklem złuszczania naskórka, licznymi zaskórnikami, grudkami oraz rozszerzonymi porami.

Przeciwwskazania do stosowania ultradźwięków

Ultradźwięki są bardzo bezpiecznym, bezbolesnym sposobem uzupełnienia codziennej pielęgnacji swojej skóry.

Przeciwwskazaniami do zabiegów wykonywanych z ich użyciem są:

 • ciąża
 • aktywna choroba nowotworowa lub stan bezpośrednio po jej leczeniu
 • metalowe implanty w ciele np. rozrusznik serca
 • niewydolność serca
 • stany gorączkowe niewyjaśnionego pochodzenia
 • zakrzepowe zapalenie żył (szczególnie podczas kwalifikacji do zabiegów redukujących tkankę tłuszczową)
[crp limit="5" heading="1" cache="1"]
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.