Usuwanie cyst, kaszaków, torbieli – zabieg u dermatologa

Usuwanie cyst, kaszaków, torbieli – zabieg u dermatologa Zauważyłeś na swoim ciele niepokojącą, cystę, torbiel lub kaszaka? Nie zwlekaj i […]

Usuwanie cyst

Usuwanie cyst, kaszaków, torbieli – zabieg u dermatologa

Zauważyłeś na swoim ciele niepokojącą, cystę, torbiel lub kaszaka? Nie zwlekaj i zgłoś się do dermatologa. Lekarz zleci przeprowadzenie badań, które wykluczą poważniejsze schorzenia i zaproponuje najwłaściwszą metodę usunięcia zmiany.

Usuwanie cyst

Torbiele, kaszaki, cysty – większość z nas przynajmniej raz zaobserwowała na swoim ciele niepokojące zmiany o różnej postaci. Na początek warto więc dowiedzieć się, jak je rozróżnić.

Kaszak to nic innego jak dość miękki guzek, wypełniony łojem i martwym naskórkiem. Powstaje na skutek zablokowania ujścia gruczołu łojowego, spowodowanego np. urazem mechanicznym lub uszkodzeniem mieszka włosowego. Kaszaki najczęściej pojawiają się na głowie, szyi, tułowiu i plecach. Niekiedy pękają samoistnie, ale w zdecydowanej większości przypadków usuwa je lekarz.

Cysty i torbiele to zamknięte jamy wypełnione treścią płynną, półpłynną lub galaretowatą. Mogą pojawiać się w każdej części organizmu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Niektóre są tak niewielkie, że można zobaczyć je dopiero pod mikroskopem, inne – tak duże, że uciskają sąsiednie narządy. Przyczyny ich powstawania są rozmaite: może to być infekcja, uraz mechaniczny, stany zapalne, predyspozycje genetyczne lub niewykryta dotychczas choroba, np. nowotwór.

Bez względu na to, jaką zmianę zaobserwujemy na swoim ciele, za każdym razem należy bezwzględnie udać się do dermatologa, który postawi diagnozę i w razie potrzeby zaproponuje usuwanie cyst, kaszaków czy torbieli odpowiednio dobraną metodą.

Diagnostyka to podstawa

Dobry dermatolog jest w stanie postawić diagnozę dotyczącą kaszaka lub torbieli znajdującej się na skórze już podczas jednej wizyty. W jej trakcie lekarz dokładnie ogląda zmianę i pyta pacjenta o okoliczności powstania oraz ewentualne dodatkowe dolegliwości, takie jak ból czy wydzielina. W dermatologii wyróżnia się wiele rodzajów zmian skórnych, a różnicuje się je np. poprzez zawartość, rozmiar czy miejsce występowania. Jak już wcześniej wspomniano, kaszaki wypełnione są martwym naskórkiem i łojem, torbiele – płynem lub galaretą, tłuszczaki – tłuszczem (występują głównie w okolicach ramion, pleców bądź klatki piersiowej), natomiast nerwowłókniaki są twarde w dotyku i pojawiają się na ciele w większych ilościach. Aby diagnoza była jednoznaczna i aby jak najlepiej dobrać odpowiednie metody usunięcia zmiany, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak tomografia komputerowa czy USG. Niekiedy wykonuje się również biopsję tkanki pobranej z kaszaka czy torbieli.

Interwencja chirurgiczna

Usuwanie cyst, kaszaków i torbieli poprzez zabieg chirurgiczny to jedna z najczęściej stosowanych metod. W zależności od wielkości zmiany i jej umiejscowienia, lekarz może przeprowadzić nakłucie i drenaż lub całkowite wycięcia. Nakłucie i drenaż płynu wykonuje się przeważnie w przypadku torbieli znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Z kolei duże torbiele oraz kaszaki zazwyczaj usuwa się w całości. Przed nacięciem zmiany skóra jest dokładnie myta oraz znieczulana. Później lekarz nacina kaszaka bądź torbiel na około 2-3 cm, wyłuszcza znajdujący się w środku płyn, po czym rozszerza skórę i usuwa dno zmiany. Na ranę zakłada się szwy (na okres 7-14 dni), a dodatkowo zlecone może być stosowanie antybiotyków, np. w postaci maści.

Oczywiście o wiele bardziej skomplikowane jest usuwanie torbieli wewnętrznych, które wykrywa się zazwyczaj przy pomocy badania USG lub tomografii. Zabieg może być przeprowadzony metodą laparoskopii, czyli niewielkiego nacięcia powłok ciała, wtłoczenia odpowiedniej ilości gazu, która pozwoli na wykonanie odmy, wprowadzenia do organizmu narzędzi oraz wycięcia i usunięcia zmiany. W przypadku bardzo dużych torbieli wewnętrznych oraz w przypadku podejrzenia nowotworu wykonuje się klasyczną laparotomię – większe nacięcie powłok ciała. Jest to jednak metoda o wiele bardziej inwazyjna i obarczona większym ryzykiem dla pacjenta.

Coraz popularniejszy laser

W przypadku kaszaków oraz innych zmian skórnych, takich jak włókniaki, tłuszczaki, grudki, gruczolaki oraz znamiona, coraz popularniejsze jest ich usuwanie za pomocą lasera. Zabieg przebiega podobnie do interwencji chirurgicznej, z tym, że skóra zostaje przecięta laserem, więc nie występuje krwawienie. Torbiele czy kaszaki są usuwane w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu. Minimalne jest również ryzyko tworzenia się blizn. Zabieg trwa około 15 minut. Po usunięciu kaszaka rana jest zszywana. Szwy usuwa się po upływie około tygodnia. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest infekcja w okolicy kaszaka oraz skłonność do tworzenia bliznowców. Ceny laserowego usuwania kaszaków wahają się od 200 do nawet 1000 zł.

Usuwanie cyst, kaszaków i torbieli – medyczne nowinki

Stosunkowo nowymi i jeszcze niezbyt szeroko rozpowszechnionymi metodami usuwania cyst, kaszaków i torbieli (zdiagnozowanych zmian skórnych), jest ich zamrażanie (krioterapia) oraz używanie fal radiowych. W pierwszym przypadku kaszak lub cysta są zamrażane przy użyciu ciekłego azotu o temperaturze -196,5 stopni, przez co tkanka tworząca zmianę jest uszkadzana. Po pewnym czasie oddziela się ona od zdrowej skóry, odpada i jest zastępowana nową tkanką. Niewątpliwą zaletą krioterapii jest łatwość wykonania, mała inwazyjność oraz dobry efekt kosmetyczny. Cena krioterapii kaszaka wraz z biopsją to około 300 zł.

Kaszaki można usuwać również za pomocą fal radiowych. Metoda ta opiera się na podnoszeniu ciśnienia wewnątrz zmiany skórnej, przez co jest ona niszczona. Dodatkowo, fale radiowe osuszają leczone tkanki, przyspieszając tym samym gojenie. Przeciwwskazania do stosowania tej metody to aktywne infekcje w obrębie kaszaka, ciąża i okres karmienia, hemofilia oraz przyjmowanie leków wpływających na krzepnięcie krwi. Koszt usunięcia jednego kaszaka to około 100 zł.

logo