Usuwanie kurzajek – kiedy warto iść do dermatologa?

Usuwanie kurzajek jest uciążliwe ze względu na łatwość przenoszenia się wirusa oraz tendencję do nawrotów zmian. Niepodjęcie skutecznego leczenia może […]

usuwanie kurzajek

Usuwanie kurzajek jest uciążliwe ze względu na łatwość przenoszenia się wirusa oraz tendencję do nawrotów zmian.

Niepodjęcie skutecznego leczenia może powodować rozprzestrzeniania się kurzajek po całym ciele, dlatego przed usunięciem kurzajki w domu należy się zapoznać z rodzajami kurzajek i rozwiązaniami jakie oferuje nam dermatolog.

usuwanie kurzajek - zdjęcie

Kurzajki to zmiany skórne wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego. Wirus łatwo się przenosi, dlatego zarażenie kurzajkami może nastąpić przez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych przedmiotów. Brodawki mają postać grudek lub twardych narośli w szarobrunatnym kolorze i szorstkiej powierzchni.

W dermatologii wyróżnia się brodawki

 • zwykłe
 • brodawki stóp
 • brodawki płaskie
 • brodawki przejściowe
 • kłykciny kończyste

Poszczególne rodzaje brodawek są rozmieszczone w różnych częściach ciała i mogą wywoływać różne dolegliwości, dlatego najskuteczniejsze jest leczenie dermatologiczne.

Zadaniem dermatologa jest:

 • zdiagnozowanie rodzaju brodawki
 • wybranie metody leczenia
 • wykluczenie przeciwwskazań do zastosowania wybranej metody
 • wybór leków wspierających leczenie trudnych i uporczywie powracających kurzajek

Nie oznacza to, że leczenie w domu nie daje żadnych efektów – można stosować je w walce z łagodnymi i drobnymi zmianami oraz profilaktycznie, w celu zapobiegania nawrotom choroby.

Leczenie / Usuwanie kurzajek u dermatologa

Dermatolog wybiera metodę leczenia i usunięcia brodawki adekwatną do rodzaju oraz miejsca jej występowania. Zawsze bierze pod uwagę wszelkie przeciwwskazania dla poszczególnych zabiegów oraz środków farmakologicznych.

 1. Laseroterapia – zabieg polega na wycięciu kurzajki laserem, światło lasera niszczy wirusa brodawczaka, powtórzenie zabiegu w miejscu, w którym występowała kurzajka prowadzi do całkowitego wyleczenia, co eliminuje ryzyko nawrotu w tym samym miejscu i zmniejsza zagrożenie rozprzestrzenianie się wirusa w inne obszary ciała, zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym
 2. Krioterapia – zabieg polegający na zamrożeniu kurzajki, której komórki w związku z niską temperaturą obumierają, a brodawka po kilku dniach odpada od skóry, zabieg nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia, nie można więc wykluczyć nawrotu zmiany, zabieg bezbolesny
 3. Elektrokoagulacja – zabieg wykorzystujący prąd zmienny o dużej częstotliwości, który powoduje termiczne uszkodzenie bakterii prowadzące do natychmiastowego usunięcia kurzajki, zabieg powoduje powstanie niewielkiej ranki, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym
 4. Leczenie miejscowe – to chemiczne usuwanie kurzajek substancjami zawierającymi kwas miejscowy i kwas salicylowy o dużym stężeniu, leczenie jest długotrwałe i mało skuteczne – brodawki często nawracają.

 

Leczenie / Usuwanie kurzajek w domu

Leczenie i usuwanie kurzajek w domu należy podzielić na dwa typy metod. Pierwszą jest stosowanie preparatów dostępnych w aptekach bez recepty, natomiast drugą wykorzystywanie przeciwwirusowych właściwości medycyny naturalnej Stosowanie obu typów leczenia niesie za sobą ryzyko niedoleczenia, nawrotów i rozprzestrzeniania się brodawek.

Preparaty apteczne

Dostępne w aptekach środki przeciw kurzajkom występują  w postaci:

 • kremów
 • maści
 • żeli
 • roztworów
 • aerozoli do krioterapii

Większość z preparatów zawiera kwas mlekowy, kwas salicylowy i mocznik – substancje te posiadają właściwości rozmiękczające. W związku z tym, że są to środki dostępne bez recepty, ich stężenie nie może być wysokie, a to przekłada się na długi okres leczenia trwającego do 7-8 tygodni.

Medycyna naturalna

 1. nacieranie sokiem z jaskółczego ziela
 2. nacieranie sokiem z mlecza
 3. okładanie miąższem z łodygi aloesu
 4. okładanie i nacieranie surowym ziemniakiem
 5. okłady z cytryny moczonej w plastrach w sfermentowanym soku jabłkowym (namaczanie powinno trwać co najmniej 2 tygodnie)
 6. nacieranie zawartością rozgniecionej kapsułki witaminy A
 7. okładanie pastą z oleju i sody oczyszczonej

Leczenie kurzajek wyłącznie metodami naturalnymi jest długotrwałe i nieskuteczne, co oznacza że mimo czasowego zaleczenia, brodawki będą nawracały. Stosowanie tych metod wspomaga natomiast leczenie farmakologiczne, a dzięki bakteriobójczym właściwościom wykorzystywanych substancji – zmniejsza prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się kurzajek w inne obszary ciała.

logo