Usuwanie makijażu permanentnego

Usuwanie makijażu permanentnego Makijaż permanentny jest dogodną metodą trwałej poprawy swojego wyglądu. Technicznie jego wykonanie polega na sterylnym wprowadzeniu barwnika […]

Usuwanie makijażu permanentnego

Makijaż permanentny jest dogodną metodą trwałej poprawy swojego wyglądu. Technicznie jego wykonanie polega na sterylnym wprowadzeniu barwnika o pożądanym odcieniu w głąb skóry. Pomimo swojej inwazyjności wynikającej z radykalnej ingerencji w strukturę naskórka istnieją różne sposoby usuwania makijażu permanentnego. Dzięki nim niezadowalające, niekiedy karykaturalne efekty takiego makijażu mogą zostać szybko wyeliminowane.

Usuwanie makijażu permanentnego

Makijaż permanentny i typowy tatuaż posiadają wiele cech wspólnych. Przede wszystkim obie te metody bazują na umieszczeniu substancji barwiącej w różnych warstwach skóry. Prawidłowo wykonany makijaż permanentny indukuje zmianę zabarwienia jedynie w naskórku, tatuaż natomiast z założenia wprowadza pigment aż do skóry właściwej zlokalizowanej pod tym naskórkiem. W związku z tym makijaż permanentny w ciągu kilku lat ulega naturalnemu złuszczeniu związanemu z naskórkowym obrotem komórkowym. Może się jednak zdarzyć, że zrobiony zbyt głęboko makijaż staje się tatuażem. Wówczas jedynie zabiegowe usuwanie makijażu permanentnego umożliwia skorygowanie efektu końcowego.

Dlaczego usuwamy makijaż permanentny?

Z zasady trwałość makijażu permanentnego szacuje się na około 2 lata. Po tym czasie barwnik wraz z naskórkiem samoistnie ulega złuszczeniu. W przypadku makijażu wykonanego poprzez wprowadzenie pigmentu zbyt głęboko (jak w przypadku tatuażu) taka naturalna odnowa niestety nie występuje. Wówczas jedyną opcją umożliwiającą szybką zmianę nietypowego koloru oraz kształtu jest zabiegowe usuwanie makijażu permanentnego. Należy jednak pamiętać, że o ile ciemne barwniki wykorzystywane do makijażu np. brwi zwykle udaje się szybko zneutralizować, o tyle czerwone czy zielone kolory mają tendencję do nieoczekiwanych zmian odcieni. Dzieje się tak na przykład w przypadku makijażu permanentnego ust, kiedy to czerwień może przeobrazić się w różne odcienie szarości.

Tradycyjne sposoby usuwania makijażu permanentnego

Do wciąż popularnych, tradycyjnych metod usuwania makijażu permanentnego należą 3 typy zabiegów:

  • dermabrazja,
  • laser chirurgiczny
  • głęboki peeling chemiczny

Są to jednak zabiegi, których efekty są nieprzewidywalne, a ich możliwym skutkiem ubocznym jest blizna. Dzieje się tak, ponieważ przy zastosowaniu wyżej wymienionych metod należy niemal całkowicie zedrzeć skórę. Efektem tej mechanicznej lub chemicznej ingerencji w ciągłość powłok ciała jest wspomniane wyżej bliznowacenie w miejscu usuwanego makijażu permanentnego. Blizny po dermabrazji lub laserze chirurgicznym najczęściej są bliznami przerostowymi – wypukłymi stwardnieniami trudnymi do zamaskowania. Olbrzymi postęp w medycynie i dermatologii estetycznej daje możliwosć zastosowania nowych metod umożliwiających usuwanie makijażu permanentnego.

Nowoczesne metody usuwania makijażu permanentnego

Najnowocześniejszą metodą bezpiecznego usuwania makijażu permanentnego są lasery Q-Switch. Funkcjonują one zupełnie inaczej od laserów frakcyjnych, gdyż nie niszczą komórek skóry poprzez ich rozgrzanie i następnie odparowanie. Mechanizm działania laserów Q-Switch przypomina raczej „mini wybuchy” na powierzchni barwnika. Generowany impuls kumuluje się wyłącznie w miejscu docelowej substancji barwiącej powodując jej rozbicie na mniejsze cząsteczki. Ich rozmiary są wówczas na tyle małe, że laserowo wywołany miejscowy stan zapalny umożliwia makrofagom (czyli komórkom żernym pochłaniającym substancje obce) ich doszczętną eliminację. Istotną cechą zabiegu usuwania makijażu permanentnego laserem Q- Switch jest jego wysoka selektywność. Destrukcyjne działanie impulsu skupia się bowiem jedynie w miejscu pigmentu. Dowodzą tego odgłosy podobne do strzałów, które nie występują, gdy laser trafi w tkankę pozbawioną barwnika. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Usuwanie makijażu permanentnego – liczba zabiegów

Skuteczne usuwanie makijażu permanentnego zwykle wymaga serii od 3 do 5 zabiegów  (efekty po jednym zabiegu laserowym na zdjęciu poniżej).

Liczba zabiegów koreluje z:

  • głębokością, na jakiej został osadzony barwnik,
  • naturalnym odcieniem skóry
  • indywidualną reakcją na działanie generowanego impulsu

 

Usuwanie makijażu permanentnego brwi

Zalecenia po zabiegu

Obrzęk i zaczerwienienie skóry po laserowym usuwaniu makijażu permanentnego utrzymuje się około 2-3 dni. W ciągu pierwszych 24 godzin bezwzględnie należy chronić rankę przed zamoczeniem. Dopiero po upływnie 2-3 dni można zacząć ją natłuszczać, wystrzegając się jednocześnie zdrapywania powstałych strupków. W ciągu kolejnych 2-3 tygodni skóra może się delikatnie łuszczyć. Laser jest bezpieczny dla cebulek włosów, jednak w przypadku brwi, od razu po zabiegu włoski jaśnieją. Jest to jedynie etap przejściowy, gdyż nowe włoski będą rosły w całkowicie naturalnym odcieniu. Hennę można rozważyć dopiero po 7 dniach od daty zabiegu usuwania makijażu permanentego.

logo