Zdrowa i piękna skóra

Usuwanie pajączków w gabinecie dermatologa

pawelszynkiewicz, 27 maja 2015

Usuwanie pajączków – co poleci specjalista?

Rozszerzone naczynka fachowo nazywa się je teleangiektazjami, czyli trwale rozszerzonymi naczyniami włosowatymi, które prześwitują przez naskórek jako nitki i skupione w większej ilości tworzą czerwoną „pajęczą sieć”. Nieleczone pękają i przylegają do siebie, dając wrażenie jednorodnego zaczerwienienia skóry. Na szczęście gabinety dermatologiczne i medycyny estetycznej oferują szereg sposobów na usuwanie pajączków.

usuwanie pajączków

Elektrokoagulacja

Nazywana również diatermią chirurgiczną, to usuwanie pajączków przy pomocy prądu o wysokiej częstotliwości. Osoba wykonująca zabieg korzysta ze specjalnej elektrody, która dotyka każde naczynko, ścinając znajdujące się w nim białko. W efekcie tego, samoistnie się ono zamyka i uszczelnia. Dobór częstotliwości prądu jest kwestią indywidualną, uzależnioną od zagęszczenia naczynek na twarzy. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, a cały proces gojenia trwać może nawet miesiąc. Cena zamknięcia jednego naczynka waha się od 20 do 50 złotych.

Laser IPL

Zabieg przy użyciu tego urządzenia opiera się o usuwanie pajączków przy użyciu energii świetlnej. Korzystać mogą z niego wszystkie osoby, które borykają się w wyraźnie widocznymi pajączkami. Naczynka zamykane są tutaj przy pomocy specjalnej, ruchomej głowicy, emitującej światło o określonej częstotliwości. W czasie zabiegu dochodzi do procesu fototermolizy. Oznacza to, że światło lasera dociera w głąb naczynka tak, aby zostało ono pochłonięte przez czerwony barwnik krwi (hemoglobinę). Kolejny etap zabiegu to zamiana wiązki lasera w energię cieplną, pod wpływem której woda znajdująca się w tkance zostaje odparowana, ścianki naczynka natomiast wysuszają się i obumierają. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona.

Pamiętajmy, że terapia z użyciem lasera IPL wykonywana może być wyłącznie u osób o bardzo jasnej karnacji – światło lasera wchodzi bowiem w reakcję z naszym naturalnym barwnikiem skóry – melaniną. U posiadaczy ciemnej karnacji laser spowodować mógłby pojawienie się przebarwień. Cena zabiegu obejmującego całą twarz to około 1000 złotych, same policzki – 400 złotych.

Laser VPL

VPL (ang. Variable Pulsec Light), to potoczna nazwa dla urządzenia emitującego wiązki światła o szerokim spektrum, które pochłaniane są przez skórę. Tego typu laser stosuje się w przypadku posiadaczy przewlekłego rumienia oraz mniejszych naczynek krwionośnych, które mogłyby nie zostać wyłapane przez IPL. W trakcie zabiegu, rozszerzone naczynka zamykane są przy pomocy prostokątnej głowicy o powierzchni kilku centymetrów kwadratowych. Emituje ona mikrobłyski, które docierają do zmienionych chorobowo miejsc. Podobnie, jak w przypadku lasera IPL, również tutaj dochodzi to procesu fototermolizy. Cena jednego zabiegu na policzki to około 300 złotych.

Pielęgnacja cery po zabiegach zamykania naczynek

Usuwanie pajączków wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu: stosowania bezzapachowych, łagodnych kosmetyków przeznaczonych właśnie dla niej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w takich preparatach znajdują się odpowiednie składniki (np. wyciąg z arniki górskiej, kasztanowca czy witamina K), zapobiegające pojawianiu się nowych naczynek. Zaopatrzyć należy się także w krem z filtrem UVA oraz UVB SPF 50.

Pamiętajmy, że przy pomocy opisanych wyżej zabiegów będziemy w stanie usunąć jedynie objawy, nie przyczyny pękania naczynek. Niezwykle ważna będzie zatem właściwa pielęgnacja skóry, odpowiednia dieta bogata w witaminę B3 oraz K, a także regularne wizyty u dermatologa (co najmniej 2 razy w roku).

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.